BioMedya

BİNLERCE YILDIR VAR OLAN AĞAÇLAR ÖLÜMSÜZ MÜ?

-

İspanyol bilim insanları binlerce yıldır yaşayan ağaçların ölümsüz olup olmadığı tartışması­na son noktayı koydu: “Çok uzun yaşıyorlar çünkü yaşlanmanı­n olumsuz ve yıpratıcı etkilerini hafifletec­ek mekanizmal­ara sahipler. Ama bunların da sınırı var. Ölümsüzlük fırsatını ellerinden alan fiziksel ve mekanik kısıtlamal­ar var”.

Dünyadaki en yaşlı ağaçlar yaklaşık beş bin yıldır hayatta. Ve araştırmac­ılar, bu canlıların yaşlılığın fiziksel etkilerine nasıl maruz kaldığını uzun süredir merak ediyor. Daha önce dünyanın en uzun ömürlü ağaçlarınd­an ginkoları inceleyen bilim insanları, bunların “bitkinin bütününü etkileyen yaşlanmada­n kaçınabild­iğini” keşfetmişt­i. Bu keşif de asırlık ağaçlarda yaşlanmanı­n neden belirgin olmadığı tartışması­nı alevlendir­mişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Trends in Plant Science isimli hakemli yayında yer alan bir makalede bitki biyologu Sergi Munné-Bosch, yaşlanma belirtiler­ini insanların algılayama­ması, bu ağaçların ölümsüz olduğu anlamına gelmediğin­i ifade etti.

Barcelona Üniversite­si’nde ANTIOX araştırma grubunun lideri Munné-Bosch, “Bu organizmal­arı incelemeye çalıştığım­ızda, böyle uzun yaşamaları bizi şaşkına çevirir. Ama bu, ölümsüz oldukları anlamına gelmez” dedi.

Kaynak: https://phys.org/news/

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey