Betonart mimarlık yaz okulu 2017

Betonart - - Haberler -

BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 2002 yılından beri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından mimarlık eğitimine katkı amacıyla düzenleniyor. Bu sene Yaz Okulu’nun 16’ncısı, Türkiye çapında 26 farklı üniversiteden 28 mimar adayının katılımı, Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile Bursa Çimento Fabrikası ev sahipliğinde gerçekleşti.

BETONART Mimarlık Yaz Okulu; Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli, TÇMB adına Sabit Uslu, BETONART dergisinden Banu Binat, Yaz Okulu Koordinatörü Ferhan Yalçın ile bu yılki yaz okulunun küratörü PAB Mimarlık kurucuları Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım’ın konuşmalarıyla açıldı. Moderatörler Demet Mutman, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen, Furkan Balcı, Cemal Çobanoğlu ve Onaranlar Kulübü’nden Ufuk Emin Akengin ve Aytekin Gezici’nin atölye çalışmalarını anlatan sunumlarının ardından öğrenciler gruplara ayrılarak çalışmaya başladı.

Öğrencilerin dokuz günlük yoğun çalışma temposuna pek çok sunum ve gezi eşlik etti. Üçüncü günde Yaz Okulu’nu ziyaret eden mimar Nilüfer Kozikoğlu beton objelerden 3 boyutlu beton yazıcıya kadar betona dair örnekler gösterdi, kendi atölyesindeki deneyimlerini paylaştı. Dördüncü gün ise öğle yemeği için Kestel Köyü ziyaret edildi. Beşinci günün akşamında davetli konuşmacı Ömer Selçuk Baz, Çanakkale Troya Müzesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından gruplar, Ömer Selçuk Baz, Dürrin Süer, Metin Kılıç, Pınar Gökbayrak ve Özgül Öztürk’ten oluşan jüriye projelerini sundu.

Bursa’nın çağdaş ve tarihi mimarlık örneklerini gezmek için ayrılan altıncı günde Bursa T.C. Merkez Bankası Hizmet ve Lojman Binası mimarı Ömer Selçuk Baz’ın, Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu TOFAŞ İnsan Kaynakları Departmanı’ndan Adnan Aşık’ın, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mimarları Metin Kılıç ve Dürrin Süer’in rehberliğinde gezildi. Ardından, Bursa’nın önemli tarihi değerlerini öğrenmek amacıyla Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Koza Han ve Bursa Ulu Camii ziyaret edildi.

Dokuz günlük BETONART Mimarlık Yaz Okulu süreci boyunca öğrenci grupları, “Bir Şans Daha Ver” temasına moderatörlerinin liderliğinde farklı açılardan yaklaşarak betonun potansiyelleri ve imkanlarına dair deneyler gerçekleştirdiler. Cansu Cürgen ve Avşar Gür-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.