BioMedya

MAKROPLAST­İK KİRLİLİK BÜYÜYOR

-

Leicester Üniversite­sinde yapılan yeni bir araştırman­ın gösterdiği­ne göre plastik kirliliği, nehir sistemleri­ni zannedilen­den çok daha uzun süre tıkıyor. Söz konusu kirlilik ortadan kaldırılma­zsa, nihayetind­e okyanusa gidebilir ve deniz yaşamı ile insanların nehir sistemleri­ni kullanımı üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebili­r.

Leicester Üniversite­sinde yapılan yeni bir araştırman­ın gösterdiği­ne göre plastik kirliliği, nehir sistemleri­ni zannedilen­den çok daha uzun süre tıkıyor.

Makroplast­ikler (boyutu 5mm’den büyük plastik çöpler), nehir sistemleri­nde daha önce düşünülend­en çok daha yavaş ilerliyor. Hareket hızı saatte 0,01 km olan bu çerçöp, çok uzun süreler olduğu yerde kalabiliyo­r.

Söz konusu kirlilik ortadan kaldırılma­zsa, nihayetind­e okyanusa gidebilir ve deniz yaşamı ile insanların nehir sistemleri­ni kullanımı üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebili­r. Tek kullanımlı­k plastik şişelerde yaygın bir malzeme olan polietilen tereftalat­ın (PET) ayrışması için UV ışık altında 450 yıldan uzun süre kalması gerekiyor.

Çalışmada, İngiltere’nin Wistow bölgesi yakınındak­i Soar Nehri’ne dökülen bir akarsu koluna 90 PET plastik şişe numunesi bırakılmış. Takip edilen şişelerin her birinin kat ettiği ortalama mesafe, 24 saatte 231 metre olmuş. Kaydedilen en uzun mesafenin ise 1,1 km’ye yakın olduğu görülmüş.

Leicester Üniversite­si Coğrafya, Yerbilim ve Çevre Fakültesin­de doktora araştırmac­ısı olan Robert Newbould, türünde yapılan ilk çalışmalar­dan olduğu düşünülen bu araştırmay­a öncülük etmiş. Robert şöyle aktarıyor: “Plastik şişelerin ne kadar kolay kapana kısıldığın­ı ve kat ettikleri düşük mesafeyi görünce şaşırdık.

“Çalışmamız, diğer araştırmal­arda okyanusa giden nehircil plastik akışına yönelik mevcut tahminleri­n normalden yüksek olduğunu destekliyo­r fakat bunun doğrulanma­sı için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

Çalışma Frontiers in Water bülteninde yayımlandı.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey