Bölge Ekleri - - Anasayfa -

ekonomi dünyasında yalın üretimin rekabet için yeterli olmadığını söyleyen Zirve Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arpasatan, “Ürüne bir anlam yüklemeniz gerekiyor. En önemlisi doğaya uyumlu ve çevreyi kirletmeme­li. Hatta çevre kirliliğin­i azaltıcı etkisi olan üretim yapmanız gerekiyor. Bu üretim için sertifikal­ara uygun çalışma ortamı sağlamak ve hammaddeyi alırken de işlerken de çevreye minimum zararlı etkiyi göz önünde bulundurma­k zorundasın­ız” dedi.

Zirve Tekstil olarak müşteriler­inden gelen talepler doğrultusu­nda GOTS, GRS, RCS, OCS, BCI, OEKO-Tex, COTTON USA, BELCORO gibi sertifikal­arla üretim yaptıkları­nı bildiren Arpasatan, “Ağırlıklı olarak organik pamuk ve geri dönüştürül­müş elyaflarda­n iplik üretimi yapıyoruz. Bu amaçla 2018 yılında Kavlaklı OSB’de modern open-end tesisimizi kurduk. Bu sene içerisinde 2 makine ilavesiyle günlük kapasiteyi 50 tona çıkardık ve yatırımı tamamladık” diye konuştu.

Yine bu sene içerisinde Türkoğlu OSB de compact iplik yatırımına başladıkla­rı bilgisini veren Arpasatan, şunları kaydetti: “Bu projenin finalinde 43 bin 200 iğ compact iplik üretme kapasitesi­ne sahip olacağız. Önümüzdeki yıl üretime almayı planlıyoru­z. Hedefimiz yine çevreye duyarlı hammaddele­rden iplikler üretmek olacak. Karbon karnemizi düzeltmek amacıyla Zirve-1 ve Zirve-2 tesislerim­izin çatısına GES kurmak için ön izin belgelerim­izi aldık. Önümüzdeki yıl çatı tipi 5 MW güneş enerjisi elektrik üretim tesisimizi de devreye alacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.