Kemalpaşa OSB, önceliği eğitim projelerine veriyor

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Modern ve bilgi temelli bir sanayi bölgesi olma yolunda ilerleyen Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ); sanayicilerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve yüksek teknolojiye ulaşım kolaylıkları ile küresel boyutta rekabetin gereklerinden olan Endüstri 4.0 atılımını yapma sürecinde sanayicilerin yanında yer alıyor. Sürekli büyüyen ve yeni yatırımcıların ilgisini çeken bir OSB olduklarını söyleyen KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, uygulama ve eğitim birimlerinde sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman yetiştirilmesini sağlayacak projelere de kaynak ayırdıklarını söyledi.

Kemalpaşa’ da sanayileşmenin 1970’li yıllarda doğal olarak başladığını ve o dönemde ilk olarak Ankara-İzmir karayolu üzerinde pek çok fabrikanın, bölgenin lojistik imkanları sebebiyle faaliyete geçtiğini ifade eden Kamil Porsuk, bölgenin İzmir limanına yakınlığının yanı sıra İstanbul ve Ankara yolu üzerinde olması ve Manisa’ya yakınlığı sebebiyle hızlı bir sanayileşme süreci yaşadığını söyledi. KOSBİ’nin, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın girişimiyle ilk kez 1992 yılında 410 hektar alan üzerinde kurulduğunu belirten Porsuk, “Bölgede yatırımların devam etmesi üzerine OSB alanı bin 300 hektara çıkarıldı ve 2001 yılında da tüzel kişiliğine kavuştu. Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer alan, İzmir’in sanayi üssü KOSBİ, halen 500’ü aşkın faal firması, 26 bine yakın istihdamı, 7 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer sağlıyor” dedi.

“Ara eleman değil, aranan eleman yetiştiriyoruz”

Eğitime büyük önem verdiklerini ve uygulama eğitim birimlerinde sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik ara eleman yetiştirilmesini sağlayacak projelere özellikle eğildiklerini belirten Kamil Porsuk, ‘İstihdama Yönelik Mesleki Eğitimde Yeni Teknolojilerin Etkin Kullanımının Sağlanması’ isimli proje kapsamında MOPAK Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin ileri teknoloji eğitim materyali ve laboratuvar cihazlarıyla donatıldığını söyledi. Kemalpaşa Kız Meslek Lisesi ile birlikte ‘Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi’nin hayata geçirildiğini ifade eden Porsuk, “İlkokul öğrencilerimizin meslek liselerini tanımaları ve tercih etmelerine yönelik düzenlenen ‘Mesleğim Geleceğimdir’ etkinlikleri de çalışmalarımızın arasında yer alıyor. Ayrıca katılımcılarımıza yönelik yatırım, dış ticaret, vergi, teşvik-destekler, iş yasası ve çevre gibi konulardaki mevzuat değişiklikleri hakkında bilgilendirme yapmak, yeni teknolojileri tanıtmak, kalite ve ArGe çalışmalarına destek olmak amacıyla ücretsiz seminer ve eğitimler düzenliyoruz” diye konuştu.

KOSGEB-Türk Eximbankİlk Adım Ofisleri kuruluyor

Ayrıca KOSGEB Temsilcilik Ofisi’nin KOSBİ bünyesinde açılma- sı için protokol de imzaladıklarını söyleyen Kamil Porsuk, “Türk Eximbank irtibat ofisi açılışından sonra KOSGEB’i de sanayicimizin ayağına getirerek, özellikle yüksek teknoloji yatırımı yapmak isteyen sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu teşvik ve kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kaydetti. Üniversitelerin ürettiği bilgi ve teknolojileri sanayicilere aktarma amacıyla Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan iş birliği protokolü kapsamında İlk Adım Ofisi’nin de kurulduğunu belirten Porsuk, “Üniversitede oluşturulan proje fikirlerinin tanıtılması, firmaların ihtiyacı olan Ar-Ge projelerinin hazırlanması, sınai ve mülkiyet haklarının alınması, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının finansmanı için ulusal ve uluslararası fon kaynakları pro- jesi hazırlanması ve yürütülmesi sağlanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan firmaların faaliyet gösterdiği KOSBİ’de, sınai üretim yapan 386, hizmet ve ticari faaliyet yürüten 127 firmanın mevcut olduğuna dikkat çeken Kamil Porsuk, sözlerini şöyle tamamladı: “Sanayi üretimi yapan firmaların yüzde 32’si makine ve metal sektöründe faaliyet gösterirken, diğer öne çıkan sektörler yapı malzemeleri, kağıt, kimya, gıda ve otomotiv yan sanayi olarak sıralanıyor. Bölgede 500’ün üzerindeki firmada yaklaşık 26 bin kişiye iş imkanı sağlanıyor. Bölge tamamen dolduğunda bine yakın firma faaliyet gösterecek. Yeni kurulacak fabrikalar ile birlikte istihdam 50 bine ulaşacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.