Türkiye’yi doyuran il Balıkesir

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - DÜNYA Gazetesi Balıkesir Bölge Temsilcisi

Gıda sektöründeki liderliği ile Balıkesir, ‘Türkiye’yi doyuran il’ olarak anılıyor. Türkiye’nin canlı hayvan değerinin yüzde 4.4’ü ve hayvansal üretim değerinin yüzde 8.7’si Balıkesir’de üretiliyor. Turizm, hayvancılık, gıda, tarım, tarıma dayalı sanayi ve diğer sanayi kolları ile iç piyasada adını duyuran Balıkesir, kendine özgü kültürü ve ürünleri ile ön plana çıkıyor

Yeni Teşvik Yasası’nın yatırımları artırdığı kentte, yabancı yatırımcı ilgisi büyük. İl, özellikle son dönemlerde, Alman ve Çinli yatırımcıların gözdesi haline geldi. Balıkesir’de halkın yüzde 46’sı kırsal kesimde çalışıyor ve çalışan nüfusun yüzde 57’si geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Gıda sektöründeki liderliği ile Balıkesir, ‘Türkiye’yi doyuran il’ olarak anılıyor. Balıkesir’de hayvansal üretimin yüzde 54’ünü beyaz et oluşturuyor. Bunu, yüzde 31 ile kırmızı et takip ediyor. Türkiye’nin canlı hayvan değerinin yüzde 4.4 ve hayvansal üretim değerinin yüzde 8.7’si Balıkesir’de üretiliyor. Balıkesir süt üretiminde 1’inci,beyaz et üretiminde 2’nci, yumurta ve kırmızı et üretiminde 3’üncü, zeytin üretiminde 5’inci sırada bulunuyor. İlde 9 milyonu Körfez bölgesinde kullanılmak üzere 11 milyon zeytin ağacı bulunuyor. İlde üretilen Ayvalık zeytinyağları, doğal yapısı ve üretim şekliyle kendine özgü karakteristik özelliklerini kanıtlayan ve koruma altına alan ‘Ayvalık Coğrafi İşaret Belgesi’ni almıştır.

Türkiye’nin çeltik, silajlık mısır, bamya, çavdar, sarımsak, bakla, kavun, domates, üretiminin önemli bir kısmı Balıkesir de gerçekleşiyor. Balıkesir; silajlık mısır ve bamya üretiminde Türkiye’de 2’nci; çeltik bakla ve kavunda 3’üncü, çavdar ve domateste ise 4’üncü sırada yer alıyor. Buğday, arpa, silajlık mısır gibi tarla bitkilerinde merkez ilçe, Bandırma, Gönen ve Manyas öne çıkıyor. Manyas, Sındırgı, merkez ilçe ve Gönen; domates, biber, taze fasulye, kavun ve karpuz gibi ürünlerde de ön sıralarda geliyor. Edremit, Ayvalık, Burhaniye meyve üretiminde; Havran ise zeytin üretiminde ilk sıralarda.

Turizm, hayvancılık, gıda, tarım, tarıma dayalı sanayi ve diğer sanayi kolları ile iç piyasada adını duyuran Balıkesir, kendine özgü kültürü ve ürünleri ile ön plana çıkıyor. Kendisine hedef olarak, doğal tarihi ve kültürel varlıklarını kaybetmeden dünya ile rekabet edebilen ve bu rekabeti değere dönüştürebilen bir yapıyı hedef seçen il, sektörleri ile dünya markası olmayı hedef seçiyor.

Balıkesir tarım ve hayvancılık kenti

Türkiye’nin turizm merkezlerinden Balıkesir için turizm sektörü büyük önem taşıyor. Yaz turizminin ağırlıklı olduğu Edremit Körfezi’ne bağlı beldeler ve ilçeler jeotermal kaynaklarıyla sağlık turizmine de hizmet ediyor. Devlet planlama teşkilatının verilerine göre, ekonomik gelişmişlikte 15’inci sırada yer alan Balıkesir, iller arası rekabetçilik endeksine göre de aynı sıralarda yer alıyor. Dünyanın en büyük 4’üncü zeytinyağı üreticisi konumundaki Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 8’ini karşılayan Balıkesir, bu yönü ile ön plana çıkıyor. Coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağına, Edremit Körfezi’ndeki üretimin de eklenmesi, sektöre genişlik kazandırıyor. Balıkesir’in tarımdaki gelişmişliği istatistiklere de yansıyor. Şehirleşme oranı yüzde 58 olan bölge, Türkiye ortalamasının çok altında kalarak tarıma olan ilgisini gösteriyor.

Bandırma’da bulunan, Türkiye’nin önde gelen beyaz et üreticileri, Türkiye kanatlı hayvan sektörünün lokomotifi olarak öne çıkıyor. Bölgede, son yıllarda büyükbaş hayvan ithalatı ile hayvan varlığında da önemli bir artış yaşanıyor. Hayvan varlığının çokluğu, süt üretiminde de kendisini gösteriyor. Balıkesir’in hemen hemen tüm ilçelerinde gerçekleştirilen süt üretimi, özellikle Gönen’de yoğunluk kazanırken, Türkiye’nin birçok önemli markası bu bölgeden aldığı süt ile üretimlerini gerçekleştiriyor. Balıkesir, sektöründe öncü sanayi kuruluşlarını da barındırıyor. Yüzde 99’u ihraç edilen bor madeni ile adını duyuran Eti Bor Maden İşletmeleri, deniz ürünleri sektörü denince akla gelen Kocaman Balıkçılık, beyaz et sektörünün öncü kuruluşları Banvit, Şeker Piliç ve Bu Piliç; enerji sektöründe Balıkesir Elektro- mekanik Sanayi, un sektöründe Tellioğlu, Kula Gıda Kombinaları, yağ sektöründe yeni Kula Yağ, Emek Yem, Turyağ, Arıyağ bunların sadece bazılarını oluşturuyor.

Lojistik avantajları

Balıkesir’de beş organize sanayi bölgesi (OSB) bulunuyor. Bölge OSB’lerin tamamına yakınında altyapı çalışmaları tamamlandı. Gökköy Lojistik Köyü ve Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) gibi projelerin hayata geçmesi, ulaşım açısından avantajlı konumlarda kurulmuş olan OSB’lerin ulaşım avantajlarını daha da artıracak. Balıkesir OSB’nin, alan açısından dört kat daha genişleme imkanının bulunması da yatırımlar açısından sahip olunan avantajlardan biri. Hizmetlerin daha da geliştirilmesi OSB’lerin cazibesini artıracak ve yeni yatırımcı çekilmesinde etkili olacaktır.

Balıkesir için turizm sektörü büyük önem taşıyor. Yaz turizminin ağırlıklı olduğu Edremit Körfezi’ne bağlı beldeler ve ilçeler jeotermal kaynaklarıyla sağlık turizmine de hizmet ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.