BETONART Yazar Buluşmaları #52 Bülent Somay ve Kutlukhan Kutlu’nun katılımıyla gerçekleşti!

Betonart - - Haberler -

BETONART Yazar Buluşmaları, “Ütopya ve Fantaziler” temalı 52. sayı için sayının konuk editörü Bülent Somay ve yazarlarından Kutlukhan Kutlu’nun katılımıyla 1 Haziran 2017 Perşembe günü 19.00’da Studio-X İstanbul’da düzenlendi.

2015 yılından bu yana her sayının ardından düzenlenen, dergiye katkıda bulunanların hem dergi ekibiyle hem de birbirleri ile tanışma, görüşme fırsatı bulduğu, dergi ekibi, konuk editör ve yazarlarla o sayının hikâyesinin paylaşıldığı, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair gündemde ne varsa hepsinin konuşulduğu “BETONART Yazar Buluşmaları” ilk defa söyleşi formatında gerçekleşti.

Söyleşide ütopya, distopya ve fantastik dünya tasarımlarının mimari ile ilişkisi farklı perspektiflerden öykülerden, filmlerden, mitlerden örneklerle ele alındı. Bülent Somay ütopyaları ve mimarlığı totaliterlik açısından inceledi. Ütopyayı bir mekân olarak ya da yapısal bir düzen olarak tasarlamayı reddedip bir ufuk olarak tasarlayan açık ütopya kavramı ve bunun mimarlıkta nasıl olabileceğini Sagrada Famiİstanbul örneği üzerinden anlattı: “Ütopyayı bir mekân olarak tasarladığınız zaman totaliter olmanın dışında bir şansınız yok, ütopyayı bir ufuk olarak tasarladığınız zaman ise totaliter olma şansınız yok çünkü ufuk fantastik mekândır. Ütopya biz ona yaklaştıkça uzaklaşan, hiçbir zaman varamadığımız bir sınır çizgisi. Mimarlıkta da bunun örneği bitmeyen binalar. Benim açımdan ütopya ve mimari bitmemeleri ile var olması gereken şeyler, tasarlamanın nihai hedefi olmayan, sonlu bir süreç olmadığını kabul ederek ilerleyelim, aksi takdirde totaliter olmaktan çıkamayacağız; hâlbuki bir binanın en önemli katkısı beni düşünmeye sevk etmesi.”

Kutlukhan Kutlu ise endüstri sonrası şehirlerinin fantastik hikâyelerdeki yansımalarını, şehir içinde şehirleri, sınırları anlattı. “İçten içe keşfedilmemiş yerler olsun istiyoruz. Kentleri nasıl tasarladığımız insanın çok büyük bir meselesi. Biz mimariyi sadece yaşam alanı olarak kullanmıyoruz, mimariyi ve kentleri zihnimizin temsili olarak görüyoruz. Zihnimizin içinde nasıl sadece iyi fikir olmasını istemiyorsak mimaride de karanlık tarafların, bitmemiş isteklerin, keşif alanlarının olmasını istiyoruz” diyerek slumming kavramının üzerinde durdu.

Ütopya ve fantazyaların mimarlık ile kesişiminde totalitarizm, tekinsizlik, bir ütopya metaforu olarak hijyen gibi birçok konu konuşuldu.

Söyleşinin ardından davetliler ikram eşliğinde tanışma, fikirlerini paylaşma imkânı buldu. Katılımcılara BETONART Yazar Buluşmaları’na özel olarak hazırlanan kartpostallardan ve derginin eski sayılarından hediye edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.