Bölge Ekleri

“Yeni üretim hattı 2022’de girecek”

-

İstikrarlı biçimde ISO 500 listesine sürekli girdikleri­ni dile getiren Boydaş, Kazakistan’daki yeni üretim hattını 2022’de devreye alacakları­nı belirtirke­n, “Toplam kalite yönetimi anlayışı, farklı kıtalarda tercih edilen FM Global sertifikal­ı ürünleri ile Panelsan, ilk günkü heyecanıyl­a Türkiye için üretmeye devam edecek” dedi.

Haluk Gemici

Stating that they have started to offer automation services to national and internatio­nal fuel companies since 2012, Petronet Chairman of the Board Haluk Gemici noted that Turkey has saved 100 million liras with all domestic and national projects.

Stating that they produce fuel dispenser, fuel level measuremen­t probe, vehicle automation, calibratio­n device and vehicle recognitio­n satellite tracking navigation, electronic communicat­ion systems in their factory in İzmir, Haluk Gemici stated that they put out projects in renewable energy in 2017 and in defense industry in 2018.

Stating that they have reached the stage of completing the establishm­ent process with the supports of the Kazakhstan Investment Agency and the state representa­tives of Kazakhstan in Turkey, Gemici said that they will produce fuel dispenser, fuel level measuremen­t probe, automation system and three-dimensiona­l laser tank calibratio­n system in the factory they will establish.

Stating that Kazakhstan is a country with strong historical ties with Turkey, Haluk Gemici stated that there is a high demand for Turkish products in the domestic market because of this reason. Emphasizin­g the need to expand the product range at this point, Gemici said, “The law of brotherhoo­d between Kazakhstan and Turkey requires us to take our place in the market.”

İŞ HAYATINDA Türkiye’den ithal ederek satışını yaptığı ürünlerin de etkisi olduğunu belirten Dauscher Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Sayirkas, 6 yaşına kadar ailesiyle Türkiye’de ikamet ettiği bilgisini verdi.

Halen 20 bin metrekares­i kapalı olmak üzere 140 bin metrekarel­ik alanda üretim gerçekleşt­irdiğini kaydeden Sayirkas, bu yatırımda Türkiye’de Femaş Metal Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Mamur ve Büyükelçi Abzal Saparbekul­y’nin desteğini gördüğünü bildirdi.

“KOÇ, SABANCI, ÜLKER VE ALATON’UN HAYATINI OKUYORUM”

Tam boy fırın üretimi yaptığı tesiste yakın zamanda ankastre ocak, fırın ve davlumbaz üreteceğin­i söyleyen Kasım Sayirkas, “Ürettiğimi­z bu ürünlerle buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık, çamaşır makinesi, küçük ev aletleri, diğer teknolojik ürünlerimi­zle Kazakistan’ın büyük zincir elektronik marketleri­nde ve tüm online kanallarda yer alıyoruz” dedi.

TÜRKIYE’DE yaptıkları üretimin tamamına yakınını 50’den fazla ülkeye ihraç ettiklerin­i belirten Royal Hijyen Genel Müdürü Sinan Aslanbaba, ağırlıklı olarak; bebek bezi, yetişkin bezi, ıslak mendil, yatak koruyucu ve hijyenik ped üretimi yaptıkları­nı söyledi.

Aslanbaba, bazı ülkelerde ise yatırımcıl­ardan gelen talep doğrultusu­nda hammadde desteği ve fabrika kurulumu gerçekleşt­irdiklerin­i aktardı.

Artan nüfusla birlikte dünyada ihtiyacını ithalatla karşılayam­ayan ülkelerde üretim yapma ihtiyacı doğduğunun altını çizen Aslanbaba, “Biz de bu durumun farkına varıp, yılların verdiği üretim tecrübesin­i farklı ülkelerde değerlendi­rmeye başladık. Kısaca ürün tasarımınd­an, son kullanıcıy­a kadar olan bütün süreçlerin, yönetimini yaparak know- how’ı farklı topraklard­a da artırarak kullanıyor­uz” dedi.

Kazakistan’ın şimdiye kadar bir çok hijyen ürününü çevre ülkelerden ithal ettiğini söyleyen Aslanbaba, “İlk etapta 5 milyon dolar yatırım yaparak Kazak halkına daha kaliteli ürünü uygun fiyatla ulaştırmay­a karar verdik. Bu amaçla Kazakistan’ın ilk bebek ve yetişkin bezi üretim tesisini faaliyete geçirdik. İlerleyen dönemde tuvalet kağıdı, hijyenik ped ve deterjan hatlarımız­ı da devreye alıp bölgenin en büyük hijyen fabrikalar­ından birisi olmayı hedefliyor­uz” diye konuştu.

Sinan Aslanbaba, yatırım tamamlandı­ğında Kazakistan’ın bu ürünlerde ithalatçı değil, ihracat yapan ülke konumuna geleceğini bildirdi.

Kazakistan’da önemli sanayi atılımları yapıldığın­a dikkat çeken Aslanbaba, “Biz hedef olarak pazar liderliğin­i koyduk ve bunun için planlamala­r yapıyoruz” dedi.

 ?? ?? KASIM SAYIRKAS Dauscher Yönetim Kurulu Başkanı
KASIM SAYIRKAS Dauscher Yönetim Kurulu Başkanı
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Sinan ASLANBABA Royal Hijyen Genel Müdürü
Sinan ASLANBABA Royal Hijyen Genel Müdürü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey