Ege Seramik, ocak ayında yeni mağazasını devreye alacak

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Fabrika mağaza binalarının temelini atarak yenileme sürecini başlatan Ege Seramik, 2019 yılının Ocak ayında bin metrekarelik mağazasını devreye alacak. Yenileme süreçlerinin planları doğrultusunda devam ettiğini söyleyen Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller, “Ocak ayı itibarıyla bin metrekarelik mağazamız açılacak. Ar-Ge çalışmalarımız ise düzenli ve planlı bir şekilde aralıksız sürüyor” dedi. 2019 yılında yetkili satıcı ve tali bayi sayısını artırmak ve tüm satış kanallarına ürün akışını sorunsuz şekilde sürdürmek istediklerini belirten Yedigüller, "Teknolojinin gerektirdiği yenilikleri sürekli olarak bünyemize adapte ediyoruz. 2019’da da bu doğrultuda yatırımlar yaparak, ürünlerimizin katma değerini artıracağız” diye konuştu.

Yıllık planlarını tüm olası senaryoları göz önüne alarak hazırladıklarının altını çizen Göksen Yedigüller, böylece 2018 hedeflerinde sapma meydana gelmeden, yılı kapatacaklarını söyledi. Yedigüller, “2018 mevcut koşullar içinde bizim için başarılı bir yıl oldu diyebiliriz. Bu yılın Mart ayında fabrika showroom binamızın temelini atarak yenileme sürecini başlatmıştık. Bu süreç devam ediyor. Ayrıca bu yıl, seramik yüzeylerinde farklılık sağlayan Hi-Tile teknoloji grubu ürünlerle, sektörde bir yeniliğe imza attık” diye konuştu. Yedigüller, 2019 yılında inovatif ürünlerle iç pazar ve ihracat satışlarının arttığı, daha başarılı bir yıl hedeflediklerini ifade etti.

1975’te üretime geçtikten sonra, özellikle 1990’lı yıllarda altyapı, teknoloji, tasarım ve kalite standartları-

na ağırlık vererek, istikrarlı yatırım, büyüme azmi ve getirdikleri yenilikler ile günümüzde sektörün en önemli firmalarından biri haline geldiklerini söyleyen Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller, “Türkiye’nin en değerli 100 markası arasında bulunuyoruz. Her yıl İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan ISO 500 listesinde yer alıyoruz. 2009’da ‘Digital Tile by Ege Seramik’ markası ile dijital baskı teknolojisini Türk seramik sektörüne tanıtarak sektörün gelişimine büyük katkı sağladık. İzmir Kemalpaşa’da 416 bin 752 metrekare alan üzerinde kurulu tesislerimizde, yıllık yaklaşık 24 milyon 300 bin metrekare kapasiteye sahibiz” dedi.

Son 5 yılda, 90’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını ve sektör için zor pazar olarak nitelendirilen Amerika,

Kanada ve İsrail pazarlarında 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiklerini söyleyen Yedigüller, yer karosu, duvar karosu ve sırlı granit olmak üzere üç grupta üretim faaliyetlerini sürdürdükleri bilgisini verdi.

“Teknolojiyi gelişmiş ülkelerle eşit şartlarda kullanmalıyız”

Sektörün gelişimini hızlandırmak için yapılması gereken en öncelikli şeyin teknolojiyi yakından takip etmek ve teknolojinin gelişmiş ülkelerle eşit şartlarda Türkiye’de kullanımını sağlamak olduğunu aktaran Yedigüller, “Dünyada önemli ülkelerle rekabet ediyoruz ve dünya sıralamasında iyi bir yerimiz var. Daha da güçlendirmek adına Türk seramiği marka algısını da güçlendirmenin çok önemli artıları olacak. Bu saye- de karlılığın, verimliliğin artacağı ve sektörün hızlı bir şekilde gelişeceği inancındayım. Ayrıca sektörün tüm kademe ve birimleri için kalifiye personel yetiştirilmesinin önemi her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

“Sektörde enerji maliyeti ve tasarım sorunu yaşanıyor”

Öte yandan sektörün başlıca sorunlarının enerji, nakliye, tasarım ve eleman olduğunun altını çizen Yedigüller, “Seramik sektörü yüzde 35 ile yüzde 40 oranında enerjiye dayalı bir sektör olduğu için doğalgaza gelen zamlar üretim maliyetlerini ciddi oranda etkiliyor. Bu nedenle fiyatları sabit tutabilmek çok önemli. Nakliye altyapısının yetersizliği ve nakliye masrafları da sektörün önemli sorunları arasında yer alıyor. Bunun için, nakliye altyapısının geliştirilmesi ve nakliyenin ucuz motorin teşviki ile desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Güçlü rekabet ortamında çaba sarf etmeksizin özgün tasarımların kopyalanmasını da sektörün bir diğer sorunu olarak gördüğünü ifade eden Yedigüller, seramik sektöründe yetişmiş, tecrübeli personel bulamamanın da sektörün zayıf noktalarından olduğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.