Türkiye’de çay

Breakfast - - Kahvaltı Içeceği -

Osmanlı’ya çay, Çin’den Rusya yoluyla ya da Güneydoğu Asya ve Hicaz yoluyla geliyordu. Hicaz ve Bursa valiliklerinde bulunan ve ‘çaycı’ lakabıyla tanınan Hacı Mehmet Efendi’nin 1877 yılında yayımladığı ‘Çay Risalesi’ adlı kitap, Osmanlı’da çayla ilgili ilk yazı olarak biliniyor.

Türkiye’de çay üretimi 1870’lerde Doğu Karadeniz’de başladı. ‘Çayın babası’ olarak da anılan Ziraat Genel Müdürü Zihni Derin’in çabalarıyla 1937’de Rize ve çevresinde çay üretim bahçeleri oluşturuldu. Türkiye’nin ilk çay fabrikası olan Rize Çay Fabrikası, 1947’de üretime başladı. 1971’de Çay-kur kuruldu. Hatta çay, bazı ilçelerin adını bile değiştirdi. Çay tarımının gelişmesiyle Rize’nin Mapavri ilçesinin adı Çayeli, Trabzon’un Kadahor ilçesinin adı da Çaykara olarak değiştirildi. Türkiye; Hindistan, Çin, Sri Lanka ve Kenya’dan sonra çay üretiminde beşinci sırada. Çay tüketiminde ise İngiltere ve İrlanda’nın ardından üçüncü sırada yer alıyoruz.

— Çay nasıl demlenir?

Çayı demlerken musluk suyu yerine içme suyu kullanırsanız çok daha iyi bir verim alırsınız. Ayrıca çayın aromasını tam olarak almak istiyorsanız, porselen demlik tercih edin. Çayı önce soğuk suyla yıkayın. Alttaki çaydanlığı su ile doldurun. Üstteki demliğe üç yemek kaşığı siyah çay (dört kişi için) koyun. Su ısınmaya, yani buharı tütmeye başladığında üst demlikteki çayın üzerine kaynayan sudan ekleyin. Suyu yüksek mesafeden hava ile temas edecek şekilde çayın üzerine dökün. Alttaki çaydanlığa su ekleyip en az 10 dakika demlenmeye bırakın. Demledikten sonra 30-35 dakika içinde mutlaka tüketin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.