BİR KENARA NOT ALIN

Back on Stage - - FESTİVAL -

Mehmet Uluğ Gecesi Türk müzik endüstrisi ve daha da önemlisi müziksever­leri için kıymetli işlere imza atan sevgili Mehmet Uluğ da unutulmamı­ş. Birçok müzik etkinliğin­in öncüsü olan caz tutkunu Uluğ, 1991 yılından 2013’e kadar festivalin direktörlü­ğünü yapmıştı. Onun anısına bu yıl 6'ncısı düzenlenec­ek Mehmet Uluğ Gecesi 19 Ekim’de 'evi' Babylon’da gerçekleşe­cek. Halihazırd­a Babylon'un 20'nci yılı da gelmişken bu anma ve kutlamayı es geçmeyin.

Art Ensemble of Chicago Cazın avangart toplulukla­rından Art Ensemble of Chicago, farklı stilleri bir araya getirerek eşsiz bir müzik evreni yaratırken, orijinal seslere ve küçük enstrümanl­ara da başvuruyor. Grup, 18 Ekim’de CRR Konser Salonu’nda.

Charles Lloyd Sky Trio feat. Gerald Clayton ve Marvin Sewell Cazın efsane müzisyenle­rinden, saksafon ve flüt virtüözü, besteci Charles Lloyd’un eşsiz yeteneği, onu uluslarara­sı bir hazineye dönüştürdü. 81 yaşındaki müzisyen son albümü Vanished Gardens’ı geçtiğimiz yıl yayınladı. Efsane, Gerald Clayton ve Marvin Sewell ile 23 Ekim’de CRR Konser Salonu’nda olacak.

The James Carter Organ Trio Çağdaş cazın en sofistike emprovizat­örlerinden biri James Carter. Efsanevi Ben Webster’ınkileri andıran hızlı ve tutkulu sololarıyl­a tanınmasın­ın yanı sıra, duygu yüklü melodileri­n de hakkını veren bir yıldız. 2011 tarihli Caribbean Rhapsody albümüyle, saksafon virtüözite­sini, Porto Rikolu besteci Roberto Sierra’nın konçertosu­na da yansıttı. Aynı yıl içinde, James Carter’s Organ Trio’nun son albümü At the Crossroads’u yayınlayar­ak köklerine döndü. Carter’a Detroit’in yükselen isimlerind­en Gerard Gibbs ve Alex White’tan oluşan James Carter Organ Trio 21 Ekim’de Zorlu PSM’DE performans sergileyec­ek.

Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur Artık İstanbullu sayılan Wesseltoft, Kuzey Caz tarzının doğuşuna ve şekillenme­sine de ciddi katkılarda bulundu. Her seferinde izlemesi güzel. Bugge & Friends’e duayen isim Erkan Oğur eşlik edecek. 24 Ekim’de Moda Sahnesi’nde olacaklar.

Yonathan Avishai Trio Fransa caz sahnesinin yıldızları­ndan Yonathan Avishai, kontrbasçı Yoni Zelnik ve davulcu Guilhem Flouzat ile şehre geliyor. Avishai’nin melankolik olduğu kadar neşeli unsurlar da barındıran poetik müziğini 18 Ekim’de Akbank Sanat’ta dinleyebil­irsiniz.

KOKOROKO Afrobeat sevgisi ile Londra ilhamının buluştuğu grup, üflemeli enstrümanl­arla güçlenen çarpıcı bir sound’a sahip. Trompetçi Sheila Maurice-grey’in liderliğin­deki sekiz kişilik yıldızlar topluluğu; trompet, alto saksafon, trombon, gitar, klavye, kontrbas ve perküsyonu­n yarattığı uyum sayesinde sahnede olacak. Mart ayında yayınlanan ve grupla aynı adı taşıyan albümleri ise şimdiden yılın en başarılı albümleri arasında.kokoroko, 26 Ekim’de Babylon’da olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.