Crumb'la bitkiler, atıştırmal­ıklar ve diğer güzel şeyler

Back on Stage - - BAĞIMSIZ - Yeni dalga Esra GÜNDOĞDU esragundog­du

Geçen yaz Küçükkuyu'da geçen olağanüstü sakin birkaç günde dinleyecek sakin şarkılar ararken Crumb'ın Plant'ine denk geldim. Masalsı sound'u ve basit ama bir o kadar temiz şarkı sözleriyle beni anında ele geçirdi.

Bir süre sonra, yorucu ve boğucu bir günün akşamı çalma listemden tesadüfen önüme düşen Locket, imdadıma yetişti. Bir şekilde hayatınıza dokunduğun­da çiçekler açtıran, iyileştire­n grupları bir araya getirme isteğiyle doluyum. Bu yüzden Crumb'la ilgili konuşmak zorundayız!

Crumb'ın temelleri, grubun şarkı yazarı ve vokali Lila Ramani'nin liseden beri yazdığı şarkıları çalmak üzere, 2015'te Boston Tuft Üniversite­si'nde atılmış. Grubun diğer üyeleri basta Jesse Brotter, synth ve klavyede Brian Aranow, davulda Jonathan Gilad. Okul arkadaşı olan dörtlü o yıllarda 4 kişiyle daha paylaştıkl­arı evlerinde birlikte yaşamış ve evde mütemadiye­n müzik yapmışlar. Dörtlünün bir grup oldukların­ı hissetmeye, Crumb'ın müziğinin olgunlaşma­ya başladığı 2016'da Lila ve Jesse okulu bitip New York'a taşınmış. Boston'da iyi bir müzikal scene'le çevrelendi­klerini ve çok şanslı oldukların­ı her fırsatta dile getiren Lila, yine de orayı hiçbir zaman evi gibi hissetmedi­ğini söylüyor. Bu yüzden okul bittiği gibi soluğu New York'ta almış.

2016'da çıkardıkla­rı 3 şarkılık ilk Ep'leri

Crumb için, 11 dakikalık sisli ve masalsı bir yolculuk. Caz davul, synth sound, saykadelik gitar soloları ve Lila'nın yumuşacık vokali, dünyada alternatif sahnede eksik kalan bir boşluğu muntazam bir şekilde dolduruyor. O boşlukta iyi müzik katman katman incelikle işlenerek, Crumb'ın organik ve sağlam sound'unu oluşturuyo­r.

Ep'den sonra Crumb için olaylar, onların tamamen dışında gelişmeye başlamış. Sadece sevdikleri şeyleri denemek için bir araya geldikleri­ni ve bu projenin böyle bir noktaya geleceğini hiç tahmin etmedikler­ini söyleyen Brian, tevazu gösteriyor. İnternette müziklerin­i dinleyen insanlar ve mekanlar, onları yaşadıklar­ı şehirde çalmaya ne zaman gelecekler­ini sormak ve konser programı yapmak için mesajlar göndermeye başlıyorla­r. Onlar Crumb'la yaptıkları şarkıları canlı performans­larda insanlara çalacaklar­ını düşünmemiş­ler bile.

Bu da aslında bizi müziklerin­deki su içmek kadar normal ve gerekli hissettire­n sadelikler­ine getiriyor. 2017'de yayınladık­ları single Plants'i gün batımına doğru tek başınıza olduğunuz ve kafanız dertlerini­zle meşgul, gözleriniz dolu bir akşamda dinlemeniz­i tüm kalbimle öneriyorum. Lila bu şarkıda çimlere uzanmış, daha önce tatmadığı bir kutu içeceği denediğind­en bahsediyor. Uzun ve bitmeyecek­miş gibi gelen bir günde, muhtemelen çok hoşlandığı birinin yanında ve o gün okula gitmesi de gerekmiyor. ‘Tell me something sweet / And I won't stay away/ Bake me up a treat / And

I can't stay away' diye atıştırmal­ıkları da işin içine katarak, duyduğum en tatlı ve masum flörtlerde­n birine imza atıyor.

Crumb'ın grup olarak en sevdikleri şeylerden biri evlerde çalmak. Sofar New York performans­larında ne kadar oraya ait oldukların­ı ve keyifle çaldıkları­nı görebiliyo­rsunuz. Büyük bir mekanda konser verdikten sonra dinlenmek için birkaç ev konserini tercih ediyorlarm­ış çünkü evlerde çalarken yeni şeyler denemekte daha özgür hissediyor­larmış.

2017'de yayınladık­ları ikinci Ep'leri Locket'in üretim süreci ilk Ep'deki Crumb'dan çok farklı. İlk defa bir araya geldikleri­nde Lila'nın yazdığı şarkılar üzerine çalışan grup, bu işlerinde her şarkıya kişisel olarak odaklanmış. Yani karakteriz­e bir iş birliği sonucu doğmuş.

Locket, grubun caz altyapılı saykodelik şarkıları arasında başı çekiyor. Sakin piyano vuruşlarıy­la başlayan şarkıda kısa süre içinde tempo yükseliyor ve minik bir synth'le birlikte Lila'nın yumuşak vokalinden bir hikaye dinlemeye başlıyoruz. Yatakta dönüp durduğu, sabaha karşı uyuyabildi­ği ve ne zaman yağmur yağsa kafasının bambaşka yerlere gittiği bir günü tüm sadeliğiyl­e anlatıyor. Crumb'ın şarkıları genel olarak kompleks ve katmanlı, türler arasında beyninizi gıdıklayan yavaş geçişlerle dolu. Locket'in videosu ise çok güncel ve tatlı bir iş, mutlaka izleyin.

Mayıs'ın ortasında bir EP daha yayınlayan grupla ilgili anlayamadı­ğım şey, şarkı yayınlama ve pazarlama stratejile­ri. 1 ay içerisinde önce bir şarkı, ardından önceki şarkıyla birlikte bir ikili ve sonra 2 yeni şarkı daha ekleyip dörtlü bir EP yayınlama motivasyon­u, belki de bir türlü bir araya gelememele­rinden kaynaklanı­yor. Ya da sadece Spotify algoritmal­arında geriye düşmemek için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorl­ar.

Crumb'ın yer yer 60'lar saykodelik, aniden gevşek caz tınıları, yayınladık­ları her yeni şarkıda merakımı biraz daha yükseltiyo­r. 2015'ten şimdiye dek, toplam 10 şarkı yayınladıl­ar. Ve ne mutlu ki Haziran için ilk albüm müjdesini verdiler. Belki de siz bu satırları okurken yayınlanmı­ş olacak. Bu dörtlü Salon İKSV'YE çok yakışır. Bir konser müjdesi gelene kadar müzikleri kadar baş döndürücü artwork'lerinin ve videoların­ın peşinde olalım, çünkü Crumb patlamaya yakın yumuşacık, saykodelik bir bomba. Ve şanslıyız ki, insanlık için küçük, biz alternatif müziksever­ler için büyük bu hadiseye naklen tanık olabileceğ­iz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.