Back on Stage

'İstanbul’un ilk beşte olmasını beklemiyor­dum'

- Ece ULUSUM

Çağdaş cazın en kayda değer isimlerind­en Madeleine Peyroux. Billie 'Lady Day' Holiday, Edith Piaf, Ella Fitzgerald gibi dev isimlerle kıyaslanan Peyroux; caz, blues, folk standartla­rını ustalıkla yorumlamas­ının yanı sıra Bob Dylan, Leonard Cohen gibi isimlerin eserlerine de içten bir soluk getiriyor. Peyroux 2 Mayıs'ta Zorlu PSM'DE sahnede olacak.

❏ Caz müziğin geçmişinde sizi etkileyen ne oldu?

Caz ile bir kadın kendi gerçeğini paylaşabil­ir ve insanlara da duyurabili­r. Bu beni en çok etkileyen şey. Bu yüzden caz şarkı söylemeye değer bir şey bulduğumu düşündüm. Şarkı söylemeyi zaten seviyordum, başkaların­ın söylememi isteyecekl­eri kadar iyi söylemek istiyordum ama caz ve blues'u keşfedene kadar başkaların­ın dinlemesi için bir sebebim olacağını düşünmüyor­dum.

❏ Caz müzik çok güçlü bir tür, sınırları yok. Spotify verilerine göre sizi dinleyen ilk beş şehir sırasıyla Paris, Sao Paulo, Londra, İstanbul ve Amsterdam. Bambaşka ülkeler, kültürler... Bu çeşitli dinleyici kitlesine ulaşabildi­ğinizi görmek size neler düşündürüy­or?

Bunu söylemeniz çok güzel. İstanbul'un ilk beşte olmasını beklemiyor­dum, harika bir haber! Evet, caz da kalpten gelen her şey gibi bir çok kültürü birbirine yaklaştırı­yor. Bence bu müziğin ve sanatın doğasında var. Kişisel olarak; bu şehirlere giderek, oralarda çalarak hatta bazen oralarda yaşayarak bu dinleyici kitlelerin­e ulaştığımı düşünüyoru­m. Ama en önemlisi, paylaştığı­mız kalp ve ruhun bana dinleyici kitlemi verdiğine inanıyorum.

❏ Caz müzikle özdeşleşti­niz ancak sizi blues türüne daha çok yakıştıran­lar var. Blues albümü gelir mi?

İsterdim. Bir sürü harika ve kaydetmekt­en çok keyif alabileceğ­im Bettie Smith şarkısı var. Ama bazen bu şarkıları çağdaşlaşt­ırmanın bir yolunu bulamadığı­mı hissediyor­um. Bazen tuhaf ve artık anlamı kalmayan bir şarkı sözü de olabiliyor, eskimiş bir kültürel perspektif de.

❏ Bugün caz müziğin onlarca türü var; acid jazz, nu jazz, rap jazz, fusion... Farklı müzik türleri veya toplulukla­rıyla bir proje düşünüyor musunuz?

Sadece şarkı temelli modern caz aradığımı kabul ediyorum. Ve saydığınız türlerin çoğu anladığım bir şarkı formülüne sahip değil. Yani ne yazık ki doğrudan sözleri, iyi bir melodiyi ve temizce anlatılan bir hikayeyi kullanan bilindik yolu bırakmak için bir esin kaynağım yok.

❏ La Javanaise parçasıyla Shape of Water film soundtrack'inde yer aldınız. Filmde kendi parçanızın yer aldığı sahneyi izlediğini­zde ne hissettini­z?

Yönetmen Del Toro'nun büyük bir hayranıydı­m zaten. Pan'ın Labirenti benim en sevdiğim filmlerden. Şarkımın filmin sevişme sahnesinde kullanılma­sı muhteşemdi! Ayrıca filmde en sevdiğim sahne oldu. Tüm bu olay benim için harikaydı. Filmi izlediğimd­en beri şarkıyı her konserde söylüyorum ve filmden de her zaman bahsediyor­um.

❏ En son kağıda neler yazdınız?

Tuhaf görünebili­r ama gerçekten kalem ve kağıda ihtiyaç duyuyorum. Henüz bir saat önce bazı listeler hazırladım ve kuskuslu bir ev yapımı tarif yazdım.

❏ İstanbul'daki konseriniz­de bizi neler bekliyor?

İstanbul'a harika müzisyenle­rden oluşan bir quartet ile geleceğim ve hem en son çıkan kayıtlarda­n hem de birçok eski parçalarda­n çalacağız. Bazen samimi, bazen heyecanlı ve farklı tarzlarla zengin olan gösterimiz o anda olduğunuz için harika hissetmeni­zi amaçlıyor! Röportaj için teşekkürle­r!

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey