“Ocaklarımızdan çıkardığımız doğal taşı işleyip, katma değerli ürüne dönüştürüyoruz”

Bölge Ekleri - - KAYSERI -

Madencilik ve doğaltaş sektöründe dokuz adet ocağı bulunan Emre Taş ve Madencilik, Kayseri Mimarsinan OSB’deki tesisiyle madenlerinden çıkardığı doğal taşları işleyip pazara sunuyor. Doğal taşları işleyerek katma değerli ürüne dönüştürdüklerini söyleyen Emre Taş ve Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Duran, “Ürünlerimizi Almanya, Avusturya, İsrail, Meksika ve ABD’ye ihraç ediyoruz. Bu ülkelerde bayiliklerimiz de var. Firmamız bünyesinde bulunan iki adet bazalt, dört adet diyabaz, iki adet andezit ve bir adet tüf maden ruhsatlı doğal taş ocağına sahibiz. Bu ocaklardan çıkardığımız blokları, Kayseri Mimarsinan OSB’de bulunan 3 bin metrekare kapalı, 18 bin metrekare açık alana sahip doğal taş kesme ve işleme tesisimizde, talep doğrultusunda nihai ürüne dönüştürüyoruz” dedi.

“Pazarda bilinen bir marka haline geldik”

Bugün itibarıyla günlük plaka taşı üretim kapasitelerinin 750 ila bin metrekare olduğunu söyleyen Duran, “Halihazırda faaliyetlerimizi, üçü mühendis, üçü işletmeci olmak üzere on kişilik idari kadromuz ve 80 çalışanımız ile birlikte yürütüyoruz” dedi. Firmalarının, 1995 yılında anonim ortaklık olarak kurulduğunu kaydeden Duran, “Madencilik ve doğal taş sek- töründe gösterdiğimiz faaliyetler ile sektörün önde gelen firmalarından biriyiz. Sektörde faaliyet göstermeye başladığımızdan bu yana doğal taş ocak işletmeciliği, fabrika üretimi ve doğal taş uygulamalarındaki deneyimlerimiz ile birçok proje işini tamamladık” diye konuştu.

Pazarda bilinen ve talep gören bir firma heline geldiklerini ifade eden Yaşar Duran, şunları söyledi: Yapı olarak sert doğal taş ocak işletmeciliği ile doğal taş kesme - işleme tesisinde üretim faaliyetlerinde uzmanlaşmış olan firmamızın üretim kapasitesinin büyük kısmını bazalt oluşturuyor. Doğal taş ocaklarımızdan aldığımız bazalt, andezit ve diyabaz türü blokları, tesisimizde işleyerek; bazalt plak, bazalt döşeme ve bazalt kaplama taşı, bazalt bordür, bazalt su oluğu, diyabaz plak, diyabaz bordür, andezit plak, andezit bordür, andezit su oluğu gibi ürünler elde ediyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.