İzmir’i limanlar bölgesi yaparak Türkiye’nin lojistik gücünü artırabiliriz

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE - YUSUF ÖZTÜRK İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Küresel ekonomi yavaşlarken, Türkiye ekonomisi de sancılı bir dönemden geçiyor. Mayıstan itibaren artmaya başlayan ve ağustosta rekor kıran döviz kuru sonucunda ekonomide yaşanan kırılma, yüksek faiz ve yüksek enflasyon sarmalıyla beraber üretimde ve dış ticarette ciddi daralmaya yol açtı. 2019’da hepimizi zor günler bekliyor. Bu tabloya rağmen iyimserliğimizi korumaya gayret ediyoruz. Hükümetin ekonominin toparlanmasını sağlamak için atacağı yapısal adımların destekçisiyiz.

İthalattaki hızlı daralma, deniz ticareti ve taşımacılık sektörlerinin yanı sıra limanlarımızın hacmini de olumsuz etkiledi. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye limanlarında ilk 11 ayda 9 milyon 896 TEU konteyner elleçlendi. 2017’de 10 milyon TEU’yu geçen elleçlenen konteynerin bu yılı, 2017’nin üzerinde tamamlaması bekleniyor. Son üç aydır ihracat yükünün ithalat yükünü geride bıraktığı İzmir Alsancak Limanı’nda ise ocak-kasım döneminde 565 bin TEU’luk konteyner elleçlenirken, yıl sonu elleçleme rakamının 2017 yılına yakın bir seviyede gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Türk limanlarında elleçlenen her cinsten toplam yük miktarı ise yine ilk 11 ayda 420 milyon tonu geçti. Elleçlenen ithalat yükü 200 milyon ton, ihracat yükü 99 milyon ton olurken, kabotaj yükü 55 milyon ton, transit yük ise 65 milyon ton gerçekleşti.

Türkiye kruvaziyer için vazgeçilmez rota

Kruvaziyer turizminde ise limanlarımıza gelen 250 gemi ve 220 bin yolcu ile son 10-12 yılın en düşük rakamları görüldü. 2013 yılında 2 milyon 250 bin yolcunun ülkemize ayak bastığı kruvaziyer sektörüyle ilgili iyimser beklentilere sahibiz. Yavaş da olsa 2019’dan itibaren sektörün canlanacağına ve 2022’den itibaren toparlanacağına inanıyoruz. İzmir’in, yeniden Akdeniz’in parlayan yıldızı olacağına yürekten inanıyoruz.

Türk turizm sektörü ise sıkıntılı günleri geride bıraktı. 2018’in; 40 milyonu aşkın turist, 35 milyar gelir ile tamamlanması öngörülüyor. İzmir’e gelen turist sayısı, uzun bir aradan sonra bu yıl bir milyonu geçecek. Turizm pastasının yüzde 20-25’ini oluşturan deniz turizmi, bu hedeflere güçlü destek sağlıyor. Deniz turizminin geliştirilmesi ve özellikle her yıl bir milyonun üzerinde turistin yolculuk yaptığı Ege kıyılarımız ile Yunanistan adaları arasındaki turizm ve ticaretin artması için önemli çalışmalar yaptık. Ocak ayında ise Avrupa’nın en büyük denizcilik fuarı Boot Düsseldorf’a katılarak, Türkiye’yi ve bölgemizin cennet kıyılarını tanıtacağız.

Ege’yi lojistik merkez, İzmir’i limanlar bölgesi, Ege kıyılarını deniz turizmi ve su sporları noktası yapmak için çalışıyoruz. İzmir Alsancak Limanı, bölgemizin en büyük avantajı. İzmir Körfezi’nin güneyinde 12 kilometre uzunluk, 14 metre derinlik ve 250 metre genişlikte taranacak yaklaşım kanalı ile körfezin kuzeyinde 13 metre uzunluk ve 8 metre derinliğinde taranacak akıntı iyileştirme kanalından oluşan “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi”nin vakit kaybetmeden tamamlanmasının takipçisiyiz. TCDD Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile devam eden bu projenin İzmir’e daha büyük tonajlı gemilerin gelmesine ve körfezin temizlenmesine büyük katkısı olacak. İzmir’in liman ve deniz kenti kimliği güçlendiği gibi ekonomisi de daha hızlı büyüyecek.

Marmara Bölgesi’ndeki aşırı büyümeden dolayı yeni yatırımların Ege Bölgesi’ne yönelmesinin kaçınılmaz olduğunu herkes vurguluyor. Bu nedenle İzmir limanlar şehri, Ege Bölgesi ise Türkiye’nin lojistik bölgesi olarak planlanmalı. Bölgemizin tarım ve sanayi ürünlerini denize indirmek için üretim bölgelerini bir an evvel demiryolu ve karayolu ile limanlara bağlamak zorundayız. İkinci fazının yakın zamanda bitmesi planlanan Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin bir an önce işletmeye açılması, kuzeyde bir lojistik merkez daha kurulması sonucu İzmir’in lojistik kıymeti artacak. Böylece Türkiye, lojistik performans endeksinde yeniden yukarılara yükselme fırsatı yakalayacak. Türk denizcilik sektörünün desteklenmesi ve milli gemi filosunun yenilenip büyütülmesi de rekabet gücümüze güç katacak.

İzmir Limanlar Bölgesi ve Ege Lojistik Merkezi projeleri ile Türkiye’nin küresel aktarma merkezi konumunun güçleneceğine ve Çin’in Uzakdoğu ile Avrupa’yı denizyolu, demiryolu, limanlar ile bağlamayı hedefleyen “Tek Kuşak Tek Yol” projesinde ülkemiz limanlarının da yer alacağına inanıyoruz.

Marmara Bölgesi’ndeki aşırı büyümeden dolayı yeni yatırımların Ege Bölgesi’ne yönelmesinin kaçınılmaz olduğunu herkes vurguluyor. Bu nedenle İzmir limanlar şehri, Ege Bölgesi ise Türkiye’nin lojistik bölgesi olarak planlanmalı. Bölgemizin tarım ve sanayi ürünlerini denize indirmek için üretim bölgelerini bir an evvel demiryolu ve karayolu ile limanlara bağlamak zorundayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.