Bölge Ekleri

Kuruoğlu, modüler mobilya sektörüne girecek

-

Yıllık 130 bin metreküpe yakın orman ürünü işleyen, bu kapasitesi­yle Türkiye’nin en büyük tedarikçil­erinden olan Kuruoğlu Kerestecil­ik, modüler mobilya sektörüne girecek.

Yılda 80 bin metreküp kayın, 30 bin metreküp çam, 10 bin metreküp meşe ve 10 bin metreküp de diğer ağaç türlerinde­n işledikler­ini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Refik Kuru, tesislerin­den çıkan ürünlerin mobilya ve dekorasyon malzemesi olarak dünyanın her noktasına ulaştığını söyledi. 160 dönümlük alanda faaliyet gösteren Kuruoğlu Kerestecil­ik, 250’si Düzce’de olmak üzere İstanbul, Safranbolu ve Borçka’daki yerleşkele­rinde toplam 400 kişiye istihdam sağlıyor. Refik Kuru, doğrudan kendileri için çalışan alt yüklenicil­er ile istihdam sağladıkla­rı kişi sayısının 1.000’i geçtiğini söyledi. Tesislerde; 2 pişirme ve 10 kurutma fırını olduğunu söyleyen Refik Kuru, yaptıkları yatırımlar­a dikkat çekti ve şunları söyledi: “Suyu alınmayan ve doğru şekilde kurutulmay­an ahşap verimli olmaz. Doğru işlemlerde­n geçen bir ahşabın ömrü 30 kar artar. Bu sebepten her sene ortalama 5 milyon Euro yatırım yapıyoruz. Biz en iyi ahşabı üretmek için çalışıyoru­z.”

TÜRKİYE’DEN ÇIKAN KÜRESEL MARKA OLMAK İSTİYORUZ

Modüler mobilya piyasasına girecek

DÜNYACA ÜNLÜ MODÜLER MOBİLYA MARKALARIN­A GÖRE EN BÜYÜK FARKIMIZ ÜRÜNLERDE MASİF PANEL, YANİ GERÇEK DOĞAL AHŞAP KULLANMAK OLACAK. MUTFAK VE BANYO MOBİLYALAR­I, OTURMA GRUBU, YEMEK VE YATAK ODASININ YANI SIRA ÇEŞİTLİ AKSESUAR GRUPLARINI DA ÜRETECEĞİZ.

leri bilgisini paylaşan Refik Kuru, bu kapsamda tesis yatırımına başladıkla­rını söyledi. “Dünyaca ünlü modüler mobilya markaların­a göre en büyük farkımız ürünlerde masif panel, yani gerçek doğal ahşap kullanmak olacak” diyen Refik Kuru, yatırıma ilişkin şu bilgileri verdi: “Düzce’de kuracağımı­z tesisin birçok makinesi elimizde olmasına rağmen bu işin bize minimum 5 milyon dolar daha ek yatırım bedeli olacak. Bu yeni tesiste, en az 400 kişiye daha istihdam sağlayacağ­ız. Talebin artması durumunda Düzce Çilimli OSB’de bir tesis daha kuracağız.” Mutfak ve banyo mobilyalar­ı, oturma grubu, yemek ve yatak odasının yanı sıra çeşitli aksesuar gruplarını da üretecekle­rini söyleyen

Kuru, perakended­e izleyecekl­eri yol haritasını ise şöyle anlattı: “Düzce ve İstanbul’da mağazalar açacağız ancak asıl satış kanalımız e-ticaret olacak. Şu an ekiplerimi­z ABD’de tüm bölgenin talebini karşılayac­ak büyük bir depo arıyor. Hammaddeyi üreten şirket olarak kendi markamız ile dünya pazarına gideceğiz.” Özellikle ABD pazarında büyümek istedikler­ini söyleyen Kuru, Londra’da da bir mağaza düşündükle­rini ifade etti. Kuru, gelen talep doğrultusu­nda Türkiye’de de mağazalaşa­caklarının altını çizdi ve ekledi: “Amacımız bu ülkeden bir küresel modüler mobilya markası çıkartmak ve ülkeye döviz kazandırma­k.” Tüm yatırımlar­ı kendi kaynakları ile yaptıkları­na dikkat çeken Kuru, sonraki dönemde de sürecin böyle devam edeceğinin altını çizdi.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? REFİK KURU Kuruoğlu Kerestecil­ik Yönetim Kurulu Başkanı
REFİK KURU Kuruoğlu Kerestecil­ik Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey