Lojistik avantaja sahip Torbalı OSB, 42 parselde 5 bin istihdam hedefliyor

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Çeşitli sektörlerden firmaların yatırım hazırlıklarını sürdürdüğü Torbalı OSB’de, toplam 42 parselin dolmasıyla 5 bin kişilik istihdam rakamına ulaşılması hedefleniyor. İmar planı çalışmaları tamamlanan Torbalı OSB’nin, lojistik imkanları ile İzmir’de ön plana çıkan OSB’lerin başında geldiğine dikkat çeken Torbalı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, “Torbalı’nın Kabacakırlı mevkiinde ve Yeniköy-Ahmetli köyü karayoluna cepheli bölgemiz, İzmir-Aydın otoyoluna 11 kilometre, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na 30 kilometre mesafede yer alıyor” dedi.

Karma OSB olarak kurulan bölgede; inşaat-yapı malzemeleri, plastik, seri ve özel makine imalat sanayii, tekstilkonfeksiyon sanayii, gıda mamulleri, ısıtma-soğutma-klima gibi pek çok sektöre yönelik firmaların faaliyet gösterdiği toplam 42 parselde 5 bin istihdam hedeflediklerini belirten Muhsin Dönmez, yatırımcılar için son derece cazip fırsatlar sunduklarını söyledi. Dönmez, Torbalı OSB’nin kısa süre içinde yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği OSB’lerden biri haline geldiğini vurguladı.

Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca yer seçimi yapıldığını ve 260 hektarlık OSB alanı olarak önerildiğini, ilk etapta yaklaşık 665 bin metrekare olarak onaylanan ve 2003 yılında sınırları kesinleşen Tor-

balı OSB’nin 2004 yılında tüzel kişilik kazandığını ifade eden Muhsin Dönmez, “İlk etapta 2011 yılında yapılan ihale ile ana yollar ve bağlantı yollarımız açıldı. 2012 yılında ihalesi yapılan yağmur suyu, atık su, temiz su ve giriş yolu gibi altyapı imalat işleri 2012-2013 yıllarında bitirildi. 2013 yılı sonunda ise ihalesi yapılan bölgemizin, iç yollarına yol bordürü ve asfalt yapılması işi 2014 yılında tamamlandı. İhalesi yapılan enerji nakil hattı işi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. Torbalı OSB'de, enerji nakil hattı için 3 milyon liralık yatırım yapıldı. Torbalı OSB olarak, bölgemizin kuzeyinde yer alan 100 hektarlık alanı da bünyemize katarak kapasitemizi artırmak, böylece büyümemizi sürdürmek istiyoruz” diye konuştu.

Büyüklükleri 5 bin ve 25 bin metrekare arasında değişen 42 parselin bulunduğu Torbalı OSB’de, parsellerin tamamının yatırım yapacak firmalara tahsis edildiğini aktaran Muhsin Dönmez, “İlk etapta yatırım yapmış olan ve faaliyete geçen üç firmaya OSB imkanları ile elektrik temin edildi. Firmaların tamamının faaliyete geçmesi halinde yeterli ve kesintisiz enerjinin sağlanması için ihale edilmiş ve devam etmekte olan enerji nakil hattının tamamlanmasından sonra yatırımlar hızlandırılacak ve faaliyette geçen üç fabrika ile birlikte inşaatı devam eden 11 fabrikanın ve proje sunan yedi fabrikanın da 2019 yılında tamamlanacağını ve faaliyete geçeceğini bekliyoruz” dedi. Söz konusu 21 fabrika tam kapasite çalış- maya başladığında bölgedeki istihdamın kısa sürede yaklaşık 2 bin kişiye yükseleceğini anlatan Dönmez, “42 parseli doldurduğumuzda 5 bin kişiye istihdam sağlayacağız. İzmir’e 50, Adnan Menderes Havalimanı’na 30, demiryoluna 4 ve ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Torbalı OSB’ye pek çok farklı iş kolundan yatırımcıların ilgisi mevcut. Yeni yatırımlar ile Türkiye ekonomisine daha güçlü katkı sağlamayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.