Dericiler, Gönen Deri OSB’de fabrika yatırımlarına hazırlanıyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Mevcut haliyle kent sanayisinin et, süt ve çeltiğe dayalı olduğunu belirten Gönen Ticaret Odası Başkanı Hasan Özçağlayan, tabakhaneler bölgesindeki dericilerin, 2014 sonuna doğru Gönen Deri OSB’de fabrika yatırımlarına başlayacağını ifade etti

Başlıca geçim kaynağı turizm, tarım ve hayvancılık olan Gönen’in, giderek bir sanayi kenti haline büründüğünü belirten Gönen Ticaret Odası Başkanı Hasan Özçağlayan, “Ham deri işleme ve gıda tesisleri, sanayileşmenin lokomotifini oluşturuyor” dedi. Kentteki mevcut sanayi yatırımlarının sektörel bazda et, süt ve çeltiğe dayalı olduğunu söyleyen Özçağlayan, mevcut tabakhaneler bölgesindeki dericilerin, 2014 yılı sonuna doğru Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika yatırımlarına başlayacağını, tabakhaneler mevkiinin ise, turizme açılacağını kaydetti.

Özçağlayan, “Dünyaca ünlü kaplıcaları, turizmi, ham deri işleme tesisleri ve gıda sektörleri ile sanayisi, et-süt gibi hayvansal ürünlerin yanı sıra büyük şehirlerde Gönen Baldosu olarak tanınan çeltik üretimiyle tarım ve hayvancılığı ve iğne oyacılığı ile ilçemiz, bölgesinde önemli bir ekonomik güce sahip” dedi. Balıkesir’in en gelişmiş ilçelerinden biri olan Gönen’in baldosunun, pirincin iriliğiyle meşhur olduğunu vurgulayan Özçağlayan, “İlçemizde pirinç başta olmak üzere, patlıcan, domates, buğdaygiller yetiştiriciliği de yapılıyor. İlçemizde üretilen ürünleri işleyerek tüm dünya pazarlarına sunan irili ufaklı fabrikalar faaliyet gösteriyor” dedi.

Gönen’in, 3 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu ve ilçede pek çok şifa merkezi bulunduğunu kaydeden Özçağlayan, “Yurtiçinden yılda 200 bini aşkın kişi, rahatsızlıkları için ilçeye geliyor. İlçe turizmi kaplıcalara dayalı” diye konuştu. Özçağlayan, özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Köyü’deki dağ ılıcasının, ekonomiye katkı sağladığını belirterek, şöyle konuştu: “İlçemizde Kaplıcalar AŞ olarak hizmet veren işletme, 70 bin metrekarelik parkı ile yeşillikler içindedir. Şehre 300 metre mesafededir. İşletme bünyesinde, Yıldız Kaplıca Oteli 207 oda 400 yatak; Yeşil-Derman Oteli 116 oda 239 yatak; Güneşli Oteli 57 oda 114 yatak olmak üzere, toplam 380 oda ve 753 yatakla hizmet veriliyor.” Özçağlayan ayrıca bölgede, Osmanlı ve Bizans dönemine ait tarihi hamam, açık yüzme havuzları, 600 kişilik restoran, 250 kişilik kahvaltı salonu, 200 kişilik özel amaçlı salon, Türk hamamı, aslanlı havuz, tedavi havuzları, sauna, Amerikan bar, disko, bahçe bar, 400 kişilik lobi, oyun salonu, toplantı salonu, okuma salonu, futbol sahası, voleybol sahası, basketbol sahası ve tenis kortları bulunduğunu söyledi. Özçağlayan, “Şehir içindeki 2 bin 370 konut ile birlikte, işletme, jeotermal enerji ile ısıtılabilmektedir” dedi.

İlçede tabakhaneler mevkiinin, turizme açılacağını kaydeden Hasan Özçağlayan, “Dünyaca ünlü kaplıcaları, turizmi, sanayisi, Gönen Baldosu ve iğne oyacılığı ile ilçemiz, bölgesinde önemli bir ekonomik güce sahip” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.