SANAYİ ODASI

İsmail Uğur

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Balıkesir hammadde kaynakları, ulaşım imkanları, OSB’leri ve büyükşehir olmasının sağlayacağı ivmelenme ile 2014 yılında üretim ve yatırıma hazırdır. Bu süreçten daha fazla verim alınabilmesi adına ilgili tüm kurumların yardımlaşması ilimize yapılabilecek en faydalı hizmetlerden olacaktır.

Balıkesir hammadde kaynakları, ulaşım imkanları, OSB’leri ve büyükşehir olmasının sağlayacağı ivmelenme ile 2014 yılında üretim ve yatırıma hazırdır. Bu süreçten daha fazla verim alınabilmesi adına ilgili tüm kurumların yardımlaşması ilimize yapılabilecek en faydalı hizmetlerden olacaktır

İlimiz, tarımsal üretimde ülkemizin lider illerindendir. Canlı hayvan ve hayvansal üretim değerinde tüm iller arasında Balıkesir birinci sıradadır. Balıkesir süt üretiminde birinci beyaz et üretiminde ikinci, yumurta ve kırmızı et üretiminde üçüncü ve zeytin üretiminde beşinci sıradadır. İlimizde 9 milyonu körfez bölgesinde olmak üzere 11 milyon zeytin ağacı vardır.

Yukarıdaki verilerin de desteğiyle Balıkesir sanayisinin özellikle tarım ve hayvancılık ürünleri ile doğal kaynakların işlenmesine yönelik olarak geliştiği söylenebilir. Yem, gübre, beyaz et, zeytinyağı ve süt işlemesi tarımsal sanayide öne çıkıyor ve gıda sanayiinde faaliyet gösteren firmalar tüm firma sayısının 1/3’üne eşit. Gıda sanayiinde önemli bir sektör süt işlemesidir. En büyüğü 700 ton/gün kapasiteli irili ufaklı birçok süt fabrikası ve mandıra; pastörize ve uzun ömürlü süt, peynir, yoğurt ve ayran üretmektedir. Ayrıca gıda sektöründe beyaz et ve yumurta üretimi öne çıkıyor. Balıkesir’de zeytin ve zeytinyağı üretimi yaygındır. Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Havran ilçelerimizde asırlardan beri devam eden zeytinyağı sanayisi kökleşmiş ve kalite bakımından dünyada aranır duruma gelmiştir. Balıkesir’de demir-çelik ve elektromekanik sanayii de oldukça gelişmiştir. Elektromekanik sanayiinde Türkiye’nin en büyük firmalarından biri Balıkesir’de bulunmaktadır. Ayrıca jeneratör sanayiinde faaliyet gösteren, pazar ve ürün çeşitliliğine sahip, toplam üretiminin yüzde 40’ını ihraç eden bir kuruluşa sahiptir.

İl, zengin maden rezervlerine sahip

Doğal kaynakların işlenmesine yönelik ise bor, kaolin, çimento kili ve orman ürünleri işlemesi göze çarpıyor. İlimiz zengin ve çeşitli maden rezervlerine sahip. Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit mineralden 37’si Balıkesir’de bulunuyor. İlimiz, Türkiye ortalamasının 3.5 katı maden ruhsatıyla ülkemizde ilk sırada olup, dünya bor rezervlerinin 1/3’ü Bigadiç ilçemizde bulunmaktadır. Bigadiç bölgemizde faaliyet gösteren Eti Maden, dünyanın ikinci büyük bor üreticisi olup her geçen gün pazar payını artırmaktadır. Özellikle son dönemde yabancı yatırımcıların bor madenine yönelik ilgileri artmıştır. Ülkemiz mermer rezervlerinin 1/4’ü ilimizde bulunmaktadır. Mermer rezervleri açısından çok zengin olan Marmara Adası, ‘Marmara Beyazı’ ile marka olmuştur. Sındırgı il- çemiz ülkemizin en zengin kaolen yataklarına sahip olmakla birlikte, Ayvalık, Havran ve Kepsut’ta altın sahaları, Dursunbey, Balya ve Gönen’de de kömür sahaları mevcuttur.

Türkiye’de kurulu RES gücünün yüzde 23.37’si Balıkesir’de

Balıkesir’de rüzgar enerjisi santrali (RES) kurulu gücü, Türkiye toplamının yüzde 23.37’sidir. Balıkesir işletmede olan RES kurulu gücü 2011 yıl sonu itibarıyla 422 MW olup Türkiye’de işletmede olan rüzgar santrallerinin yüzde 23’ünü oluşturuyor. Çaygören ve Gönen’de toplam kurulu gücü 15.2 MW olan iki adet hidroelektrik santrali yer alıyor. Ayrıca 930.8 MW gücünde Bandırma Şirinçavuş Köyü’nde doğalgaz çevrim santrali bulunuyor. İlimiz, jeotermal enerjide ülkemizin önde gelen kentlerinden biri. Jeotermal enerjinin ısıtma amaçlı kullanıldığı ilk yer Gönen ilçemizdir. Edremit ve Bigadiç ilçelerimiz de jeotermal enerji aynı amaçla kullanılıyor. Bölgemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği ve zenginliği sebebiyle Organize Sanayi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ nde konuyla ilgili bölümlerin açılması için gerekli girişimlerde bulunuldu. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde ilgili bölümlerin öğrenci kaydı yapmasını bekliyoruz.

Balıkesir’de 637 kilometre devlet yolu ve 607 km il yolu olmak üzere toplam bin 244 kilometre karayolu ağı bulunuyor. Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu; Balıkesir için en önemli yatırımlardan biridir. Planlama aşamasında olan Edirne-İzmir otoyolu ise Edirne, Tekirdağ, Lapseki, Çan, Yenice Savaştepe üzerinden Gebze-Orhangazi- İzmir otoyoluna bağlanacaktır.

İlimizde birisi Ege Denizi, yedisi Marmara Denizi’nde toplam sekiz iskele ve liman tesisi bulunuyor. En aktif limanlar TCDD Bandırma Limanı, BAGFAŞ Limanı ve Sa- raylar Belediye İskelesi’dir. Bandırma ile İstanbul-Yenikapı arasında İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından seferler düzenlenmektedir. 2011 verilerine göre deniz otobüslerini toplam 967 bin 115 kişi kullanmıştır. Avrupa’nın en büyüklerinden olacak Çandarlı Limanı ilimize yaklaşık 170 kilometre mesafededir.

Balıkesir ilimizde iki adet havaalanı bulunmaktadır. 1997’de açılan Balıkesir Körfez Havaalanı yıllık 120 bin yolcu kapasitelidir. Yaz aylarında faaldir. Yurtiçi uçuş yapılmaktadır. 1998’de sivil hava trafiğine açılan Balıkesir Merkez Havaalanı ise yıllık 100 bin yolcu kapasitelidir.

İlimiz, Ankara’yı İzmir’e bağlayan demiryolu üzerindedir. Balıkesir ilindeki demiryolu uzunluğu, 276 km ile Türkiye demiryolu hattının yüzde 3.2’sine tekabül etmektedir. Gökköy Lojistik Köyü Projesi, hem yurtiçi, hem de uluslararası taşımacılık maliyetlerini düşürecektir. Gökköy Lojistik Köyü inşaatının 2014 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir. Bandırma-İzmir arasında yarı hızlı tren seferlerinin gerçekleştirilmesi için çalışmalar sürmektedir. Projenin 2014 yılı içinde hayata geçmesi beklenmektedir.

İlimizin eksiklerinden olan Teknopark Projesi’nde son aşamalara gelinmiştir. 2015 yılının başlarında teknoparkımızın faaliyete geçmesi öngörülmektedir.

Bölgemizde bulunan organize sanayi bölgelerinin doluluk oranları günbegün artmakta ve genişleme çalışmaları devam etmektedir. Balıkesir Merkez 1. OSB ülkemizin altyapısını tamamlamış, borcu olamayan sayılı OSB’leri arasındadır.

Balıkesir hammadde kaynakları, ulaşım imkanları, OSB’leri ve büyükşehir olmasının sağlayacağı ivmelenme ile 2014 yılında üretim ve yatırıma hazırdır. Bu süreçten daha fazla verim alınabilmesi adına ilgili tüm kurumların yardımlaşması ilimize yapılabilecek en faydalı hizmetlerden olacaktır.

Balıkesir sanayisinin özellikle tarım ve hayvancılık ürünleri ile doğal kaynakların işlenmesine yönelik olarak geliştiği söylenebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.