Geleneksel sandıklar, modern dünyada yer bulmaya çalışıyor

Bölge Ekleri - - KAYSERI -

Kayseri’nin ve Türkiye’nin en köklü sandık üreticileri arasında yer alan Hafızoğlu Sandık, bugün itibarıyla dördüncü kuşağı üretime hazırlıyor. Eski Sanayi Bölgesi’nde 50 metrekare alanda üretime başlayan firma, ikinci kuşakla birlikte işlerini büyütüp Demirciler Sitesi’nde 400 metrekare alana taşındı. Üçüncü kuşakla birlikte OSB’de 4 bin metrekare alanda üretime devam eden Hafızoğlu Sandık, artık yurt içi ve dışına toptan satış yapıyor.

Köklü bir geçmişe sahip olan sandık kültürünün, gün geçtikçe kaybolmaya başlaması sektörde üretici sayısının her geçen gün azalmasına sebep oluyor. Değişime ayak uydurmaya ve üretim hayatını sürdürmeye çalışan Hafızoğlu Sandık ise son zamanlarda e-ticarete yönelmiş durumda. Firma ortağı Mehmet Demirçalı, “Biz ata mesleğimizi gittiği yere kadar götüreceğiz. E-ticaret ve ürünlerimize getirdiğimiz bazı fonksiyonel özellikler ile çağa ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu, kaybolmaması gereken bir kültür ve biz de üretim kısmında özveriyle çalışıyoruz” diyor.

350’nin üzerinde model üretiyor

Hafızoğlu Sandık, 350’nin üzerinde model ve dokuz farklı renk ile her zevke hitap eden sandıklar üretiyor. Firma, geniş pazarlama ağı ve son tüketiciye ulaşana kadar geçen süreçte verdiği hizmet ile Türkiye’nin hemen her iline sandıklarını gönderiyor. Mehmet Demirçalı, “Kahramanmaraş ve Erzurum’da kaliteli sandık üreticileri var, ancak biz toptan satışa ağırlık vermemiz ile Türkiye’deki diğer üreticiler arasında öne çıkıyoruz. Geniş bir pazarlama ağımız var ve köklü bir geçmişimiz var. Sahip olduğumuz güçlü yönleri avantaja çeviriyoruz, hemen her bölgeye ürünlerimizi gönderebiliyoruz. Sandıkta Hafızoğlu önemli bir markadır” diyor.

Çok küçük bir alanda el işçili- ği ile üretim hayatına başlayan firma, bugün itibarıyla iki adet CNC tezgah ile seri üretim yapabiliyor. Mehmet Demirçalı, “Eğer şu anda kullandığımız makineleri ve teknolojiyi on yıl kadar önce kullanmaya başlamış olsaydık, çok iyi paralar kazanabilirdik. Eskiden çok fazla talep geliyordu ve üretime ye- tişemiyorduk. Şimdi makinelerimiz var, ancak talep azaldı. Sandığın hiçbir parçasını dışardan almıyoruz. Tamamen kendimiz yapıyoruz. Üretmek zevkli bir iş” diye konuşuyor. Dördüncü kuşağın da alın terini akıtmaya başladığı Hafızoğlu Sandık, ilerleyen süreçte sandık kültürünün tamamen kalk-

ması ile mobilya aksesuarı ve sehpa gibi ürünlere yönelmeyi planlıyor. Aksesuar kategorisinde de kaliteyi elden bırakmayacaklarını aktaran Demirçalı, kaliteli ve üst segment gruba hitap etmeye devam edeceklerini kaydediyor.

“Sandığı geleneksel olmaktan çıkarıp modernleştirdik”

Mehmet Demirçalı, sandığın çok eski ve köklü bir kültürü olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Eskiden gelin kızlar sandıksız gitmezdi. Ancak zamanla insanların yaşam alanı değişti ve sandıklar küçük evlere sığmaz oldu. Biz de sandığı küçülttük, aksesuar gibi çeşitlendirdik. Böyle olunca evlerden atılmak yerine bir süre kullanılmaya başlandı. Ancak bir süre sonra bu da azaldı ve yeri tamamen boşalmaya başladı. Sandığı geleneksellikten çıkarıp modernleştirdik, kullanıcıların taleplerini dikkate aldık. İsteğe uygun üçlü takım setler yapmaya başladık ve satışa devam ediyoruz. Doğu ve Güneydoğu illerimizde sandık kültürü hâlâ yoğun olarak devam ediyor. Biz de bu bölgelere yoğun satışlar yapıyoruz. Yurtdışında ise Türk vatandaşlar yoğun talepte bulunuyor ve isteğe göre yurtdışına da ürünlerimizi gönderiyoruz.” Sandık fiyatları ile ilgili bilgi de veren Demirçalı, “Sandıklar 250 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Talebe ve ürünün özeliklerine göre fiyatlar değişiyor” şeklinde konuşuyor.

“Eskiden gelin kızlar sandıksız gitmezdi. Ancak zamanla insanların yaşam alanı değişti. Biz de sandığı küçülttük, aksesuar gibi çeşitlendirdik. Böyle olunca evlerden atılmak yerine bir süre kullanılmaya başlandı. Ancak bir süre sonra bu da azaldı ve yeri tamamen boşalmaya başladı. Sandığı geleneksellikten çıkarıp modernleştirdik, kullanıcıların taleplerini dikkate aldık. İsteğe uygun üçlü takım setler yapmaya başladık ve satışa devam ediyoruz.Doğu ve Güneydoğu illerimizde sandık kültürü hâlâ yoğun olarak devam ediyor. Biz de bu bölgelere yoğun satışlar yapıyoruz. Yurtdışında ise Türk vatandaşlar yoğun talepte bulunuyor ve isteğe göre yurtdışına da ürünlerimizi gönderiyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.