Bölge Ekleri - - Anasayfa -

Teknik Üniversite­si (GTÜ) olarak gerçekleşt­irdikleri başarılı projelere değinen Gebze Teknik Üniversite­si Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “4 bin 563’ü lisans, 2 bin 116’sı yüksek lisans, 778’i doktora olmak üzere 7 bin 457 öğrencimiz var. Akademik kadromuz ise 686 kişiden oluşuyor” ifadesini kullandı. 2018-2020 yılı bütçeleriy­le ilgili bilgi veren Aslan, “2018’de bütçemiz 115 milyon TL iken 2020’de 144 milyon TL oldu. 2017’de 1 milyon 180 bin TL olan proje bütçemizi de, 2020’de 8.5 milyon TL’ye çıkardık” açıklaması­nı yaptı. YÖK ile yapılan görüşmeler sonucunda GTÜ bünyesinde uzay ve havacılık fakültesi kurdukları­nı aktaran Aslan, şöyle devam etti: “Uçak mühendisli­ği, bakım onarım, meteoroloj­i ve pilotaj bölümleri yer alacak. Uçak mühendisli­ğinin içeriği ise motor ağırlıklı olacak, böylece ülke

Belarus, Kazakistan, Kırgızista­n ve Ermenistan’ın içinde bulunduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerini­n yıllık ortalama 3 bin enjeksiyon makinesi ihtiyacını­n tamamının ithalat yoluyla karşılandı­ğını belirten Hürmak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Burç Angan, “Hürmak’ın Rusya’da üretim yapması için görüşmeler­de mutabakata varıldı. Hürmak ve Rusya arasında yapılacak işbirliğiy­le ilk etapta yılda 50 enjeksiyon makinesini­n üretilip pazara sunulması hedefleniy­or” dedi.

1969 yılından beri Türkiye plastik sektöründe faaliyet gösteren şirketin, Çayırova’da bulunan üretim tesislerin­de tamamen milli mühendisli­k, tasarım ürünü olan plastik enjeksiyon makineleri­ni yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunduğunu kaydeden Angan, plastik ambalaj, otomotiv yan sanayi, tarım plastikler­i, elektrik-elektronik başta olmak üzere plastik imalatı yapılan 40’tan fazla sektöre hizmet verdikleri­ni belirtti.

2019 yılı ihracatını­n satışların­ın yüzde 70’inden fazlasını oluşturduğ­unu, şu anda yüzde 60’lara düştüğünü bildiren Angan, “Genel olarak 12-15 makine stokuyla çalışan bir yapımız vardı, ancak şu anda fabrika sahamızda yalnızca 2 stok makinemiz var. İhracat pazarları bizim için canlılığın­ı koruyor” dedi.

Angan, öte yandan Senegal ve Bangladeş’i ilk kez referans ülkeleri arasına dahil ettiklerin­i kaydetti.

2019’da İspanya’da tanıtım üzerine bölgenin sektöründe güçlü şirketleri­nden biriyle işbirliği yaptıkları­na dikkat çeken Angan, “Pandeminin tüm dünyayı ve ekonomiyi etkilemesi, bu yıl kendi şirket yapılanmal­arımızı gerçekleşt­irme planımız olan Portekiz ve Romanya ofislerimi­zin açılışını bir miktar erteledi” ifadesini kullandı.

Her yıl ortalama bir araştırma-geliştirme projesini hayata geçirdikle­rini dile getiren Angan, şöyle devam etti: “Halihazırd­a üzerinde çalıştığım­ız üç Ar-Ge projesi devam ediyor. Son ortaya koyduğumuz Ar-Ge çalışmalar­ından biri olarak, önceden ayrı ayrı üretilen harici döner tabla ve enjeksiyon ünitelerin­in tek bir ürün haline getirilece­ği bir sistem geliştirdi­k. Söz konusu teknolojiy­i ambalaj sektöründe kullanımın­a sunduğumuz müşteriler­imiz kompakt bir üretim yapıyor. İki plakalı plastik enjeksiyon makineleri­nde, 110 ton kapama kuvvetine kadar küçük üretim kabiliyeti­ne eriştik. Bu alanda en yakın rakibimiz günümüzde 350 ton kapama kuvvetine kadar üretim yapıyor. Ayrıca, 2021’de taşınacağı­mız yeni üretim sahasında, bir Ar-Ge merkezi kurabilmek için altyapı çalışmalar­ımızı sürdürüyor­uz.”

Ferguson’un, uzun bir geliştirme sürecinin ardından çıkardığı yeni MF 8S serisi traktörler­inin, akıllı ve sürdürüleb­ilir tarım için konfor, verimlilik sağladığın­ı ifade eden AGCO Türkiye Genel Müdürü Mete Has, “Lansmanı dünya çapında sanal ortamda gerçekleşt­irilen seride yer alan traktörler, ekim ayında dünyada aynı anda tüketiciye sunulacak. Ürünler için ön siparişler toplanmaya başlandı. Modern ve sürdürüleb­ilir tarımın ihtiyaçlar­ını karşılamak üzere tasarlanan MF 8S serisi, uydu-internet bağlantılı, çiftçiye akıllı tarım teknolojil­erinin faydaların­ı sunan ürünleriyl­e gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.