BETONART Yazar Buluşmaları #56’da “docomomo_tr” Konuşuldu

Betonart - - Haber -

BETONART’ın T. Elvan Altan ve Ebru Omay Polat konuk editörlüğünde “docomomo_tr” temasıyla hazırlanan 56. sayısı için düzenlenen yazar buluşması, 7 Aralık 2018 günü Studio-X Istanbul’da gerçekleşti. T. Elvan Altan ve Ebru Omay Polat’ın moderatör olduğu buluşmada sayının yazarlarından Nuray Bayraktar, Ali Cengizkan, Alev Erkmen, Elâ Güngören ve Yıldız Salman konuşmacı olarak yer aldı.

2015 yılından bu yana her sayının ardından, ele alınan tema paralelinde o sayının konuk editör ve yazarlarını okurlarla buluşturan, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair farklı konuların da konuşulduğu “BETONART Yazar Buluşmaları” 52. Sayıdan itibaren söyleşi formatında gerçekleşiyor.

“docomomo_tr” buluşması, sayının konuk editörlüğünü ve söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen T. Elvan Altan ve Ebru Omay Polat’ın docomomo_tr’nin tarihinden, çalışmalarından bahsettikleri ve 56. Sayının kurgusunu anlattıkları açılış konuşması ile başladı. DOCOMOMO_Türkiye çalışma grubunun 15 yılık geniş kapsamlı birikimini örneklemek üzere 56. Sayıda detaylı olarak incelenen 15 yapı ve yapı grubunun bir kısmı söyleşi kapsamında üç ana başlıkta ele alındı: Korunabilen örnekler, risk altındaki eserler ve kaybedilen yapılar. Konuşmacılardan Alev Erkmen, Büyük Ankara Oteli; Ela Güngören, Karşıyaka Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı; Nuray Bayraktar, Saraçoğlu Mahallesi; Ali Cengizkan Ankara Havagazı Fabrikası ve Yıldız Salman ise Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm uygulamaları üzerinden modern mimarlık mirası, koruma kavramı, problemleri ve süreçlerinden bahsetti.

Dinleyicilerden gelen sorularla ve yorumlarla ilerleyen söyleşide; modern mimarlık mirasının korunmasında belgelemenin önemi; belgeleme, tescil ve koruma süreçlerinde başka aktörlerin katılımları; yapının korunmasında tescilin ne derece etkili olduğu gibi konular tartışıldı. Söyleşinin ardından davetliler ikram eşliğinde fikirlerini paylaşma imkânı buldu. Katılımcılara BETONART Yazar Buluşmaları’na özel olarak hazırlanan kartpostallardan hediye edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.