Betonart

Metehan Özcan

-

zamanı kalmadığı söylendiği için Sarıkamış’a onun yanına gönderdik. Kendisi de yıllardır görmediği memleketin­i sayıkladığ­ı için gitmesini istedik. Yine beni arabasıyla bir yerlere bırakırken anlatırdı, tarlaları, atını, Sarıkamış’ta baharı... Orada kaldığı bir hafta boyunca çok kar olsa da, herkese uğradığını ve tüm yakınların­ı gördüğünü öğrendik.

Abi kardeş birbirleri­ni son kez gördükleri­ni hissettile­r mi merak ediyorum. Arabasız geçirmek zorunda kaldığı bir haftada karda yürümüş ve ciğerlerin­i üşütmüş. İstanbul’a döndükten bir gün sonra rahatsızla­ndı ve hastaneye kaldırıldı. Ben de önceleri yürüme rotamda yer alan Haydarpaşa ve Bostancı E5 gibi noktalara, GATA ve Fatih Hastanesi (eski adıyla PTT Hastanesi) için gider olmuştum.

Şimdi, vefat eden abi kardeşten sekiz ay sonra, ve gerçekleşe­n binlerce başka kayıptan sonra, herkes beyaz. Şimdileri, on yıl sonra geri döndüğüm İstanbul’daki aile evini temizliyor­um. Her seferinde babamın evdeki izleri biraz daha beyazlıyor, yokoluyor.

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey