İhracat ve Ar-Ge ile Kayseri mobilyasına ivme kazandıracağız

Bölge Ekleri - - KAYSERI - TUNCAY SABUNCU Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) Başkanı

Artık tek düze yapılan sıradan mobilyalar pazarda rağbet görmediği için Ar-Ge ve tasarım üzerinde duruyoruz. 200’e yakın üyemizle birlikte odağımıza Ar-Ge merkezlerini almış durumdayız. Ar-Ge merkezimiz için Kayseri OSB Müdürlüğü’nden bir yer talebimiz oldu. Yer sorununu çözersek çalışmalarımıza başlayacağız. KAYMOS olarak yürüttüğümüz Ar-Ge ve ihracat odaklı çalışmalarla firmalar arası olumsuz rekabeti çözmeye çalışacağız. Ayrıca Ur-Ge programları ve fuar ziyaretleriyle dünyada gidilmedik ülke bırakmayacağız. Aynı tasarımlarla aynı pazarlara giriyoruz ve yabancı markalarla rekabet etmek yerine maalesef kendimizle rekabet ediyoruz. Bu yüzden Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile Türk mobilyasının ve Kayseri mobilyasının dünya pazarında daha etkin rol almasını sağla- yacağız. İhracatta odağımıza, Afrika, Hindistan ve Amerika pazarlarını aldık.

Mobilya sektörü 2017 yılını 2.7 milyar dolar ihracat ile kapattı ve hala dış ticaret fazlası veren bir sektör. Ayrıca sektörümüz en fazla istihdam sağlayan sektör olması sebebiyle de göz ardı edilmemeli. Dünyanın içinden geçtiği değişim ve dönüşüm süreci mobilya sektöründe de en etkili şekilde kendisini gösterecek. Bu süreçte gelişmiş tasarım becerisi, marka gücü ve satış sonrası hizmet kalitesinin etkinliği sektörde büyümeye öncülük eden alanlar olarak ortaya çıkıyor.

KAYMOS olarak içinde bulunduğumuz kriz dönemlerine takılıp kalmak yerine, neler yapabileceğimize bakıyoruz. Sektöre hız vermek için enflasyonla mücadele noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız. Ancak uzun vadelerin, hammaddeye gelen zamların ve dövizin yükselmesi gibi sorunların ortaya çıkmasıyla ayakta kalabilmek adına bir takım beklentilerimiz de var. Lojistik, hammadde ve KDV noktasında sürdürülebilir destekler istiyoruz. Sektörümüzün önemli sorunları var ancak bunları topyekun ele alarak incelememiz ve el birliği ile çözümler aramamız gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.