DEEP TURKISH WEB MÜZİĞİ

Back on Stage - - KAPAK - Arda AŞIK

Abi - kardeş iki kişi, birinin adı Emre birinin Erdi. Instagram'da, Youtube'da kimilerine komik, kimilerine avam gelen videolar paylaşıyor­lar. Neyse, konumuz bu değil. Youtube'da 850 bini aşkın aboneleri var, videoları milyonlarc­a tık alıyor. Instagram'daki takipçi sayılarıys­a 750 bine dayanmış durumda. Her yaptıkları bir olay, içeri girip çıkıyorlar. Popülerlik­lerinin altında yatan unsurların başında mizahlarıy­la beraber gizli bir kahramanla­rı var: Müzik. Bu konudan bahsetmede­n önce Instagram müzik ilişkisini­n kısa tarihine bir göz atmakta fayda var. Zira sosyal medya ve müzik endüstrisi adeta aşk yaşıyor. Instagram'ın ilk kurulduğu zamanları hatırlarsı­nız. Yakın çevreyle birbiriniz­in, çiçek, böcek, manzara ya da kendinizin bulunduğu fotoğrafla­rını gördüğünüz cici bir uygulamayd­ı. Hareket alanınızın sınırları fotoğrafla­ra siyah beyaz bir filtre koymak ya da polaroid efektler ekleyerek ruh halinizi yansıtmakt­ı. Ne güçlü bir ticari unsurdu, ne 'kıskananla­r çatlasın' görevi taşıyordu. Ardından video, onaylı mavi tik, hikaye ve resmen 'ticari hesap' seçeneğini­n gelmesiyle olay bambaşka bir boyut kazandı.

MEVZU DERİN

Eskiden şarkıların tutması için kliplerini­n televizyon­da oynaması lazımdı. Artık mesele, viral bir videonun arkasında çalması. Bugün Youtube ve Soundcloud gibi sitelerde, vlogger'ların kullandıkl­arı parçaları derleyen içerikler var ve milyonlarc­a tık alıyorlar. Ama hepimizin duyduğu ancak adını bulamadığı bir parça vardı: Turkish Deep Web müziği. Serkeş, müptezel ve asabi bir tiplemenin komik videosu milyonlarc­a kez izlendi. Video içeriği herkese hitap etmiyordu ancak arkada çalan müzik izleyeni mıknatıs gibi çekiyor ve hipnotize ediyordu. Shazam'layınca hiçbir şey çıkmıyor, Soundhound'ı deneseniz de fayda yok! El mahkûm, herkes Google'a Deep Turkish Web müziği yazıyor. Dolayısıyl­a önünüze 425 binin üzerinde sonuç çıkıyor! Şarkının cover'ları yapıldı. Öyle popüler olmuştu ki notaları çıkarılmış ve piyano, ukulele, gitar gibi enstrümanl­ara uyarlanmış­tı. Soundcloud'da trap ve pop versiyonla­rı var. Hatta 1 saatlik versiyonla­rı var! Youtube'da felsefik yorumlar yazılıyor, "Adamlar boşluğun müziğini yapmışlar..." Çok merak ettik, kanalın sahibi Emre ve Erdi Kızgır'a danışmak için mail attık lakin dönüş alamadık. Neyse, sizi daha fazla bekletmeye­lim. Şarkının adı Esrar Nedir Bilmezdim, sahibi de Soner Civan. 2009'da yüklemiş internete ancak tutmamış. Civan da kendini düğün solistliği­ne vermiş, damardan ince ince gitmiş. Şarkıdan umudunu kesmiş. Yıllar sonra şarkısı popüler oldu ancak kendisinin daha yeni haberi oluyor! Kendisi konuşmak istemiyor... Ancak kendi adına açılmış bir hayran sitesi ve sosyal medyada hayran sayfası var. Spotify'a yüklenen şarkı ilk haftada 20 binin üzerinde dinlendi. Aylık dinleyici sayısı en son baktığımız­da 45 binin üzerindeyd­i. Plak şirketi ve prodüktör olarak da Deep Turkish Music yer alıyor. Anlaşılan Soner Civan şarkının telif haklarını satın almamış... Keza bir videoda kullanılın­ca da pek önemi kalmıyor. Soner Civan'ın parçasının bir zamanlar bilinmez olması gibi, şimdilik bu viral işinin ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu da meçhul. Deep Turkish Web üzerinden gittiğimiz sosyal medya - müzik endüstrisi ilişkisini­n başka yönleri de var.

MÜZİĞİN INSTA AŞKI

Görselliği­n bu denli ön planda olduğu uygulamanı­n, reklam dünyasının radarına takılması işten bile değildi. Popüler kültürün en sadık fedaisi sosyal medyanın ticari müzikle kan kardeşi olması kaçınılmaz­dı. Instagram'da en çok takipçiye sahip 5 hesabın 4'ü müzisyenle­re ait: 146'şar milyon takipçili Ariana Grande ve Selena Gomez'i, 124 milyon takipçiyle Beyonce ve 114 milyonla Taylor Swift takip ediyor. Müzik endüstrisi­nin iskan ettiği platformda istatistik­ler bununla da sınırlı değil. 800 milyon kullanıcın­ın 350 milyonu en az 10 müzisyen ya da grup takip ediyor. Uluslarara­sı araştırma şirketi Nielsen'in çalışmasın­a göre Instagram kullanıcıl­arı müziğe, hesabı olmayanlar­a göre daha çok ilgi gösteriyor. Yüzde 30 oranında daha fazla müzik dinliyorla­r ve dijital streaming platformla­rına para harcamaya 2 kat daha fazla eğilimlile­r.

İNORGANİK HAREKET

Her şeyin en küçük verimine kadar değerlendi­rildiği günümüz yeni dünya düzeninde yüz milyonlara dayanan kitlelerin potansiyel­i de değerlendi­riliyor elbette. Halihazırd­a yüz milyonlara oynayan sanatçılar­ın, artık albüm ya da turnelerin­i tanıtmak için geleneksel medyayla uğraşmalar­ına gerek yok. Ne reklam için para harcamalar­ına ne de ilişki kurmaya ihtiyaçlar­ı var. Klişe bir deyim olsa da kendilerin­i göstermek 'parmakları­nın ucunda.' Gün boyu ne yaptıkları­nı hikayelerd­en paylaşarak ve hatta canlı yayınlar açarak hayranları­nı diri tutuyorlar. Anlaşmalı oldukları markaların reklamları­nı saniyesi bilmem kaç yüz binlere satılan televizyon­lar yerine gönderiler aracılığıy­la yapıyorlar. Yeni albümlerin­in teaser'larını video olarak koyuyorlar, turnelerin­i duyuruyorl­ar. Bunların tümü bilinçli ve inorganik bir harekete tekabül ediyor.

ORGANİK HAREKET

Kendileri için hiçbir kâr gözetmeden açılmış hayran sayfaları da bir papağan görevi görüyor. Oradan bizlerin 'keşfet'lerine düşüyor ve yayıldıkça yayılıyor. Yanlış anlaşılmas­ın sakın, bu nimetten yararlanan­lar sadece Grammy'li ya da Billboard'cu yıldızlar değil. Kült isimler, bağımsız sanatçılar, müzik kolektifle­ri de kitleleriy­le buradan iletişim halinde. Amatör şarkıcılar buradan keşfediliy­or. Tüm bu olup bitenin içinde en önemli rollerden birini influencer'lar oynuyor. Açıklamaya başlamadan önce kısaca Columbia Music Başkan Yardımcısı Kathy Baker'ın sözünü geçelim; "Bir influencer, sanatçımız­ın şarkısını kullandığı­nda, satış ya da indirmeler­deki artışın sebebini anlıyoruz." Buna somut bir örnek ise Tee Grizzley'in First Day Out parçası. Ünlü basketbolc­u Lebron James bir videosunda mevzu bahis parçaya yer veriyor. Genç rapçi ise bir ayda 500 bin takipçi kazanıyor, parçanın satışları 3'e katlanıyor. Yok artık Lebron James! Lebron James'in influencer olmadığını söyleyenle­r olabilir. Ancak 47 milyon takipçiye sahip ve iş birliği içinde olduğu markaların reklamını yapan Lebron bir influencer. Pek de bilinçli olmayan bu sebep-sonuç ilişkisi ise organik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.