İzmirli firmalar, organik tekstilin gelişmesinin başlıca unsuru oldu

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE - ATINÇ ABAY Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) 1992’de kuruldu ve 26 yılımızı doldurduk. Misyonumuz ve hedefimiz kendi sektörümüz içinde yer alan üyelerin ticaret hacminin artması. Ayrıca tekstil ve hazır giyim sektörünün gelişmesi, böylece kent ve ülke ekonomisine katkı koymak gibi bir amacımız da var. Bu amaca yönelik yaptığımız en önemli etkinliklerden biri IF Wedding Fashion Fuarı. Bu fuar ziyaretçi ve katılımcı açısından alanında Avrupa’nın öne çıkan organizasyonu konumunda. IF Wedding Fashion Fuarı ile birlikte bu sektörün envanteri değerlendirildiğinde, yüzde 70 üretim kapasitesinin İzmir’de olduğunu görüyoruz.

Fuar, kentte kayda değer iş hacmi oluşturmasının yanı sıra sektörün sürdürülebilirliğini de sağlıyor. Sektörün sürdürülebilirliğini desteklemek için de fuar kapsamında Gelinlik Tasarım Yarışması düzenliyoruz. İZFAŞ ve EGSD işbirliğiyle; IF Wedding Fashion İzmir 2019 Fuarı etkinlikleri kapsamında ‘Gelinlik Tasarım Yarışması’ bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek. Yarışmanın teması ‘Simple is the New Black’ yani ‘Sadelikteki Yaratıcılık’ olarak belirlendi. Yarışmamızın sektöre tasarımcılar kazandırmak adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bizim çıkış noktamız, tasarımla özgün bir şeyi yaratarak, olmayan bir şeyi yaparak sektörün gelişmesine katkıda bulunmak. Fuarımızın yitirilen fuarlar arasında olmamasını hedefledik ve 13 yıldır da başarılı bir şekilde devam ediyor.

Tedarikçiler etkinliği ile ticaret hacmi gelişiyor

Üyelerimizin oldukça geniş bir alanda faaliyet göstermesinden dolayı, birkaç farklı etkinlik daha yapıyoruz. Bunlardan biri ‘Tedarikçiler’ etkinliğimiz. 2017’nin Mayıs ayında 5’incisini düzenlendik. Tedarikçi üyelerimize yönelik bir günlük buluşma düzenliyoruz. Bu şekilde diğer üyelerimizin neler yaptığını sektöre sunmak, çevre illerden özellikle İstanbul’dan gelen alıcıların İzmir’deki tedarikçilerin nelerle ilgili çalışma yaptığını görmesini ve üyelerimizin ticaret hacminin gelişmesini amaçlıyoruz.

Ayrıca sektörel olarak çeşitli bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Bu bilgilendirme toplantıları bizi farklı noktalara götürüyor. Türkiye Hazır Giyim Federasyonu üyesi olmamızdan kaynaklı bu sektörel birlikteliği, çeşitli fuar etkinliklerinde İstanbul’a taşıma fırsatımız oluyor. Böylece sadece bölgesel değil, ulusal anlamda da üyelerimize katkıda bulunuyoruz.

Hazır-giyim konfeksiyon olarak Ege’de yaptığımız en önemli çalışma organik tekstil üzerine yaptıklarımız. Türkiye’de ilk etkiyi ve ilgiyi İzmirli firmalar yaptı. Organik tekstil oldukça önemsediğimiz bir konu. Hacim ve istihdam açısından bakıldığında, katma değeri yüksek bir sektör. Ege’de ortalama 15 milyon dolarlık hazır giyim ihracatı yapıyoruz. İzmir’in potansiyeli oldukça iyi durumda. Ancak daha da geliştirilebilir. Katma değerli ürün üretiyoruz. Teknik tekstile önem veren firmalarımız var.

Dijitalleşme tekstil sektörüne geç gelecek

Öte yandan küresel ölçekte büyük bir etki yaratan Endüstri 4.0’ın başındayız. Tekstil sektöründeki sıkıntı, bir ürettiğimizi bir daha üretmememiz. Bizim günde standart olarak 1.5 milyon adet tişört üreten firmalarımız yok. Standart üretim olmadığı için, sektörümüzde dijitalleşme düşük oranda. Ancak teknolojinin hızlı ilerlemesi ile uzun vadede bizim sektörümüzde de dijitalleşme daha çok hissedilecek.

Ancak tekstil sektörüne dijitalleşme diğer sektörlere göre daha geç ge- lecek. Farklı kalemlerde işler yaptığımız için, yapay zeka gibi konularda gerilerdeyiz. Geç olacak, ancak çalışırsak başarırız. Ar-Ge’ye önem vermeliyiz. Hedefleri belirledikten sonra, ilerleyecek zaman ve finansmana da ihtiyaç var.

Kurlar belirli bir aralıkta sabitlenmeli

2018’de kimsenin öngörülemeyen bir kriz yaşadık. Hızlı kabuk değiştirerek ve manevralar yaparak bunu aşabiliriz. Kredi faizlerinin bir anda yükselmesi ticari ortamda negatif etki yarattı. Firmaların bankalardan finans sağlayamaması ve yüksek kurdan kaynaklı yüksek faizi ödemeleri durumu zorlaştırdı. Firmalar sermayelerinden ödün vermek zorunda kaldılar. Ancak şu anda piyasalar biraz oturdu. Kurların stabil olması bizim için çok önemli. Bulunduğu aralıkta kalmasını önemsiyoruz. Çünkü biz iş yaparken, belli kalemleri ithalata dayalı alıyoruz. Bundan kaynaklı belli seviyeleri hedef almak zorundayız, çünkü ticari hayata negatif etki yapıyor. Kurların sabit bantta gitmesi ticareti de olumlu yönde etkiler.

Hazır-giyim konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Ege Bölgesi’nde organik tekstil üzerine yoğun çalışmalar yürütüyor. Türkiye’de bu alanda ilk etkiyi İzmirli firmalar yaptı ve organik tekstilin Türkiye’de gelişmesinin başlıca unsuru oldu. Organik tekstil, hacim ve istihdam açısından bakıldığında, katma değeri yüksek bir sektör.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.