Kayseri Kalesi’nde yapılan müzeyle depolardaki eserler sergilenebilecek

Bölge Ekleri - - KAYSERI - İSMET TAYMUŞ İl Kültür ve Turizm Müdürü

Asurlar, Hititler, Persler, Kapadokya Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı gibi tarih boyunca önemli devletlere ev sahipliği yapan Kayseri, 6 bin yıllık geçmişiyle Anadolu’nun önemli merkezleri arasında bulunuyor. Köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri sayesinde 2014 yılında Kayseri’de bulunan Selçuklu eserleri UNESCO tarafından Dünya Geçici Bellek Mirası Listesi’ne alındı. Kültepe örenyerinde yürütülen kazı çalışmalarımız ise hala devam ediyor. Günümüzden 5-6 bin yıl öncesine ait eserlere rastlanan Kültepe Örenyeri’nde, bu güne kadar yaklaşık 25 bin tablet ortaya çıkarıldı. Bu tabletler üzerinde yer alan metinlerde karşılıklı borç alış verişi, ticari ilişkilerin sözleşmelerine, senetlerine dair pek çok ticari faaliyete ilişkin izlere rastladık. Ayrıca çıkarılan bu tabletlerde kadın hakları, çocukların evlat edinilmesi, beşik kertmesi, bir gelinin kayın validesinden şi- kayet etmesi gibi konulara da rastlanıyor. Bu bulgulardan biz o dönemin sadece ekonomisi hakkında değil, külütürü ve günlük yaşamına dair ipuclarını da öğrenmiş oluyoruz.

Yaptığımız girişimler sonucu Kültepe Tabletleri UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alındı. Müze binamızın yetersizliği nedeniyle Kültepe ve ilimizin çeşitli yerlerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin çoğunluğu sergilenmek üzere depolarda bekletiliyor. Günümüz müzecilik anlayışına uygun olarak Kayseri Kalesi içerisinde yapılan müzenin hizmete girmesiyle hem depolarda bekletilen eserler sergilenme şansı bulacak. Ayrıca şehrimiz için önemli bir diğer tarih ve kültür çalışması ise Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde yer alan 1. Alaaddin Keykubat’ın yazlık sarayı olan Keykubadiye Sarayı’nda yapılıyor. Türk tarihine ışık tutması beklenen bu çalışmayı 2015 yılından beri Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Baş başkanlığındaki ekip yürütüyor..

Kayseri şehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunan ve Türkiye’nin üçüncü, Orta Anadolu’nun ise en yüksek dağı olan Erciyes, yatırımlar ile kış turizminde önemli merkezler arasına girdi. Erciyes Kayak Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen uluslararası müsabakalar, kentin bilinirliğini artırdı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.