Bölgemizde birçok sektör için planlı üretimin altyapısını oluşturacağız

Bölge Ekleri - - KAYSERI - ALİ BAKTIR İncesu OSB Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı

İncesu OSB, 1996 yılında Kayseri’nin 2’nci OSB’si olarak Kayseri - Adana yolu üzerinde aynı zamanda demiryolu ile sınır olacak şekilde, 6 milyon metrekare arazi üzerine kuruldu. İmar planı ve projeleri 1998 yılında tamamlanarak tahsislere, 2002 yılından itibaren altyapılarının yapımına başlandı. İncesu OSB’de, 2006 yılında ise ilk tesisin tamamlanması ile üretime başlandı. Bölgede şu anda 150 adet sanayi par- seli bulunuyor; tahsis yapılan 146 parselden 40 tanesinde bin 300 kişi ile üretim devam ediyor. İnşaat çalışmaları 20 parselde devam ediyor ve 86 parsel ise proje geliştirme aşamasında. Ayrıca yol, su, elektrik, doğalgaz, telekom, kanalizasyon, atık su arıtma tesisi gibi altyapılar tamamlanmış durumda.

Üretimi, GES’lerden sağlanan elektrikle yapmak istiyoruz

Bölgemizde yapılaşmanın tamamlanmasıyla beraber birçok sektörde planlı bir üretim yapımına imkan sağlamış olacağız ve kendi enerjisini üreten bir bölge olmayı hedefliyoruz. Özellikle GES projeleri ile güneşten sağlanan elektrikle üretim yapmak ve ülkemi- zin dışardan doğalgaz alarak elektrik üretmesinin önüne geçmek arzusundayız. Bölgemizde valiliğimiz tarafından yaptırılan meslek lisesi eğitim öğretime başladı. Burayla ilgili desteklerimiz de devam edecek. Tüm bu bilgiler ışığında sanayi yatırımı yapmak isteyen girişimcilerimizi bölgemize davet ediyoruz.

Yaklaşık 1.3 milyon metrekare ilave alanı ile şu anda toplam 7.3 milyon metrekare alana ulaşan bölgemizdeki 146 parselin tamamı sanayicilere tahsis edildi. İki adet boş arsa ve ilave alandan gelecek 800 dönüm arazi yatırımcılara tahsis edilmeyi bekliyor. 3 bin metrekareden 350 bin metrekareye kadar büyüklüğü olan bu parselleri, sanayicilerimize uygun koşullarda tahsis etmek istiyoruz. Bölgemiz demiryolu ile bin 200 metre boyunca sınır konumda bulunuyor. İlave alan planımızda 200 dönüm büyüklüğünde bir arazi TCDD için ayrıldı ve buraya yük indirme bindirme merkezi yapılacak. Projelendirme başladı, yakın zamanda projenin başlaması ve 2019 yılında devreye alınması planlanıyor. Mersin Limanı’na mesafemiz ise 285 kilometre, kısacası üreticiler ve sanayiciler için avantajları olan bir yerleşkede bulunuyoruz. Diğer taraftan bölgemizde arsa fiyatını, altyapı bedelleri de dahil olarak metrekareye 30 TL olarak belirledik ve Kayseri’de en uygun tahsis bedeli olarak bizim fiyatlarımız öne çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.