ile TÜRK ÇAYI DÜNYAYI DOLASACAK....

Breakfast - - Kahvaltı Mekânları -

ÇAY ve ÇAYLA iyi GIDEN HER ṢEY!

2016 yılının bahar aylarında bir biri ardına açılan Çayla magazaları, Türk çayının öncü üreticisi

Çaykur’un bir girisimi olarak dikkatleri üzerine çekti. Çayla mekanları kurgulanırken çayın Türk kültüründeki beraberlik, dostluk, sohbet, samimiyet gibi özelliklerinden yola çıkıldı. Bu yaklasımın sonunda, Kisilerin hosça vakit geçirebilecegi, ferah alanları ve dingin ortamıyla dostane bir mekan kurgusu elde edildi.

Çay deyince insanın aklına kahvaltı geliyor. Çayla’da gün her sabah saat 7:00’de kahvaltı servisi ile baslıyor. Kahvaltı servisi hafta içi saat 14:00 ‘e kadar hafta sonu ise saat 16:00’ya kadar devam ediyor. Çayla’nın zengin kahvaltısı, klasik kahvaltı seçeneklerinin yanı sıra, Rize simidi, muhlama gibi yöresel lezzetleri de içeriyor.

Farklı kahvaltı seçenekleri arasında acelesi olanlara Ayaküstü Çayla Kahvaltı, zamanı genis olanlara Kalburüstü Çayla Kahvaltı, kahvaltısını paylasmak isteyenlere Paylasmalık Kahvaltı var.

Çayla, kapıdan içeri girince fokur fokur kaynayan çay kazanları, üzerine dizili demlikleri, çayın her dem taze oldugunu hatırlatan çalar saati ile kendini bir çay mekanı olarak tanıtıyor zaten. Çaya eslik eden börek ve kurabiye tezgahı ile son derece özgün, istah açıcı bir girise sahip.

Çayla kahvaltı dısında da çay severleri fazlasıyla memnun edecek zengin bir menüye sahip. Atıstırmalıklar, ögle ve aksam yemekleri için de Çayla’nın genis menüsünden seçim yapılabilir.

Çayla’nın essiz çay karısımları ve çay aksesuarlarından olusan satıs bölümü de mevcut. Çay kokusu, mekan atmosferinin ayrılmaz bir parçası, çünkü her 15 dakikada bir yeni çay demleniyor.

Halen Göztepe, Caddebostan ve Tuzla Marina ’da 3 sube ile hizmet veren Çayla, Türk çay kültürünü ve Türk usulü çay demlemeyi, çay sohbetlerini yakın zamanda tüm dünyaya yaymayı hedefliyor.

Çay deyince akla gelen tüm görüntüler Çayla’da hayat buluyor. Basta logo merkezinde yer alan çaydanlık, çay ve çayın yetistirildigi Rize’ye özgü çizimler, mimari detaylar mekanda ustaca bir araya getirilmis. Yesillikler, ahsap ve bordo dokular mekandaki sıcaklık duygusunu vurguluyor.

Günün her saati çay severlerle dolu olan Çayla subelerinde, isterseniz ince belli bir bardak taze çay, isterseniz arkadaslarınızla paylasabileceginiz bitki çayları, isterseniz fırından yeni çıkmıs kurabiyeler, börekler, sandviçler, isterseniz de doyumluk yemekler, tatlılar sizleri bekliyor…

Çayla’da geleneksel siyah çayın yanı sıra, 60’ı askın çay karısımı ve bitki çaylarından seçim yapmak mümkün. Yesil çay, beyaz çay, Anadolu’nun endemik bitkilerinden olusan farklı bitki ve baharat karısımları, bazılarının geçmisi Orta Asya Türklerine dayanan Etken çay, Baba çayı, Sultan çayı, Mesir çayı gibi “tarihi çaylar” bu çesitlerden bazıları… Çay sadece içecek olarak de€ il, bazı tatlılarda da kullanılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.