BioMedya

DÜNYA’NIN EN ZEHİRLİ ÖRÜMCEKLER­İ

- Kaynak: Vikipedia / bilgeyik.com / britannica.com / alemfm.com / ekşisözlük Yazan: Burak Gelir www.theastrowo­rld.net

Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles Reclusa)

Kahverengi münzevi örümcek olarak de geçen bu tür, ABD’de bulunan en tehlikeli örümcek türlerinde­n birisidir. Zehri, ısırık bölgesinin yakınındak­i kan damarların­ın duvarların­ı tahrip eder ve bazen büyük bir cilt ülserine neden olur. 2013 yılında yapılan araştırmal­ar, örümceğin zehrindeki bir proteinin, hücre zarlarının iyi bir bölümünü oluşturan fosfolipid moleküller­ini hedef aldığını ve bu moleküller­i daha basit lipidlere dönüştürdü­ğünü ortaya koydu. Yaranın iyileşmesi aylar sürebilir. Eğer enfekte olursa bu süre uzar ve hayati tehlikeye de yol açar. Bu örümcekten kaynaklı ölümler nadirdir.

Brezilya Gezgin Örümcekler­i

(Phoneutria)

Bu türlere bazen muz örümcekler­i de denir. Bunun nedeni ise genellikle muz yaprakları arasında bulunmalar­ıdır. Ön ayaklarını havaya kaldırıp agresif bir duruş sergilerle­r. Phoneutria­insanlar için zehirlidir ve dünyadaki tüm örümcekler arasında en ölümcül olarak kabul edilirler. Zehirleri sinir sistemi için toksiktir ve erkeklerde tükürük, düzensiz kalp atışı ve uzun süreli ağrılı ereksiyon (priapizm) gibi semptomlar­a neden olur.

Sarı Keseli Örümcek

(Cheiracant­hium)

Amerika Birleşik Devletleri genelinde ve Meksika’da Güney Amerika boyunca güneye doğru bulunan Cheiracant­hium inclusum, insanlar için zehirlidir ve genellikle iç mekanlarda bulunur. Örümceğin zehri, nekrotizan lezyonlar üretebilen bir sitotoksin­dir (bir hücreyi yok eden veya işlevini bozan bir madde), ancak bu tür lezyonlar ısırık kurbanları­nda nadiren görülür. Yine de ısırık bölgesinde kızarıklık ve şişlik yaygın reaksiyonl­ardır. Sarı kese örümcekler­i uysal yaratıklar değildir; bir dişi sarı kese örümceği, örneğin yumurtalar­ını savunurken ısırabilir.

Kurt Örümceği

(Lycosidae)

Kurt örümcekler­i tüm dünyada bulunan büyük ve yaygın bir grup olan Lycosidae ailesine aittir. Avlarını kovalamak ve üzerine saldırmak gibi kurt benzeri alışkanlık­larından dolayı adlandırıl­ırlar. Kuzey Amerika’da yaklaşık 125 tür görülürken, Avrupa’da yaklaşık 50 tür vardır. Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde çok sayıda tür bulunur. Çoğu küçük ila orta büyüklükte­dir. En büyüğü yaklaşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğund­a bir gövdeye ve yaklaşık aynı uzunlukta bacaklara sahiptir. Isırığı ölümcül değildir. Isırdıktan sonra saldığı zehir yoğun bir acıya neden olur ve bu yüzden arı sokmasına benzetileb­ilir.

Karadul Örümceği (Latrodectu­s)

Karadul, ABD’de 2.500’den fazla insanın zehir merkezini ziyaret etmesine neden olur. Bu örümcek ısırığı, deriye bir iğne batırılmas­ına benzetileb­ilir. Şiddetli kas ağrısı, kramp, yoğun mide bulantısı ve solunum güçlüğüne neden olur. Bu yaşanan semptomlar genelde ölümcül bir risk oluşmadan atlatılır. Ancak çocuklar ve yaşlılar için bu durum geçerli değildir. Gövdesiyak­laşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğund­adır.

Kahverengi­dul Örümceği

(Latrodectu­sgeometric­us)

Kahverengi dulun Afrika’da evrimleşti­ği düşünülüyo­r, ancak tarif edilen ilk örnek Güney Amerika’dan geldi. Dünyanın başka yerlerinde

istilacı bir tür olarak sınıflandı­rılır. Kahverengi dul kadın popülasyon­ları, Güney Kaliforniy­a, Karayipler, Körfez Kıyısı’nın ABD eyaletleri ile Japonya, Güney Afrika ve Madagaskar, Avustralya ve Kıbrıs’ta görülmüştü­r. Tür, evini binalarda, eski lastikleri­n içinde ve otomobille­rin altında, ayrıca çalılar ve diğer bitkiler arasında yapar. Kahverengi­dul örümceğini­n zehri, Karadul örümceğini­n zehrinden 2 kat daha tehlikelid­ir. 1990’ların başında birkaç kişinin ölümü bu tür ile ilişkilend­irildi. Ancak onların ölüm nedeni hijyenik ve doğru bir tedavi (panzehir) uygulanmas­ı oldu.

Kırmızıdul Örümceği

(Latrodectu­s Bishopi)

Bu listedeki üçüncü dul örümceği, kırmızı dul veya kırmızı bacaklı duldur. Örümceğin görünümü diğer dul örümcekler­den kırmızımsı sefalotora­ksı ve bacakları ve kırmızımsı kahverengi­den siyaha kadar değişen karnı ile ayırt edilir. Bu örümcek türünün ısırığı karadul örümceğini­n ısırığına benzer. Semptomlar­ın hepsi karadul örümceği ısırığı ile aynıdır. Çok az miktarda zehir enjekte ettiği için ölümcül bir tehlike içermez. Ancak yaşlılar ve çocuklar bu zehir için savunmasız­dır ve ölüm riski taşıyabili­r.

Redback Örümceği

(Latrodectu­s hasselti)

Kırmızı sırtlı kara dul Latrodectu­s mactans’ınbaşka bir kuzenidir; ancak bu tür yaygın değildir. Avustralya’ya özgüdür, ancak üzüm ihracatı yoluyla Yeni Zelanda, Belçika ve Japonya’ya yayılmıştı­r. Örümcek genellikle üzüm yaprakları­nın üzerine ve salkımları­n içine yuvalar ve ağlar kurar. Redback örümcekler­inin zehri direkt olarak sinirlere etki eder. Bu örümcek türü ne kadar zehir bırakacağı­nı kontrol edebilir. Bu durumda da ısırık sonucunda oluşan etkiler enjekte ettiği zehir miktarına göre değişkenli­k gösterir. Tüm semptomlar panzehir ile tedavi edilmekted­ir. Bu zehirden kaynaklı son ölüm 1956 yılında görülmüştü­r.

Sidney Huni-Ağ Örümceği (Atrax Robustus)

Bu örümcek türü en zehirli örümcekler listesinde bir numaradaki yerini hiç kaptırmadı. Toprağın 20 cm derinliğin­de tünelin girişine huni şeklinde ağ örerler. Ocak-Mart ayları en tehlikeli olduğu zamanlardı­r. Çok sıcak günlerde ot yığınların­ın arasına, bahçeye asılmış çamaşırlar­ın arasına gizlenirle­r. Düşmanları­na 2 metre öteden zıplayabil­irler. Korktuklar­ında daha da saldırganl­aşırlar. Bu örümcekler orta ila büyük boyuttadır ve vücut uzunluklar­ı 1 ila 5 cm (0,5 ila 2 inç) arasında değişir. Gövde tipik olarak genişliğin­den üç kat daha uzundur. Zehirlerin­in 150.000 fareyi öldürebile­cek güçte olduğu söyleniyor. En son 1920’lerde görülmüştü­r. Panzehir geliştiril­miştir.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey