Kilim Mobilya, Ar-Ge merkezi ile sektörel liderlik hedefliyor

Bölge Ekleri - - KAYSERI -

Oturma odası, salon, yatak odası, yemek odası, genç ve çocuk, yatak ve uyku ürünlerine kadar mobilya

sektöründe çeşitli kategorilerde üretim yapan Kilim Mobilya, bünyesine eklediği Ar-Ge merkezi ile sektöründe lider olmayı hedefliyor. Firmanın Ar-Ge Merkezi, 25 kişilik ekipten oluşuyor ve Kayseri’deki üç üniversiteden de bilimsel destek alarak ilerliyor. Firma, Abdullah Gül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ile ortak projeler yürütüyor.

Mistik Anadolu kültürünü modern tasarımları ile bir araya getiren Kilim Mobilya, 60’ın üzerinde ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Geçen yıl cirosunun yüzde 25’ni ihracattan karşılayan firma, bu yıl da cirosunun yüzde 40’lık kısmını ihracattan karşıladı. Ortadoğu ve Orta Asya Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Sahra Altı Afrika, Kıta Avrupa’sına ürünleri gönderen firma, Amerika kıtasına kadar pazar ağını genişleterek ilk üç marka arasına girmeyi planlıyor. 1976 yılında küçük bir marangoz atölyesinde başlayan Kilim’in, hikayesi şimdilerde dört ayrı tesiste 350 bin metrekaresi açık, 180 bin metrekaresi kapalı alan üzerinde entegre bir üretim modeli gerçekleştiriyor. Geniş bir ürün portföyüne sahip olan firma, bugün itibariyle bünyesine eklediği Ar-Ge Merkezi ile de sektörde bir adım öne geçmeyi hedefliyor.

Yapay zeka temelli Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor

Kilim Mobilya; ürün, pazarlama ve mobilya sektöründe Endüstri 4.0 dönüşümünü kapsayan Ar-Ge Merkezi’ni faaliyete geçirdi. Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, Ar-Ge Merkezi’nde görev alan ekibin, Kayseri’deki Abdullah Gül Üniversitesi, Er- ciyes Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nden bilimsel destek alarak çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Yiğit, “Yenilikçi ve özgün üretim için araştırma geliştirme çalışmalarının büyük önemi olduğuna inanıyoruz. Yenilikçi ürün geliştirmek ve rekabette özgün olabilmek için, gelişmenin temel motivasyonu olan Ar-Ge’nin gereğine inanıyoruz. Ar-Ge, hangi sektörde olursa olsun, şirketlerin en büyük eksiği olan analiz kabiliyeti ile ilgili problemleri çözmeye yardımcı oluyor. Ar-Ge yoksa, sektör, taklit girdabına düşüyor ve ne ürün, ne politikalar, ne de teknolojiler de çeşitlilik oluyor. Bizler de Kilim ailesi olarak Ar-Ge ile rekabet gücümüzü geliştirdik ve piyasada yeni trendlerin öncüsü olacağız” diye konuştu.

Yiğit, Ar-Ge Merkezi’nin sağladığı üçüncü önemli motivasyon kaynağının da, perakende mağazacılık aşamasında kendini gösterdiğine dikkat çekti. Yiğit, “Perakende elektroniği, perakende veri toplama sistemleri alanında da önemli ArGe çalışmalarına imza atıyoruz. Bir tür perakende analitiği diye nitelendirebileceğimiz yapay zeka temelli çalışma ile de, bir mağazaya kaç kişinin, günün hangi saatlerinde girdiğini, yalnız mı, ortalama kaç kişilik gruplar halinde girdiklerini ve içeride ne kadar kaldıklarını kayıt altına alıyoruz. Bu veriler üzerinden yaptığımız analizlerle, vitrin düzenlemeleri ve kampanyalar gibi, doğrudan perakende satışa yönelik faaliyetlerimizi düzenliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Ar-Ge merkezinin kadrosunu da 40 kişiye yükseltmeyi hedefliyoruz”

Abdullah Gül Üniversitesi ile birlikte özellikle perakende mağazacılık ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda önemli mesafeler kazandıklarını da kaydeden Yiğit, “Bir yandan personel ile müşterileri ayrıştıran cihaz ve yazılımları geliştirirken, bir yandan veri analizini yapıyoruz; bu konudaki yazılımları sürekli güncelliyor ve daha iyi ve net sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bunların dışında, özellikle sunta gibi malzemelerin alternatiflerinin geliştirilmesi ve üretimde verimlilik konularında da Erciyes Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Hedefimiz, üç üniversite ile birlikte yaptığımız çalışmaların alanını genişletirken, Ar-Ge Merkezi’nin kadrosunu da 40 kişiye yükseltmek. Bu çalışmalar için, ciromuzun yüzde 1.0’ını Ar-Ge’ye ayırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yenilikçi ürün geliştirmek ve rekabette özgün olabilmek için, gelişmenin temel motivasyonu olan Ar-Ge’nin önem taşıdığını düşünüyoruz. “

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.