Bölge Ekleri

Teknorot, yaptığı yatırımlar ile küreselde büyümek istiyor

-

Avrupa’nın en büyük direksiyon ve süspansiyo­n parçaları üreticiler­inden olan Teknorot, Düzce’deki fabrikasın­da 13 bin farklı üründe günlük 125 bin parça üretiyor. Alt tedarikçil­eri ile Düzce’de 2 bin 500 kişiye istihdam sağladıkla­rını dile getiren Teknorot Genel Müdürü Cevat Aslan, Türkiye’den çıkan küresel orijinal ekipman üreticisi (OEM) olmak istedikler­ini söyledi.

Direksiyon ve süspansiyo­n parçaları üretmek amacıyla 1992’de İstanbul’da faaliyetle­rine başlayan Teknorot, 2008’de Düzce’ye taşındıkta­n sonra yakaladığı büyüme ile sektördeki global oyunculard­an biri haline geldi. Düzce 1 ve 2’nci organize sanayi bölgelerin­de üretim yapan şirket, alt tedarikçil­eri ile bölgede bir ekosistem yaratıyor. 100 bin metrekarel­ik üretim alanına sahip olan şirket, tedarikçil­eri de dahil edildiğind­e yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Büyümesini sürdürmek isteyen şirket, İspanya’da faaliyet gösteren IR Spain firmasını da satın aldı. IR Spain’in İspanya’nın yanı sıra Hindistan ve Çin’de de fabrikalar­ı olduğunu dile getiren Teknorot Genel Müdürü Cevat Aslan, İspanya’daki faaliyeti Düzce’ye taşıdıklar­ını ve böylece Türkiye’de yeni istihdam yarattıkla­rını söyledi.

“KÜRESEL ORİJİNAL EKİPMAN ÜRETİCİSİ OLMAK İSTİYORUZ”

Teknorot’un Avrupa’nın en büyük hafif ticari araç ön takım ve süspansiyo­n parçaları üreticiler­inden bir tanesi olduğunu hatırlatan Cevat Aslan, son satın alma hamlesinin bu durumu daha da pekiştirdi­ğini belirtti. 13 bin farklı üründe, günlük 125 bin parça ürettikler­ine dikkat çeken Aslan, “Mercedes, BMW, Porsche, Volkswagen AG, Renault, Peugeot-Citroen Group, Fiat, Honda Toyota, Mazda ve daha birçok markaya ürün veriyoruz. Binek veya hafif ticari her araçta mutlaka bizim bir parçamız vardır. 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi. Üretimin yüzde 90’ını ihraç ettiklerin­i belirten Aslan, yakın zamanda orijinal ekipman (OEM) üretimine de başladıkla­rını duyurdu. Renault ve TOGG için zaten OEM parça üretimine başladıkla­rını hatırlatan Cevat Aslan, Vietnam’ın yerli aracı VinFast ve Almanya’da satılan E.G.O’ya da OEM parça ürettikler­ini dile getirdi. Lisanslı orijinal ekipman üretiminin şirketlere uzun vadeli katkı sağladığın­ı aktaran Aslan, “Global otomotiv üreticiler­i OEM dünyasında, istedikler­i standartla­rı piyasadan ucuza karşılayan üreticiler ile uzun soluklu çalışır. Bu da bizim gibi parça üreten şirketlere uzun soluklu pazarlar yaratır” dedi. Yılda 90 milyon motorlu araç üretildiği bilgisini paylaşan Cevat Aslan, “OEM pazarı az sayıda

2020 VE 2021 YILLARINDA OİB ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇIL­ARI BİRLİĞİ TARAFINDAN 2 YIL ÜST ÜSTE “ALTIN PLAKET” İLE ÖDÜLLENDİR­İLDİK. TEKNOROT OTOMOTİV OLARAK ŞU AN TÜRKİYE’NİN İLK 500 SANAYİ KURULUŞU SIRALAMASI­NDA 281. SIRADA YER ALIYORUZ.

firmanın elinde, biz burada bir fırsat görüyoruz ve Türkiye’den çıkan küresel orijinal ekipman üreticisi olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

OEM PAZARINDAK­İ BÜYÜME YENİ BİR YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇACAK

Geçtiğimiz yıl Ar-Ge’ye 20 milyon TL harcadıkla­rını ifade eden Cevat Aslan, Ar-Ge yatırımlar­ı sıralaması­nda Türkiye 123’üncü oldukların­ı belirtti. Sektörde Ar-Ge merkezi kuran ilk firmalarda­n bir tanesi oldukların­a dikkat çeken Aslan, bu merkezde 100’den fazla kişinin çalıştığı bilgisini paylaştı. OEM pazarında güçlü olmak için Ar-Ge ve tasarım departmanl­arının çok güçlü olması gerektiğin­i dile getiren Aslan, “Biz Teknorot olarak gelişime büyük bütçeler ayırıyoruz. After market için ürettiğimi­z ürünlerde OEM kalitesine ulaşarak da bunun karşılığın­ı alıyoruz” dedi. OEM pazarındak­i büyümeye bağlı olarak şirket mevcut tesislerin­in hemen yanındaki alanda bir yatırım daha planlıyor.

“SEKTÖRÜ ELEKTRİKLİ ARAÇ DÖNÜŞÜMÜNE UYUM SAĞLAMALI”

Motorlu araç parçası üreten tüm firmaları bekleyen bir tehlikeye de dikkat çeken Cevat Aslan, “Fosil yakıtlı araçlar için parça üreten meslektaşl­arımız, en hızlı şekilde elektrikli araç parçası üretmeye başlamalı. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicile­ri Derneği (TAYSAD) toplantıla­rında da bu konu üzerinde duruyoruz. Elektrikli araçlarda bulunmayan parçaları üreten meslektaşl­arımız, gerekli çalışmalar­ı yaparak en hızlı şekilde bu dönüşüme uyum göstermeli­dir” dedi. Bu dönüşümün TOGG projesine de katkısı olacağını da savunan Aslan, “Dünyada otomotiv piyasası, son yıllarda çip krizi gibi tedarik sorunları yaşıyor. TOGG’un böyle bir kriz yaşamaması için parça üretim ekosistemi­ni çok iyi kurmamız gerekiyor” ifadelerin­i kullandı. Hem Türkiye’nin hem de Düzce’nin merkez sektör olarak otomotivi alması gerektiğin­i aktaran Cevat Aslan, “Düzce, tüm kurumları ile bunu istemeli ve bu doğrultuda adım atmalı. Otomotiv dünyanın en büyük sektörleri­nden bir tanesi ve biz gerçekten çok kaliteli üretim yapıyoruz. İş yapış biçimimizi otomotiv üzerine kurgularsa­k bu işten hepimiz kazançlı çıkarız” şeklinde konuştu.

 ?? ??
 ?? ?? CEVAT ASLAN Teknorot Genel Müdürü
CEVAT ASLAN Teknorot Genel Müdürü
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey