Girişimcileriyle gelişen kent, daha fazla yatırım için destek bekliyor

Bölge Ekleri - - KAYSERI - HATİCE ŞİMŞEK DÜNYA Gazetesi Kayseri Bölge Temsilcisi

Tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Kayseri, girişimci insanları ve ticaret kültürü ile öne çıkıyor. Kayseri günümüzde sadece ticaret ile değil, önemli bir sanayi kenti olarak da anılıyor. Kentte sanayileşmenin ilk adımları 1926 yılında Kayseri Tayyare Fabrikası ve Bünyan Halı İpliği Fabrikası, 1935 yılında ise Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası’nın faaliyete geçirilmesiyle atıldı. Bu yatırımları, kentteki girişimcilerin bir araya gelerek hayata geçirdiği diğer sanayi tesisleri izledi. Gelinen noktada Kayseri’den yaklaşık 2.2 milyar dolarlık ihracat yapılıyor.

Kayseri’nin gelişiminde insan sermayesi her zaman öne çıktı ve bu yönüyle kendi kendine kalkınma modelini oluşturmayı başardı. Övünülecek bu model günümüze kadar Kayseri’yi belli noktalara getirse de günümüz rekabet ortamında Kayserili iş insanları daha fazlasını yapabilmek için destek bekliyor. Yıllardır beklenen çalışmalar, yatırımlar, projeler daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha çok istihdam için destek isteniyor. Artık kendi yağında kavrulamayacak kadar büyüyen Kayseri’deki iş insanları; ekonomik teşvik ve desteklerin artırılması, yüksek hızlı tren yatırımı, kente otoban bağlantılarının yapılması, havalimanının kapasitesinin genişletilmesi, hava kargo ile geçici depolama alanının devreye alınması, lojistik merkezi yatırımı için kamunun adım atmasını talep ediyor. Kent temsilcileri, stratejik yatırımlarda Kayseri’nin de yer alması ve Anadolu’da sanayi potansiyeli yüksek kentlere proje bazlı yatırımların gelmesini sağlayacak yapısal reformların yapılmasının önemine vurgu yapıyor.

Savunma sanayii ve otomotiv yatırımları da kentin gündeminde

Kayseri’de 3 OSB ve bir serbest bölgede, yaklaşık 70 bin kişi istihdam ediliyor. Kentte 4’üncü OSB için de çalışmalar sürüyor. Mobilya, elektrikli ev aletleri, makine, çelik kapı, tekstil ürünleri ve gıda kentteki başlıca sektörler arasında yer alıyor. Kayseri ekonomisinin lokomotif sektörü ise mobilya. Türkiye mobilya ihracatının yüzde 25’ini tek başına Kayseri yapıyor. Yurt genelinde bir günde üretilen 20 bin yatağın 10 bini, 19 bin kanepenin 12 bini, günlük 3 bin oturma grubunun bin 500 takımı Kayseri’de üretiliyor. katma değeri artıran çalışmalar yapılıyor. Tasarım, Ar-Ge, verimlilik, marka gibi konuların üzerine gidiliyor. 12 Ar-Ge merkezine sahip olan Kayseri’de 2020 yılına kadar 50 Ar-Ge merkezine ulaşılması planlanıyor. Katma değeri artırma adına ise üniversite-sanayi iş birliği yapılıyor. Kayseri, halihazırda öne çıktığı sektörlerdeki gücünü artırmaya çalışırken, bir yandan da savunma ve otomotiv sanayii gibi stratejik öneme sahip, teknoloji yoğun yatırımları çekmeye çalışıyor.

Turizm, kentin sanayi ve ticaretini destekliyor

Topyekün bir kalkınma modelinden bahsediyorsak kentin sanayi ve ticareti kadar turizm alanında edindiği yer de önem taşıyor. Kayseri’nin , ekonomik gelişim bahsinde turizm, bir noktada sanayi ve ticaretin gelişiminde de önem arz ediyor. Kayseri dendiğinde sucuk, pastırma ,mantı kadar akla Erciyes Dağı da geliyor. Kayseri ile ilgili verebileceğimiz bilgiler bu alanla sınırlı değil. Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz ve siz değerli okuyucularımıza ulaştırdığımız Kayseri ekimizde kente dair ayrıntılı bilgileri , kentin kanaat önderlerinden vermeye çalıştık. Kente değer katanları yaptığımız haberlerle aktardık. Çalışmamıza katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.