Borkim, 3.5 milyon liralık depolama ve tanker yatırımı gerçekleştirecek

Bölge Ekleri - - IZMIR BÖLGE -

Kimyevi maddelerin alım satımı ve taşımasını yapan Borkim, 2019’da tanker ve depolama yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl yüzde 90 büyüdüklerini belirten Borkim Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Özdamar, Petkim’in kostik üretiminin yüzde 30’unun taşımasını ve ticaretini yaptıklarını kaydetti. Mevcut kapasitelerinin yürüttükleri operasyonlar için yetersiz kalmaya başladığını ifade eden Özdamar, “Döviz kurlarındaki artışlardan dolayı TIR ve tanker yatırımları yapamadık. Kapasiteyi artırmak için ilk fırsatta tanker yatırımı yapmak istiyoruz. Depolama alanımızı da 600 tondan bin tona çıkaraca- ğız. Söz konusu yatırımların tutarı 3.5 milyon lirayı bulacak” dedi.

Yapacakları yatırımlarla istihdamın da artacağını ifade eden Mesut Özdamar, “2019’da filoya üç tanker daha ekleyeceğiz. Bu da 2 milyon liralık yatırım demek. Araca ek olarak, krom tanklarda alıyoruz. Depolama kapasitesini artırmak için de 1.5 milyon liralık yatırım yapacağız” diye konuştu. Borkim’i 2007 yılında kurduklarını hatırlatan Mesut Özdamar, “Beş yıl kimya sektöründe bir İstanbul firmasının Ege bölge müdürü olarak çalıştım. Çalıştığım firma Ege’den organizasyonlarını çekince, bölgede aracı firmaya duyulan talebi karşılamak üzere Borkim’i kurduk. 150 bin liralık yatırımla işe başladık. Elimizdeki para sahip olduğumuz müşteri portföyüne yetmiyordu. Küçük bir tanker aldık ve Bostanlı’da bir ofiste faaliyete başladık” dedi.

Bugün itibarıyla Bayraklı’da merkez ofislerinin bulunduğu bilgisini veren Mesut Özdamar, Turgutlu’da da 600 ton sıvı kapasitesine sahip bir depolama tesislerinin, Petkim’in içinde ise alım-satım ve nakliye organizasyonlarını yönettikleri bir ofislerinin bulunduğunu belirtti. Özdamar, bu yılı 70 milyon TL ciro ile kapatacaklarını ve geçen seneye göre yüzde 90 büyüme yakaladıklarını ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.