Elazığ’da bir okula yönelik yine çocuklara yönelik bir kampanyanız var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
kuruluşumuzun yapacağımız ortak çalışmalarla daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.
Önümüzdeki dönem hedefimizde 2023 yılında plaka numaramızı işaret eden 23 projenin hayata geçirilmesi için arkadaşlarımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 23 Nisan’da Elazığ’ın kardeş kentlerinden gelecek çocukları Elazığ’da misafir etmek gibi çocuklarımıza yönelik projelerimiz var. Yine çocuklar ile ilgili 2023 Ramazan ayı içinde ihtiyaç sahibi çocuklara çifte bayram yaşatmak için uğraştığımız bir başka projemiz var. Elazığ’da üstün yetenekli çocuklarımız var, bunların kapasitelerinin tamamlanabilmesine yönelik bir projemiz var.
Geçtiğimiz Kasım ayında Elazığ merkezde bulunan Avukat İbrahim Gök Ortaokuluna yönelik bir yardım kampanyası gerçekleştirdik. Bu kampanya kapsamında okulda eğitim görmekte olan öğrencilerimiz için mont, bot, kırtasiye malzemeleri eğitim kitapları tedarik etmeni yanı sıra İstanbul’da kadın kollarımızın marifetli hanımlarının el emeği göz nuru ördükleri atkı ve bereleri yavrularımıza ulaştırdık. Emeği geçen kadın kollarımızın değerli hanımları yanı sıra Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Deniz Şeren’e, Dilek Özgirgin’e, Özcan Türkoğlu’na ve burada ismini sayamadığımız tüm katkı sağlayan hemşerilerimize bir kez daha teşekkür etmek isterim.
Kadınlara yönelik başka projeniz var mı?
2023 yılında bize bağlı derneklerimiz arasında bir yemek yarışması yapmak istiyoruz. Malum Elazığ’ın çok güçlü ve çok zengin bir mutfağı var. Mutfak kültürümüzün geçmişten günümüze gelmesini sağlayan hiç şüphesiz kadınlarımız marifetlerini bu yarışma ile sergilesinler istiyoruz.
Gençlere Yönelik Projelerimizden biraz bahsetmek ister misiniz?
Geçtiğimiz Ekim ayı başlarında, İstanbul’a bu sene üniversite eğitimleri için yeni gelen öğrencilerimiz ile bir araya gelmek ve tanışmak için Bostancı Final okulumuzda kahvaltılı buluşma organize ettik. Bu oryantasyon etkinliğe 300’den fazla öğrencimizin ilgi gösterip katılmış olması bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Etkinliğin sonunda özellikle Elazığlı gençlerimizin eğitimlerini aldıkları meslek gruplarına mensup Yönetim kurulu Üyelerimiz ile uzun uzun sohbet etme imkanı buldu. Bu organizasyonda büyük emeği geçen Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Mete Murat’a bir kez daha teşekkür etmek isterim.
Yine gençlerimize yönelik Elâzığ’da gerçekleştirmeyi planladığımız Kariyer günleri toplantıları yapmayı planlıyoruz. Burada kariyer sahibi Elazığlıları gençlerimiz ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Gençlere yönelik önemli bir projemiz de Genç Girişimciler Fikir Yarışması düzenlemek. Bu bağlamda Yıldız teknik üniversitesi ile iş birliği ile bir gençlerin takımlar halinde yarışacakları bir Hackathon Yarışması organizasyonu hazırlığı içindeyiz.
Bildiğimiz kadarı ile Elâzığ’ın Kültürel değerlerine yönelik projeleriniz var. Bunlardan bahsetmek ister misiniz?
Elazığ’da geleneksel sanatları, zanaatları yaşatan 23 ustamızın tanıtımına yönelik bir projemiz var. Yine geçen yüzyılda iz bırakan Elazığlıların entelektüel biyografilerinin bir kitap olarak hazırlanmasına yönelik bir projemiz var. Bu projelerimiz dışında iş dünyasına, Elazığlı girişimcilere, Elâzığ’ın tanıtıma yönelik ve dijital dönüşümlere imkan veren projelerimiz var.
ELFED olarak Fırat Üniversitesi ayrı bir önem veriyorsunuz. Bu konuda neler paylaşmak istersiniz?
Fırat Üniversitesine ayrı bir pencere açmakta fayda var. Fırat Üniversitesi şehrin lokomotifi görevini layıkıyla yerine getiriyor. Üniversitemiz ülkenin 20 araştırma üniversitesinden biri ve bu sene yapılan araştırmalarda 17. Sırada olduğu görülmüş. Üstelik bu başarıyı büyükşehir olmayan tek ilin üniversitesi olarak elde etmiştir. Ayrıca dijital dönüşümde de ilk sekiz üniversite arasında ilk üç arasında yer almaktadır. ODTÜ ve İTÜ’den sonra üçüncü sırada yer almak başarıyı daha anlamlı kılmaktadır. Başarılarından dolayı hem Rektörümüzü hem de akademik kadroyu tebrik ediyorum.
Önümüzdeki dönemde de üniversitemizle ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.
Yine Fırat Üniversitesine uhdesinde Elâzığ’ın simgesi Harput Kalesinde kazı yapan Prof. Dr. İsmail Aytaç hocamızın çalışmalarına destek olmak adına çok yakında tamamlanacak bir animasyon projemiz var. Bu animasyon ve onu ile kaleyi ziyarete gelen vatandaşlarımıza kazısı yapılan yerlerin eskiden nasıl göründüğünü izleyebilecek ve hafızalarında canlandırabilecekler.
Sayın Elgin Elazığlı olmayı kısaca tarif etmenizi istesek neler aktarırsınız?
Elazığlı olmanın kendine has bir ruhu olduğunu hep söylüyorum. İtibarlı bir referansın adıdır Elazığlı olmak. Şehrin insanının bugüne kadarki duruşu ile kendine ülkede saygın bir yer edindiğine şüphe yoktur. İtibar öyle kolay oluşturulan bir olgu değildir. Yıllara sarih tutarlı duruşun sonucunda ortaya çıkmış bir durumdur. Büyüklerimizden aldığımız bir mirastır bu durum ve bunu koruyup gelecek nesillere aktarmamız lazım.
Vatanseverlik birçok insana yakıştığı gibi şehrimiz insanını tanımlar. Hatta en önemli özelliklerimizden biri olduğu hususuna katılıyorum. İnsanlarımız vatanseverliğin sayısız örneğini bizlere sunarak, bu yönde ortak bir kültürün oluşmasını sağlamışlar ve sağlamaya da devam etmektedirler. Diğer taraftan insanlarımız mütevazi yapıları ile bu durumun kendilerine avantaj ya da daha ötesinde menfaat sağlamasına da müsaade etmemişlerdir. İtibarın da tamda bu noktada ortaya çıkan bir durum olduğu kanaatindeyim.
Sizce Elazığ sahip olduğu bu özellikleri ile Türkiye’de yeterince tanınıyor mu?
Elâzığ’ın tüm bu olumlu yanlarına rağmen çok iyi tanındığını söyleyemeyiz. Bu noktada bizde kendimizi ELFED olarak sorumlu hissediyoruz. Bu durum ile ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Ancak bu sadece ELFED’in yapacağı çalışmalarla giderilebilecek bir husus değildir. Bu konuda iş birliği içerisinde hareket etmemizin önemi büyüktür.
Son olarak ELFED’in bir sloganı var mı? Onu paylaşır mısınız?
ELFED olarak çok önem verdiğimiz bir sloganız var. Biz “Birlikte Varız” diyoruz. Gerek Elazığ için gerekse de ülkemiz için yapacağımız her işte bu anlayış ile çalışıyoruz.