IPARD ile Kayseri’de üretim dört katına çıkar

Bölge Ekleri - - KAYSERI - RECEP BAĞLAMIŞ Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Kayseri Ticaret Borsası olarak, kurulduğumuz günden bugüne kadar başta üyelerimiz olmak üzere Kayseri’de tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşlarımıza destek olma ve onlara doğru tarım uygulamaları hakkında bilgi verme adına çalışmalar yapıyoruz. İşlem hacmi ve üyelerimize verdiğimiz hizmetin kalitesi ile 2023 yılına kadar ilk 10 borsa arasına girmeyi hedefliyoruz. Laboratuvar faaliyetlerine önem veriyoruz ve Ar-Ge odaklı çalışmalarda bulunuyoruz.

Borsamızda işlem gören ürünler arasında kabak çekirdeği ve ay çekirdeği önemli yer tutuyor. Hububat Ticaret Merkezi’mizin hayata geçmesiyle ilimizin çekirdek potansiyelini geliştirmeyi hedefliyoruz. Hububatçılar Kooperatifi ile birlikte 211 dönümlük bir alanı bünyemize kattık. Projeyi ise altı aylık sürede bitirmeyi düşünüyoruz. Merkezimizde borsa binamız, laboratuvar ve lisanslı depoculuk hizmetlerinin olacağı bir satış salonumuz olacak. Böylece üyelerimiz, tüm işlemlerini tek binada tamamlama rahatlığına ulaşabilecekler.

Kayseri, AB tarafından verilen kırsal kalkınma desteği IPARD’dan faydalanamıyor. IPARD ile Kayseri’deki mevcut üretim dört katına çıkar ve beraberinde istihdama büyük katkıları olur. Bu konuda 2017’de Kayseri’deki tarımı ele alan 167 sayfalık bir rapor hazırladık ve desteği almak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Pastırma ve sucuğu tanıtmak için bir müze yapacağız

Öte yandan Kayseri’deki bütün sosyal alanlarda olmak istiyoruz. Öğrencilere burs veriyoruz ve üniversite-sanayi iş birliği için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Ürün ıslahı ve topraksız tarımla ilgili Erciyes Üniversitesi ile çalışmalarımız var. Kayseri’de ruhsatlı canlı hayvan pazarı yok. Güzel bir mevkide küçük ve büyük baş olarak canlı hayvan pazarını da Kayseri’ye kazandırmak istiyoruz.

Ayrıca Kayseri’nin marka değerleri arasında yer alan ve ünü artık dünyaya yayılmış olan pastırma-sucuk sektörünün desteklenmesi ve kalitesinin korunması için şehrimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile iş birliği yapıyoruz. Bu bağlamda görsel, yazılı ve uygulamalı olarak pastırma ve sucuğumuzu tanıtacağımız bir müze yapacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.