Kentte raylı sistem hattını 14 yılda 16 kat büyüttük

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE - AZİZ KOCAOĞLU İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

İzmir’de hayata geçirdiğimiz projelerle 2004-2018 döneminde örnek bir yerel yönetim modeline imza attık. Özellikle çevreci ulaşım yatırımlarıyla öne çıktık. Lastik tekerlekli araçların hem çevre kirliliği hem de maliyet açısından yarattığı olumsuz etkiyi dikkate alarak tamamıyla belediyemizin kaynaklarıyla yürüttüğümüz dev projelerle İzmir'deki raylı sistem uzunluğunu 14 yılda 16 kat büyüttük. Göreve geldiğimde sadece 11 kilometrelik hatta çalışan İzmir'in raylı sistemi, 2018 yılından itibaren 179 kilometreye kadar uzadı.

Başlattığımız çevreci ulaşım hamlesini sadece karada değil, deniz ulaşımında da yürüttük. 15 modern yolcu gemisi ve üç arabalı vapur ile deniz ulaşımında da ‘çevreci filo’ oluşturduk. Ayrıca elektrikli otobüs filosuyla da bu sürdürülebilir ulaşım açısından önemli bir adım attık.

Altay-Narlıdere metro hattı projesini hızlandıracağız

14 yıldır sürdürdüğümüz raylı sistem yatırımlarının son halkası, 7.2 kilometrelik Altay- Narlıdere hattı oldu. 1 milyar 27 milyon liraya ihale edilen bu metroda, şu anda Türkiye’de kaynağı hazır ender inşaatlardan birini yürütüyoruz. Türkiye’de son dönemde metro inşaatlarının yavaşlaması nedeniyle piyasada bulunan deneyimli ekipler bu projede görev yapıyor. Biz de bu fırsatı değerlendirerek altı ayrı ekiple çalışacağız ve işi hızlandıracağız. TBM ya da halk arasında köstebek denilen iki dev kazıcıyla çift yönden faaliyetimizi sürdüreceğiz. Son teknolojiyle, aklın ve bilimin rehberliğinde metromuzu yapmaya çalışıyoruz. Metro inşaatı konusunda çok deneyim kazandık. Bunun semeresini bundan sonraki projelerimizde toplayacağız.

21 milyon tramvay yolcusu

Çevreci, ekonomik ve konforlu toplu taşımacılık hedefiyle hayata geçirdiğimiz İzmir Tramvayı da, kısa sürede kent yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sistemin sunduğu rahatlık yolcu sayılarına da yansıdı. Fahrettin Altay – Halkapınar arasında 12,5 km uzunluğundaki 19 duraklık hatta sefer yapan Konak Tramvayı ile Alaybey – Ataşehir arasında 8,8 km uzunluğundaki 14 duraklık Karşıyaka Tramvayı'nın taşıdığı toplam yolcu sayısı 21 milyonu aştı. Karşıyaka Tramvayı, 16 aylık toplu ulaşım hizmetinde toplam 12 milyon yolcu ta- şırken, Konak Tramvayı 5 aylık toplu ulaşım hizmetinde toplam 9 milyon yolcu sayısına ulaştı.

Konak Tramvayı, kısa süre içinde yolcu sayısı ve yoğunluğu açısından büyük bir sıçrama yaptı. 2 Temmuz 2018’de ise işletime geçen bu hatta günlük ortalama yolcu sayısı 75 binin üzerine çıktı. 8,8 km’lik hatta sefer yapan Karşıyaka Tramvayı’nda da yolcu sayısı, günlük 35 bine ulaşıyor. İzmirlileri üst düzey konfora alıştıran İzmir Tramvayı, geçtiğimiz günlerde TSE’den de 5 ayrı kalite belgesi almaya hak kazandı, İzmir Metro sisteminin 5 kalite belgeli “Entegre Yönetim Sistemi”ne dahil edildi.

ESHOT çatısındaki “hazine”

Geçen yıl filomuza kattığımız tam elektrikli 20 otobüsü kendi ürettiğimiz enerjiyle şarj ediyoruz. ESHOT Genel Müdürlüğü bu sayede 13 ayda 722 bin TL tasarruf sağladı. Aynı sürede 1,5 milyon kWh enerji üreten ESHOT, 1,38 MW santralde üretilen elektrik enerjisi ile 13 ayda toplam 2 bin 559 ton karbondioksit salımı engellendi. Bu değer 64 bin 175 ağacın bir günde filtreleyebileceği CO2 miktarına eşit durumda.

ESHOT, Adatepe ve Çiğli garajları- na kuracağı toplamda 2 MW gücündeki güneş enerji santrallerinin fizibilite çalışmalarını da tamamladı. Yıl sonuna kadar proje onaylarını ve ihale hazırlıklarını tamamlayacak olan ESHOT, bu yatırımlarla birlikte kurumsal olarak tükettiği elektrik enerjisinin büyük bölümünü güneşten elde edecek.

Sürdürülebilir ulaşıma yönelik projeler ile birçok ödül aldık

2017 yıl ında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından verilen Çevre ve Sürdürülebilir Gelişme Ödülü’nü aldık. Bu projeyle ikinci kez ödül kazandık. Sıfır Emisyonlu Toplu Ulaşım Projesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2018 yılı En İyi Uygulama Yarışması’nın Sağlıklı Çevre kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Bu başarımız, merkezi Washington’da bulunan Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün dünyadaki en iyi 16 çalışmanın yer aldığı raporda da örnek olarak küresel ölçekte duyurulacak. Sürdürülebilir Ulaşım Projemiz bu yıl 5’inci kez düzenlenen Sign of the City Awards (SOTCA) yarışmasından da En İyi Ulaştırma ve Alt Yapı Hizmetleri kategorisinde ödül kazandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.