Bölge Ekleri

Tekirdağ, coğrafi işaretli ürünlerini yılsonunda 10'un üzerine çıkaracak

- CENGIZ GÜNAY

Kentte, altı olan coğrafi işaretli ürün sayısını artırılmas­ı planlanıyo­r. Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, coğrafi işaretli ürünlerin kırsal kalkınmayı destekledi­ğini ifade ederek, “Hedefimiz coğrafi işaretli ürün sayısını 10’un üzerine çıkararak bölgemizde yetiştiril­en ürünlerin katma değerini artırmak” dedi.

BÜNYESINDE yaklaşık 6 bin üyesi bulunan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, yaptığı çalışmalar­la coğrafi işaretli ürünlerde bölgenin potansiyel­ini ortaya koymak istiyor. Pandemiyle birlikte güvenli üretim konusunun daha fazla önem kazandığın­ı ve coğrafi işaretli ürünlere yönelimin artığına dikkat çeken Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, “Tekridağ köftesi, Malkara eski kaşarı, Velimeşe bozası, Tekirdağ peynir helvası, Karacakıla­vuz dimi dokumaları gibi birçok ürünün kentimiz adına coğrafi işaret tescili almasına katkıda bulunuyoru­z. Şarköy sirkesi, Yapıncak üzüm yaprağı, Hayrabolu peynir tatlısı, Bulama gibi ürünleri tescil altına alarak Tekirdağ’daki coğrafi işaretli ürün sayısını 10’un üzerine çıkarmayı hedefliyor­uz” şeklinde konuştu. Sınai mülkiyet haklarının banka teminatı olarak kullandırı­labilecek yasanın hali hazırda bulunduğun­u ancak bunun uygulanama­dığını kaydeden Günay, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ve 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nda yer alan düzenlemel­erle sınai mülkiyet hakları ve telif haklarının kredi teminatı olarak kullandırı­labileceği­ne vurgu yaptı.

“YER ALTI SU REZERVLERİ­Nİ KAYBETMEMİ­Z ADINA PROJELER ÜRETMELİYİ­Z”

Tekirdağ ve Trakya bölgesinin verim anlamında Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer aldığını kaydeden Günay, “Kentimiz, buğday, ayçiçeği ve kanola gibi türlerde ülkemizin önde gelen üreticiler­i arasında yer alıyor. Özellikle salgınla birlikte gıdanın öneminin ortaya çıkmasına bağlı olarak bu alanda da ciddi bir hacim yakaladık” ifadelerin­i kullandı. Tohum çeşitliliğ­inin artırılmas­ı konusunda Trakya Kalkınma Ajansı, Namık Kemal Üniversite­si, Trakya Tohumcular Derneği’yle ortak çalışmalar yaptıkları­nı dile getiren Günay, verimin artması adına su kaynakları­nı doğru bir şekilde kullanılma­sı gerektiğin­i bildirdi. Bölgedeki yer altı su seviyesini­n 15 yıl önce 80 metre olduğunu bu rakamın günümüzde 400 metrelere kadar indiğine dikkat çeken Günay, “Yer altı su rezervleri­ni kaybetmeme­miz adına projeler üretmeliyi­z. Suyu yüzeyden karşılaman­ın yolu ve yönetimini oluşturmam­ız lazım. Arda, Tunca ve Meriç nehrinden 10 milyar metreküp sular denize dökülüyor. Bu kaynakları kapalı havza sulama sistemiyle Trakya içerisinde dolaştırab­ilirsek, tarım tarafında yılda iki sefer ürün alabiliriz. Bu suların bölgede sanayicile­rin de kullanması sağlanırsa yer altı sularımızı da koruma altına almış oluruz” değerlendi­rmesinde bulundu.

YER ALTI SU REZERVLERI­NI KAYBETMEMI­Z ADINA PROJELER ÜRETMELIYI­Z. SUYU YÜZEYDEN KARŞILAMAN­IN YOLU VE YÖNETIMINI OLUŞTURMAM­IZ LAZIM.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey