ALOSBİ’de son üç yılda 1 milyon metrekare sanayi parseli satıldı

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Yurt içi ve dışından çok sayıda yatırımcının yakın takibinde olan Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde (ALOSBİ), son üç yılda 1 milyon metrekare sanayi parseli satıldı. ALOSBİ’nin; lojistik avantajı, altyapı sistemleri ve 10 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye ekonomisine kayda değer katkılar sağladığına dikkat çeken ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “Bünyemizdeki 66 aktif üretim tesisi, 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Bölgede yer alan tüm parsellerde üretim başladığında, istihdam sayısı 50 binin üzerine çıkacak” dedi. Aliağa ilçesinin kalkınmasında, ALOSBİ’nin kayda değer katkıları olduğunu belirten Haluk Tezcan, bölgede artan istihdama bağlı ortaya çıkan konut ihtiyacının ise inşaat sektörüne can verdiğini söyledi. ALOSBİ’de faaliyet gösteren firmalara hizmet veren tedarikçiler, alt yükleniciler ve diğer hizmet sağlayıcıların da ilçede istihdamın artışına katkı sunduğunu anlatan Tezcan, ALOSBİ’deki hareketliliğin etkisinin Aliağa ile sınırlı kalmadığını vurguladı. Bölgede yapılan üretimin İzmir ve Türkiye ekonomisine önemli katkısının olduğuna dikkat çeken Tezcan, şöyle dedi: “ALOSBİ’nin büyümeye devam etmesi, Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlayacak. Bölgeye artan ilgiyle birlikte büyüme hamlesini de gündemimize aldık. Parsel satışlarının 1997’de başladığı ve toplam 10 milyon metrekarenin 4.8 milyonu sanayi parseli olan bölgemizde, 2015 Mart ayına kadar 2 milyon metrekare civarında satış gerçekleşmişti. Biz, son üç yılda 1 milyon metrekarenin üzerinde parsel satışı gerçekleştirdik. Bu da bölgemizin ne kadar değer kazandığını gösteriyor.”

Halihazırda bölgede 58 tane faaliyette, 23 tane de yapım aşamasında olan firma bulunduğunun altını çizen Haluk Tezcan, “Parsellerimizin 3’te 2’si satıldı. Görünen o ki birkaç yıl içinde bölgedeki bütün parseller aşağı yukarı dolmuş olacak. Biz de bu öngörüyle bir karar aldık ve 5 milyon metrekarelik büyüme alanına müracaat etmek için harekete geçtik. Bölgemizde büyük parsellere talep var. Bu 5 milyon metrekareye de acil ihtiyaç olduğu gözlemleniyor. Yeni alanda büyük parselleri yoğun bir şekilde oluşturarak, bölgemize yeni yıldızlar kazandırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Lojistik avantajı nedeniyle firmalar ilgi gösteriyor

ALOSBİ’nin limanlara olan yakınlığı ve geniş karayolu bağlantısı ile lojistik avantajının kuvvetli olduğunu dile getiren Haluk Tezcan, “Bölgemizde aktif olan İzmir’in en büyük limanlarının yanı sıra Çandarlı Limanı’nın da devreye girecek olması, bölgeye otoban bağlantısının kısa süre içinde sağlanması için çalışmaların sona yaklaşması gibi gelişmeler, yeni yatırımcıların ilgisinin ALOSBİ üzerine odaklanmasını sağladı. Yine bölgemizi de içine alan bir alanın endüstri bölgesi ilan edilmesi bekleniyor” ifadele- rini kaydetti. Bölgede ileri teknolojili üretimi özendirerek, katma değeri yüksek ürünler üretilmesine aracı olmak istediklerini aktaran Tezcan, “Bu kapsamda projelendirdiğimiz Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), sanayicilere direkt hizmet verecek. Ege Üniversitesi iş birliği ile çalışmalarımızı tamamladık. TTO kısa süre içinde hizmet vermeye başlayacak, fakat girişimlerimiz bununla sınırlı kalmayacak. Sanayicilerimizin Endüstri 4.0 devriminin bir parçası olması için bölge yönetimi olarak her türlü so-

rumluluğu almaya hazırız” dedi.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceğiz”

Nitelikli ara eleman yetiştirilmesi için de adım atacaklarını anlatan Haluk Tezcan, “Hedefimiz; çalışanların çocuklarına hizmet edecek bir kreş, tüm Aliağa’ya hizmet edecek ilk ve orta okul, sanayicilere ara eleman yetiştirecek meslek lisesi ve TTO ile ALOSBİ’yi aydınlık nesiller yetiştiren bir bölge haline getirmek. Bölge yönetimi olarak çevre duyarlılığına da büyük önem veriyoruz. Yeşil alan ve atık sudaki hassasiyetimiz yanında enerji tedarikinde de yenilenebilir kaynaklara yöneleceğiz. Bu bakış açısıyla bölgemizde 1 MW’lık rüzgar elektrik santrali ihalesini sonuçlandırdık. Yaklaşık bir yıl sonra devreye alınacak olan türbin ile elektrik ihtiyacımızın bir kısmını karşılamayı planlıyoruz. ALOSBİ içinde kurulacak küçük sanayi sitesi ile de sanayicilerin tüm ihtiyaçları tek bir alanda karşılanacak. 50 bin metrekare alan üzerine projelendirdiğimiz 98 dükkanın bulunacağı Nemrut Küçük Sanayi Sitesi’ni 2019’da tamamlayarak, sanayicilerin hizmetine sunmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.