Literatür Kimya, yurtdışı pazarına göz dikti

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Yurtdışı pazarına açılmayı hedeflediklerini söyleyen Literatür Kimya firma sahibi Özgür Sönmez, “Bunun için yurtdışında yapılan kompozit fuarlarına katılıyoruz. 2014 yılında hedefimiz üretimimizin yüzde 50’sini ihracata ayırmak olacak” diye konuştu

Elektrik ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere inşaat, makine sanayiinde kullanılan SMC, BMC ve RTM gibi kompozit hammaddelerin üretimini yapan Literatür Kimya, yurtdışı pazarlara açılma hedefinde. Kompozit sektöründe 10 yılını geride bıraktığı ifade eden Literatür Kimya firma sahibi Özgür Sönmez, “Amacımız yurtdışı pazarlarına açılmak. Yurtdışında yapılan kompozit fuarlarına katılıyoruz. Katıldığımız fuarlarda tanıştığımız firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. 2014 yılında hedefimiz üretimimizin yüzde 50’sini ihracata ayırmak olacaktır. Üretim kapasitemizi son altı ayda iki kata yakın arttırdık. Müşterilerimizin bütün taleplerine doğrudan cevap verebiliyoruz” şeklinde konuştu.

2013 yılında yurtdışı fuarlarına ağırlık verdiklerini dile getiren Özgür Sönmez, Jec Europe fuarına katıldıklarını bildirdi. Bu tarz yurtdışı fuarlarının avantajları olduğunu belirten Sönmez, bundan sonra yurtdışında yapılacak her türlü kompozit fuarlarına eksiksiz katılacaklarını iletti. Sönmez, “Türkiye’de kompozit hammadde yeterince tanınmadığından dolayı pazar büyüyemiyor ve genişleyemiyor. Kompozit hammaddesi hayatın her alanında bulunduğundan otomotiv yan sanayi, elektrik ve inşaat sektörlerinde BMC ve SMC hammaddemiz yoğunlukla kullanılıyor” diye konuştu.

Firmalarının, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 3 bin metrekaresi kapalı, toplam 10 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiğini belirten Özgür Sönmez, OSB’deki fabrikalarında kompozit hammadde üretimiyle birlikte pres parkları ile de müşterilerine bitmiş ürün de sağladıklarını kaydetti. Sönmez, “2009 yılında sıcak pres kalıplama pestili, SMC üretimi teknolojisini de portföyümüze ekledik. SMC-BMC bitmiş ürünlerin kullanım alanları; elektrik ve otomotiv sektörleri ağırlıkta olup, inşaat, makine sanayi ve birçok alanda kullanımı mevcuttur. Şirketimizin misyonu gereği kompozit sektörüne sadece hammadde tedarikçisi olduğumuz için bitmiş ürünümüz bulunmamaktadır. Fakat, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, bünyemizde bulunan pres parkuru ile kendi logoları altında bitmiş ürün sunulmaktadır” dedi. Pres parkını genişleterek 80 tondan bin 200 tona kadar 15 adet presi bünyelerine alacaklarını vurgulayan Özgür Sönmez, bu sayede otomotiv ve altyapı sektörüne hizmet eden müşterilerine yönelik çalışmalarının olacağını aktardı.

“10 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz”

Firmalarının, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 bin metrekaresi kapalı, toplam 10 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiğini belirten Özgür Sönmez, OSB’deki fabrikalarında kompozit hammadde üretimiyle birlikte pres parkları ile müşterilerine...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.