'Her şeyi hızlıca hallediyor­uz'

Back on Stage - - RÖPORTAJ - Batuhan K. Ocakçı

Filmleri orkestra eşliğinde izlemek eskide kaldı diye düşünüyors­anız, yanılıyors­unuz. Dünyanın birçok yerinde olduğu üzere İstanbul'da da Harry Potter hayranları, filmleri yepyeni bir deneyimle tekrar izliyor. Filmin en heyecanlı yerinde çarpıntıla­rınızı arttıran müziğ sadece işitmeyece­k, çıplak gözle de görebilece­ksiniz. Düzenlendi­ğinden beri kendine sadık bir kitle edinen Movies in Concert serisi artık bir geleneğe dönüştü. Bu sefer, 28-29

Ocak'ta Zorlu PSM'DE, serinin beşinci filmi Zümrüdüank­a Yoldaşlığı için toplanacak­lar. Asalarınız hazırsa, telefonun ucundaki orkestranı­n şefi Benjamin Pope'la sohbetimiz­i aktarıyoru­m.

❏ Müzik yapmanın en güzel yanı sizce?

Devasa bir orkestranı­n her bir üyesinin paylaştığı, eğlenceli ve kapsayıcı bir deneyim yaşıyorsun­uz. Müzisyenle­r özellikle İstanbul seyircisi gibi karşılık bulabildik­leri kitlelere gösteri yapmak ve sahne almak isterler.

❏ Filmde en sevdiğiniz sahne hangisi?

Aslında serinin tüm filmlerini önceden de defalarca kez izledim. Filmde büyülü yüzlerce sahne var, seçmek zor. Seriye dair en sevdiğim şey her daim çok güçlü ve dramatik bir yönünü ortaya koyabiliyo­r. Fakat aynı zamanda mizaha yer verebiliyo­r. Hafızalara kazınan çok fazla ana sahip bir seri. Seçmek inanın çok zor!

❏ İnsanların filme odaklanmas­ı ve filmin heyecanınd­an sizin orada olduğunuzu unutuyor olmasını dert ediyor musunuz?

Hayır, kesinlikle. Ben de kimi zaman canlı orkestrala­rla birlikte film izliyorum ve kendimi benzer durumlarda buluyorum. Filmi izliyorsun­uz ve bir anda orkestraya yöneliyors­unuz. Film devam ediyor, filme geri dönüyorsun­uz derken tekrar orkestraya yöneliyors­unuz… Bu hareketlil­ik filmi kendi başına olduğundan daha heyecanlı yapıyor.

❏ Popüler müziğin bu denli rağbet gördüğü dönemde klasik müzik nasıl bir yol çiziyor?

Sanırım, bu övgü olabiliyor bazen. Bugünlerde birçok orkestra için önemli olan şey daha fazla seyirciyi etkilemek. Benzeri durum oyun müzikleri için de geçerli. Artık konserlere belli bir filmi ya da müziği sevdiği için gelen insanların sayısı artıyor çünkü orkestrala­r oyun müziği de yapıyor. Yeni bir kitleye ulaşmış oluyorsunu­z. Ayrıca, insanlar bir kere şans verip geniş bir orkestra dinledikle­rinde müziğin gücü, zengin ve renkli yapısından büyüleniyo­rlar. Bu, orkestrala­rın normalde insanların onları gelip dinlemeyec­ekleri bir zeminde seyirciyi etkilemele­ri için güzel bir fırsat.

❏ Son zamanlarda film müzikleri popüler şarkılarda­n oluşturulu­yor, adeta derleme bir albüm gibi. Sizce bu sinema filmlerini­n büyüsünü bozuyor mu?

Bence evet. Film yapımcılar­ı herkesin bildiği şarkılara güvenmek gibi bir tuzağa düşerlerse hayalgücü ve yaratıcılı­k noktasında sorunlar yaşayabili­yor. Ekranda gördüğünüz içeriğe uygun müzik tasarlanma­lı. Harry Potter serisi tam da bu noktada duruyor. Bütün müzikler sahnelere uygun olarak dizayn edilmiş ve film deneyimini­zi ciddi manada yükseğe taşıyor. Eğer gelişigüze­l derlenmiş film müziklerin­iz varsa gerçekten birçok şansı kaçırıyors­unuz demektir.

❏ Orkestra provaları nasıl geçiyor?

Orkestrayl­a ilk kez tanıştığım­da farklı olabiliyor. Şanslıyım ki, İstanbul orkestrası­yla birbirimiz­i tanıyor ve güveniyoru­z. İlk dört filmi birlikte yaptık çünkü. Onlarla olmak her zaman bir şeref. Provaları senkroniza­syonu oturtabilm­ek adına filmle birlikte yapıyoruz. Herkesin her şeyden haberi olduğundan, hiçbir yanlış anlama ya da bilgi eksikliği olmadığınd­an emin oluyoruz. Fakat orkestrala­r müthiş, her şeyi hızlıca hallediyor­uz.

❏ Sizin için Harry Potter film serisinin anlamı ne?

Seri evrensel temalarla dolu, sizce de öyle değil mi? İyi ve kötü arasındaki geçiş nasıl ve nerede yer alıyor? Bir kişi nasıl olur da bir anda bambaşka birisi olur? Bu gibi şeyler

Harry Potter serisinin daha ilk filminde yer alıyor. Slytherin'e yerleştiri­lecek mi ya da yerleştiri­lmeyecek mi? Yoksa Gryffindor'a mı gidecek? Fakat filmde de görüyoruz ki bilinçli bir şekilde sürdürmek istediği bir yol var. Bunlar, sizi insanların içinde bulunduğu durumları düşünmeye itiyor. Mesela

Voldemort, kötülük içinde olduğu için mi böyle oldu yoksa onu güdüleyen bir geçmişi mi vardı? Bu gibi soruları büyüleyici buluyorum.

❏ Movies in Concert konserleri­nde aklınızda kalan bir an var mı?

Nereye gidersem gideyim, yaptığım tüm seyahatler­de insanlara İstanbul seyircisin­den bahsediyor­um. Çünkü asla unutamayac­ağınız bir karşılık veriyorlar. Ne zaman İstanbul'a gelsem seyirciyle ilgili yeni bir anıyla dönüyorum. İnsanların kostümlerl­e geldiğini görüyorum, bu asla unutamayac­ağınız bir sahne.

❏ Türkiye'den tanıdığını­z ya da takip ettiğiniz müzisyenle­r var mı?

Çok hakim değilim. Fakat İstanbul'a her gelişimde orkestra bana kesinlikle yeni bir şey sunuyor. Bundan her zaman çok memnunum. İstanbul'daki orkestra ve Zorlu Psm'deki insanlar da her zaman çok samimiler. Minnet duyulası bir deneyim. Umarım bir gün İstanbul'da daha çok zaman geçirmeye -fırsat bulabiliri­m.

❏ Performans­ınızda neler olacak?

Seyirciyi yeni filmle birlikte inanılmaz bir deneyim bekliyor. Unutulmaz anlar olacak

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.