Kentte dört yılda 2.2 milyar liralık ihale gerçekleştirdik

Bölge Ekleri - - KAYSERI - MUSTAFA ÇELİK Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı

Kayseri birçok yönüyle öne çıkan ve marka bir şehir konumunda. Üç organize sanayi bölgesi, serbest bölge ve 3 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmi ile önemli bir sanayi kenti olan Kayseri, bunun yanı sıra çirçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir tarih şehri. Tarihi mirasını koruyan ve tarihi değerlerine fonksiyonlar yükleyen bir kültür şehriyiz. Belediyemizin yatırımlarıyla Erciyes’in lokomotifliğinde turizm şehri olma yolundayız. Üniversite ve kamu hastanelerinin yanı sıra gelişmiş özel hastaneleri ve yeni yapılan şehir hastanesi ile sadece Kayseri’ye değil Orta Anadolu’ya hizmet veren bir sağlık şehriyiz. Düzenlediğimiz Türkiye’nin en iyi Kitap Fuarı ve kültür yatırımlarımızla bir kültür şehriyiz. Kurulan üniversitelerimizle eğitim şehriyiz. Aynı zamanda kurduğumuz tesislerle bir spor şehriyiz.

Kentin bu yönlerinin temelinde Kayseri’nin ticaret şehri olması yatıyor. Çünkü, bir şehre, bir ülkeye yatırım yapabilmek için iki unsura ihtiyaç var. Birincisi birikim, ikincisi de girişimci ruh. Kayseri, 6 bin yıla dayanan ticaret kültürüyle oluşturduğu birikim ve bu birikimi kullanan girişimci insan gücüyle gelişip, büyüyerek bugünlere gelmeyi başardı. Kaynakların olduğu bir şehirde müteşebbis yoksa o kaynaklar heba olur. Kayseri’nin bu anlamda şanslı bir şehir olduğunu düşünüyorum.

Şehrin en büyük yatırımcısıyız

Kayseri’nin sadece kişileri değil kurumları da müteşebbis. Bu kurumların başında da Kayseri Büyükşehir Belediyesi geliyor. Vermiş olduğu hizmet ve yapmış olduğu yatırımlar- la Türkiye’de belediyeciliğin markası olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, klasik belediyecilik hizmetlerinin dışında üretimin artmasına yönelik de önemli çalışmalara imza atıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bu şehrin en büyük yatırımcı kuruluşu. Ulaşımdan yeşil alana, kentsel dönüşümden alt yapıya, ilçelere yapılan yatırımlardan kültürel hizmetlere, eğitim çalışmalarından akıllı şehir projelerine, spor etkinliklerinden kurumlara yapılan modern tesislere kadar birçok alanda büyük bir gayretle çalışıyoruz.

15 bin 199 noktada proje yürüttük

Ne denli büyük yatırımlara imza attığımızın, ne kadar çok alanda iz bıraktığımızın ve ne denli yoğun çalıştığımızın göstergesi rakamlardır. Son dört yılda her biri 1 milyon TL ve üzeri olan bin 294 ihale yaptık. Bu ihalelerin toplam bedeli 2.2 milyar lirayı buluyor. Bu dört yılda çalıştığımız yer sayısı 15 bini aştı. 15 bin 199 noktada çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. 14 köprülü kavşak, 10 tane yol bağlantılı köprü yaptık. Bu denli büyük yatırımı dört yıla sığdırdık. Bu süreçte 2 bin 359 km yolda asfaltlama yaptık. İlçelerimizde ve bağlı mahallelerinde artık çamurlu yolların kalmaması için toplam 3.5 milyon metrekare kilitli parke alarak yollara döşedik. Söz konusu dönemde 18 sosyal yaşam merkezi yaptık. Bugün, merkez nüfusu 2 binin altına düşmüş ilçelerimizde dahi kapalı yüzme havuzu, çok amaçlı salon, sanat ve mesleki eğitim atölyeleri, fitness salonları gibi farklı fonksiyonlara sahip sosyal yaşam merkezleri var. Tarım ve hayvancılığa kayda değer destekler verdik. Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu ama tek başlarına alamadıkları gübre dağıtma makinesi, goble makines, taş toplama makinesi, selektör gibi 53 adet araç alarak, kullanıma sunduk. Hayvancılık yapan çiftçilerin ürününün değer kazanması için 206 adet süt soğutma tankı aldık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.