BETONART ve Yaşar Üniversitesi İşbirliğindeki “Stuffed Cast” Atölyesi Gerçekleşti

Betonart - - Haberler -

Bu yıl ilk kez düzenlenen Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Festivali INARfest kapsamında, 15-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi ve BETONART işbirliğinde bir seminer ve atölye çalışması gerçekleşti. Betonun tasarım olasılıklarını, yeni üretim yöntemlerini keşfetmeyi amaçlayan bu çalışmada öğrenciler dijital ve analog araçlar kullanarak mobilya olarak da kullanılabilecek beton strüktürler tasarlayıp uyguladı.

15 Kasım’da herkesin katılımına açık bir seminer ile TUŞPA ve Urban Atölye kurucusu tasarımcı mimar Nilüfer Kozikoğlu betonu ve tasarım olasılıklarını, BETONART dergisi editörlerinden Neslihan İmamoğlu ise BETONART Mimarlık Yaz Okulu çalışmalarını anlattı. Seminerin ardından, Rana Vanlı Ballar ve Cemre Çubukçuoğlu tarafından yürütülen Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü “Sokak Mobilyaları” dersi kapsamında Nilüfer Kozikoğlu ile Urban Atölye ekibinden mimarlar Gülay Elbasdı, Nevzat Kuru ve Hande Kocabaş moderatörlüğünde “Stuffed Cast” atölyesi gerçekleştirildi. Bu çalışmada öğrenciler, Urban Atölye’nin daha önce üzerine çalıştığı ve çıktılarını Antalya Mimarlık BienaBETONART’ın li ve Design Week Turkey kapsamında sergilediği, beton ve kumaş kalıp ile daha karmaşık ve hafif bir strüktür elde etmeyi mümkün kılan “AlveOsis” yöntemini denedi.

İlk gün öğrenciler mimarlıkta hesaplamalı tasarım ile ilgili bir sunum dinlediler. Sunumun ardından Rhino programı ve Grasshopper eklentisi kullanarak dijital ortamda kalıp modelleyen öğrenciler bu model üzerinden patronları oluşturup, kumaşları kesip dikerek kalıpları hazırladılar. İkinci gün öğrenciler kumaş kalıplarını daha önce hazırlamış oldukları 1x1 m karkaslara gerdiler. Ardından kumaş kalıpları talaş ile doldurup kalıbın etrafını betonla sardılar. Bu betonlama işleminin ardından kalıplar kurumaya bırakıldı. İkinci günün sonunda öğrenciler çalışmalarını Yaşar Üniversitesi mimarlık ve iç mimarlık bölümlerinden öğretim görevlilerin ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen juride anlattılar.

Atölyenin sonuç ürünleri Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Festivali INARfest kapsamında 20-22 Kasım tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi Rektörlük Fuaye alanında sergilendi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.