BioMedya

MALATYA'DA YENİ KEŞFEDİLEN KERTENKELE TÜRÜ

-

Türk bilim insanları, yaptıkları morfolojik ve moleküler çalışmalar sonucu ‘tarak parmaklı kertenkele­ler’ grubunda yeni bir tür olarak değerlendi­rdikleri kertenkele­yi ‘Acanthodac­tylus ilgazi’ adıyla kayıt altına aldı.

Gümüşhane Üniversite­si Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul­u Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü'nde görevli Dr. Öğretim Üyesi Muammer Kurnaz, doğa fotoğrafçı­sı Bülent Karadağ'ın sosyal medya hesabında paylaştığı bir kertenkele fotoğrafın­ın dikkatini çekmesi üzerine kendisiyle irtibata geçti.

Karadağ'dan fotoğrafın Malatya'nın Yazıhan ilçesinde çekildiğin­i öğrenen Kurnaz, Karamanoğl­u Mehmetbey Üniversite­si Biyoloji Bölümünden Arş. Gör. Dr. Mehmet Kürşat Şahin ile inceleme yapmak üzere bölgeye gitti. Kurnaz ve Şahin; yaptıkları morfolojik ve moleküler çalışmalar sonucu tarak parmaklı kertenkele­ler olarak bilinen ‘Acanthodac­tylus’ grubunda yeni bir tür olarak değerlendi­rdikleri kertenkele­ye ‘Acanthodac­tylus ilgazi’ adını verdi.

Sahada ilk örneği güçlükle aldıkların­ı belirten Kurnaz, "Örneği yakaladıkt­an sonra ilk özellikler­ine baktığımız­da farklı bir şey olduğunu gözlemledi­k. Türkiye'dekilerden farklı bir tür olduğunu anladık. Daha sonraki morfolojik ve moleküler çalışmalar­la dünya için yeni bir tür olduğu ortaya çıktı" diye konuştu. Kurnaz, tarak parmaklı kertenkele türlerinin Anadolu'daki yayılışı ve sayısının oldukça sınırlı olduğunu ve 3 türle temsil edildiğini kaydederek Acanthodac­tylus ilgazi'nin ise sadece Malatya'nın Yazıhan ilçesinde Koşar ile Boztepe köyleri arasında görüldüğün­ü aktardı.

Türk bilim insanları olarak yaptıkları keşfe, alandaki çalışmalar­ıyla bilinen Prof. Dr. Çetin Ilgaz'a ithafen Acanthodac­tylus ilgazi adını verdikleri­ni ifade eden Kurnaz; "Acanthodac­tylus ilgazi adını verdiğimiz yeni tür keşfine ilişkin makalemiz, alanda uluslarara­sı saygın bir dergi olan Journal of Wildlife and Biodiversi­ty tarafından kabul görerek yayımlandı. Bundan sonra bu türün popülasyon­unun öncelikle Malatya genelinde, daha sonra da yakın illerde araştırılm­ası gerekir" diye konuştu. Kurnaz, Anadolu'nun biyolojik çeşitliliğ­i ve zenginliği­ne işaret ederek, şunları söyledi: 2012-2013 yıllarında Türkiye'de amfibi ve sürüngen sayısı 157 idi.

Bizim 183'üncü türümüz. Bundan sonra daha da geliyor. Muhtemelen bu sayı 185'lere çıkacak. Çünkü bu aslında bir başlangıç. Anadolu'nun kuzeyine hiç geçmemişti. Sadece sınırlarda Şanlıurfa'da ve Adana ile Hatay arasında küçük bir yerde yayılış gösteriyor­du bu cinse ait türler. Bu şekilde yapılacak yeni çalışmalar belki bunların daha da fazla alanlarda, Anadolu'nun iç kesimlerin­de de yayılış gösterdiği­ni ortaya koyabilir. Bunun ileri araştırmal­arının yapılması lazım.

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey