İzmir’in geleceği, nitelikli üretim ve markalaşmada

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE - IŞINSU KESTELLİ İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Ekonomi bilimi ile uğraşanlar açısından 2018’de hem Türkiye’de hem de dünyada yaşananlar, üzerinde uzun uzun düşünülmesi, araştırılması ve gelecek nesillere aktarılması gereken bir sürecin parçası adeta. İç piyasada seçime endeksli olarak başlayan ve baş döndürücü gelişmelere sahne olan bu dönem, dövizde yaşanan sert dalgalanmalarla bambaşka bir seyir izledi. Dünyada ise küreselleşme hızla geri çekilmeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın izlediği sert politikalar nedeniyle ekonomik milliyetçilik tırmanışa geçti. Ülkeler ve bölgeler arasındaki ticaret savaşları kızıştı. Yine ABD’nin, bu ay başında İran’a yönelik başlattığı yaptırımlarla da çok bi- linmeyenli bir başka denklemin kapısı ardına kadar açıldı.

İş dünyası açısından böylesine belirsizliklerle dolu ortamlar hem büyük riskler barındırır, hem de yeni fırsatlar yaratır. Egeli iş insanları, bu çalkantılı süreci üretim ve ihracat yoluyla fırsata çevirmek adına önemli bir çaba gösterdi ve bu durum ihracat rakamlarına olumlu yansıdı.

EİB’in Ekim ayı ihracatı yüzde 13 artış kaydetti

Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) Ekim ayındaki ihracatı, 2017 yılı Ekim ayına göre yüzde 13’lük artışla 1 milyar 224 milyon dolara yükseldi. Ekim ayında 634 milyon dolarlık sanayi ürünleri, 514 milyon dolarlık da tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. En çok ihracat yapılan ilk beş ülke Almanya, ABD, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi gelişmiş ekonomiye sahip ülkeler oldu. EİB, son bir yıllık dönemde de yüzde 17’lik yükselişle 13 milyar 352 milyon dolarlık ihracatı yakaladı.

Burada bir parantez açıp Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı üzerinden yaşanan değişimi okumayı deneyebiliriz. Ülkemiz ve zeytin ile zeytinyağı sektörünün lokomotifi olması sebebiyle Ege, 2018 yılında, kurlarda yaşanan tırmanışın da getir- diği avantajla önemli başarılara imza attı. 2017/18 sezonunun ilk yedi ayında gerçekleşen ihracat miktarı 49 bin tona ulaşarak, bir önceki sezonun tamamında yapılan 44 bin tonluk ihracat miktarını aştı

Bu bir başarı ama kalıcı olduğunu söyleyemeyiz. Bunu kalıcı hale getirmek için ihracatımızı diğer ülkelerin üretimde sıkıntı yaşadığı dönemlerden ve döviz kurlarından bağımsız hale getirebilmemiz gerekir. Bunun yolu da ürün kalitesinde standardı yakalamaktan ve markalaşmaktan geçiyor. İzmir Ticaret Borsası olarak yaklaşık üç yıllık ön hazırlık ve eğitim süreçlerinin ardından Zeytinyağı Tadım Odası’nı bu yılın temmuz ayında açtık. Zeytinyağı Tadım Odası’nda, son yıllarda zeytinyağı kalitesinin belirlenmesinde önemi giderek artan duyusal zeytinyağı analizi konusunda eğitimler verilecek. Bu eğitimler bir taraftan tüketicinin bilinçli yağ seçimine imkân sağlamak için temel düzey eğitimler olurken, diğer taraftan sektör temsilcilerine yönelik ileri düzey eğitimleri de kapsayacak. Eğitimler, alanında uzman yerli ve yabancı eğitimciler tarafından verilecek. Bu eğitimlerle kalite çıtamızı gün be gün daha yukarılara çekmeyi hedefliyoruz.

İzmir Ticaret Borsası olarak, Türk ekonomisinin geleceğinin nitelikli üretim ve yüksek kalitede olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla, “Türk Tarımının Global Entegrasyonu ve Akıllı Tarım” projesini Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile gerçekleştirdik ve sonuç raporunu kamuoyu ile paylaştık. Yine Ege Üniversitesi ile bir iş birliği protokolü imzalayarak; akıllı tarım uygulamaları, tarımsal üretimde yüksek kalite ve yüksek verim ile üretim konularında birlikte hareket etme kararı aldık. Bu işbirliği çerçevesinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Çiftliği’nin; bir tarımsal eğitim merkezi, tarım-teknoloji uygulama merkezi, sürekli eğitim merkezi ve ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesini sağlayacağız. İzmir Kalkınma Ajansı da ‘Fizibilite Destek Programları’ kapsamında İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ne katkı sağlayacak. Bu amaçla geçtiğimiz günlerde bir iş birliği protokolü imzaladık.

Bizler, attığımız her adımın çağın gerekleri ile uyumlu olmasını, bölge ve Türkiye ekonomisinin önünde yeni ufuklar açmasını hedefliyoruz. 127 yıllık köklü mazimizden gelen bilgi, birikim ve tecrübeyle yarınları inşa etmek için aralıksız çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.