Meysu, ürün çeşitliliği ve ihracatla büyüyor

Bölge Ekleri - - KAYSERI -

Kayseri’de 36 bin metrekarelik fabrikasında ‘Meysu’ markası ile yüzde 100 meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek, soğuk çay, soğuk kahve, gazlı içecek, enerji içeceği, geleneksel şerbetler ve süt üretimi yapan Meysu firmasının Genel Müdürü Osman Güldüoğlu, “2017 yılında ham maddesini Kayseri ve civar illerden temin ettik ve yaklaşık 150 bin ton içecek ürettik” dedi. Ürettikleri meyve sularında hiçbir katkı maddesi kullanmadıklarını söyleyen Güldüoğlu, “Kullandığımız meyveleri düzenli olarak, 650 parametrede pestisit kontrolünden geçiriyoruz. 300 kişinin çalıştığı fabrikamızda ayrıca tüm dünyada geçerli olan ISO 9001, ISO 22000, BRC kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemleri ve ‘Helal Sertifikası’na da sahibiz” diye konuştu.

Türkiye’de meyve suyuna adını vermiş bir marka olduklarını, Kayseri’deki üretim üssünden, başta Malezya, Çin, AB ülkeleri, Irak ve Panama olmak üzere 5 kıtada 60 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Güldüoğlu, şunları söyledi: “Global bir içecek markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. Üretimden net satış rakamla- rında 193 milyon 340 bin 609 TL’ye ulaştık ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017’ araştırmasında 309. sırada yer aldık. Aynı listede 2016 yılında da 320. sırada yer almıştık.”

Sektörde yeni pazarların artmasıyla üretim kapasitesini 2018 yılında yüzde 40 oranında artırdıklarına dikkat çeken Osman Güldüoğlu, şöyle devam etti: “Kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile Çin halkının beğenisini de kazanmayı başardık. Özellikle yüzde 100 ürün grubumuzda Çin pazarında büyümek istiyoruz. Çin’de varlığımızı ve yapımızı genişletme hedefiyle ofis açmak için girişimlerimiz devam ediyor. Her yıl ortalama yüzde 25 oranında büyüyoruz. Son dört yılda ise iki kat daha büyüdük. 2017 yılında ki büyüme oranımız yüzde 25 oldu. Hedef pazarlarımız arasında Orta Doğu ve Asya ülkeleri var.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.