“Hugo Boss Solutions’la tesislerimizi dijital dönüşüme entegre ediyoruz”

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Hugo Boss Tekstil Sanayi’nin İzmir’deki tesisi, Hugo Boss Grubu’nun küresel ölçekte en büyük fabrikası olmasının yanı sıra yaklaşık 4 bin çalışanı, yıllık ortalama 900 bin takım elbise, 2 milyon gömlek ve 550 bin parça kadın giyim üretimiyle markanın ana üreticisi konumunda bulunuyor. İki yıl önce kurulan Hugo Boss Solutions birimiyle üretim tesislerinde dijital dönüşüme hızla entegre olmaya başladıklarını söyleyen Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdürü Joachim Hensch, birimin başka firmalara da dijital dönüşüm noktasında danışmanlık hizmeti verdiklerini belirtti.

Hugo Boss’un İzmir’deki üretim tesisinin, kurulduğu 1999 yılından bu yana Almanya’daki merkez tarafından üretim becerileri, teknik bilgi ve inovasyon alanlarında grubun en önemli bilgi kaynaklarından biri olarak kabul edildiğini belirten Joachim Hensch, tekstil sektöründe hızla dönüşen pazar dinamiklerini ve kişiselleşen tüketici beklentilerini karşılama stratejisi çerçevesinde Endüstri 4.0 akıllı fabrika konseptini endüstriyel dönüşüm planlarının odağına aldıklarını söyledi. Hensch, bu amaçla yaklaşık iki yıl önce kurulan, eski adıyla ‘Kurumsal Projeler’ yeni adıyla ‘Hugo Boss Solutions’ biriminin üretim tesisindeki söz konusu teknolojik ve dijital dönüşüme, IT ekibinin de desteğiyle liderlik etmeye başladığını aktardı.

İnsan Kaynakları departmanının da aktif olarak sorumluluk üstlendiğini ifade eden Joachim Hensch, şunları söyledi: “Sırasıyla dijitalleşme (dijital ikiz), otomasyon ve yapay zekâ uygulamaları konusunda, ve özellikle insanın teknolojiyle entegrasyonuna, insanların işlerin kolaylaştırılmasına odaklanan süreçler geliştirildi. Çalışanlar en başından beri teknolojik dönüşümün odağında yer aldılar. Buradaki örnek uygulamaları ve başarısından ötürü Hugo Boss Solutions, daha sonraki dönemde sektör bağımsız diğer üreticilere de danışmanlık hizmeti sunmaya başladı. Dijital ikiz yaratma süreci, ekipman tasarımı ve üretim süreçlerinin gelişimi başta olmak üzere üretim ve değer zincirinin her bir halkasını ilgilendiriyor. Bu yüzden Hugo Boss Tekstil Sanayi’nde geçtiğimiz üç yılda yazılım ekibimizin çalışan sayısını 15’ten 40’a çıkardık ve TechnoLab adında bir Ar-Ge birimi de kurduk.”

Her geçen gün karmaşıklaşan ve değişen tüketici beklentilerine, artan kalite standartlarına ve mevcudu küçülen ama sayısı artan siparişlere daha hızlı yanıt verir hale geldiklerini belirten Joachim Hensch, “Hugo Boss Solutions, akıllı fabrika dönüşümümüzü her geçen gün derinleştirirken, tekstil sektörünün yanı sıra beyaz eşya, otomotiv yan sanayi ve hızlı tüketim malları üreticileri için yüksek katma değerli danışmanlık hizmetleri sunmasına olanak sağlayan derinlikte tecrübe ve bilgi birikimi elde etti. Hugo Boss Solutions, IT ve Insan Kaynakları ekibimiz, 2018 yılında büyük veri ve yapay zekaya dayalı uygulamalara odaklanıyor. Akıllı Hata Tahminleme Sistemi olarak adlandırılan proje ile operatörlerin belirli bir model ve belirli bir operasyonda yapacakları muhtemel hatalar, dijital ikiz tarafından önden simüle edilebilir hale getirilmeye başlandı. Böylelikle önleyici eğitimleri ve gerekli planlamaları yapmamız mümkün olabilecek” dedi.

Üretim tesisindeki tüm operatör- lerin yani yaklaşık 2 bin 800 kişinin, Akıllı Veri Yönetimi (SDM) sistemi olarak tanımlanan tabletlerle çalışmaya başladığını dile getiren Joachim Hensch, “Saha yöneticilerimiz ise üretim sürecinin yönetimine, SDM’nin tamamlayıcısı olan ‘Supervizör Arayüzü’ ekranlarından ve tabletlerinden entegre oldular. Tüm üretim hatlarının hedeflere yönelik anlık takibini sağlayan Andon panoları ve üretim hatlarındaki tüm parçaların yerlerini tespit eden Gerçek Zamanlı Tespit Hizmeti (RTLS) de bu sitemlere eklendi” diye konuştu. İzmir’deki fabrikalarında artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve ses tanıma teknolojilerinin kullanıldığı uygulamaların da şimdiden üretim hatlarına entegre edildiğini söyleyen Hensch, bu uygulamalar arasından Akıllı Yapay Zekâ Yönetimi (SAIL) projesinin, 2018 yılında dünyanın önde gelen büyük veri ve yapay zekâ kurumlarından IDC’nin üretim teknolojileri kategorisinde birincilik ödülünü aldığını ifade etti. Hensch, “Sanal gerçeklik uygula- malarını içeren ve operatör eğitim süreçlerinin etkinliğini artırıp kolaylaştıran Virtual Dojo eğitim modülümüz ise 2018 Stevie Awards for Great Employers’de, Öğrenme ve İnsan Kaynağı Gelişimi kategorisinde 2. oldu” şeklinde aktardı.

Hugo Boss Solutions danışmanlık hizmeti veriyor

Fabrikalardaki tüm bu dönüşümün mimarlarından olan Hugo Boss Solutions ekibinin tamamının endüstriyel üretimde derin bilgi birikimine sahip Türk mühendislerden oluştuğu bilgisini veren Joachim Hensch, “Hugo Boss Solutions hem tekstil hem de tekstil-dışı sektörlerden firmalara danışmanlık verir hale geldi ve her geçen yıl büyüyor. Hugo Boss Solutions’un danışmanlık hizmeti kapsamında üretim sistemleri mühendisliği, dijital dönüşüm, yalın üretim, kalite ve güvence sistemleri, organizasyonel gelişim, saha yöneticileri gelişimi ve liderlik gelişimi gibi konu başlıkları bulunuyor” ifadelerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.