“DAHA ÇEVRECİ ÜRÜN İÇİN SENSÖRLER GELİYOR”

NED M SEZER VESTEL BEYAZ E YA GENEL MÜDÜRÜ VE CRA KURULU ÜYES

Capital (Turkey) - Green Business - - Analiz -

AKILLI ENERJ A I Gelecek 10 yıllık süreçte akıllı enerji ağı uyumlu ürünler olacak. Şu an yüzde 80’lerde olan geri dönüşüm oranımız önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 95’lere ulaşacak. Atık suyu çevresel açıdan nötralize eden sistemler geliştirilecek. Ürünler daha çevreci olabilmek için statik çalışma algoritmaları yerine adaptif akıllı algoritmalara ve bunu destekleyen bir takım yeni sensörlere sahip olacak. Böylelikle çevresel koşullara göre optimum çalışabilen çevreci ürünler göreceğiz.

ENERJ TASARRUFU Yeni ürün ve projelerimizle sektörün çevreci ürün geliştirme anlayışını daha öteye taşımaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl, Almanya’nın Berlin’de gerçekleştirilen IFA Fuarı’nda sergilediğimiz, enerji tüketimindeki tasarrufuyla dikkatleri çeken çamaşır ve bulaşık makinelerimiz buna en güzel örnek. Bu ürünlerimizde ‘Water Box’ ve ‘Pyrojet’ gibi en çağdaş teknolojileri erişebilir fiyatlarla tüketicilerimize sunduk.

DÜNYA REKORLARI Vestel Ekomaks çamaşır makinesi A+++ ürünlere oranla yüzde 20 daha az enerji ve yalnızca 5,5 lt su tüketimiyle sınıfının en iyisi durumunda. Pyrojet teknolojili rekortmen çamaşır makinemiz ise A+++ enerji sınıfındaki 8 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 70 daha az enerji tüketiyor. Pyrojet teknolojili çamaşır makinemiz Vestel’in geliştirdiği ve sadece Vestel’de bulunan bir yıkama teknolojisi ile hem minimum enerji ve su kullanımı sağlıyor hem yıkama sürelerini kısaltıyor. Ayrıca Türkiye’nin 7 alerjen ve 4 bakteriye karşı etkili ilk çamaşır makinesi. Ürün portföyümüzün neredeyse tamamı enerji verimliliği yüksek ürünlerden oluşuyor. Bu konuda dünya rekorları kıran ürünlere sahibiz.

poşetlerimiz doğada hiçbir toksik atık bırakmadan, su, karbondioksit ve eser miktarda biokütleye dönüşerek yok oluyor” diyor.

BT’DE ÇEVREC ÜRÜNLER

BT sektöründeki şirketler de çevreci ürünler konusunda iddialı. Asus, bu şirketlerden biri. Asus Türkiye Pazarlama Müdürü Ilgaz Güler, “Üründe kullanılan malzeme ve donanımlardan, ürünlerin paketlenmelerine kadar tüm iş süreçleri çevre sorumluluğu altında gerçekleştiriliyor” diye konuşuyor. Asus ürünlerinin kutuları geri dönüşümlü kağıttan üretiliyor. Ürünlerin üretim süreçlerinde kullanılan tüm malzemeler çevreye zarar vermeyecek materyallerden oluşuyor ve düşük enerji tüketimine katkıda bulunuyorlar. Güler, çevre dostu olarak en ön plana çıkan ürünlerinin onlarca çevre ödülü alan Bamboo serisi dizüstü bilgisayarlar olduğunu belirtiyor. Asus’un Bamboo serisi modellerinde gövde yapısı olarak ilk defa bambu ağacı kullanıldı.

Toshiba, prensip olarak ürünlerinin tamamını Çevre Vizyonu 2050 stratejisine uygun üretiyor. Örneğin, taşınabilir bilgisayar ailesinin tamamında Energy Star etiketi bulunuyor. Energy Star etiketini kazanan ürünler, ABD, EPA ve AB Komisyonu tarafından belirlenen katı kurallara sahip enerji verimliliği yönetmeliklerine uyduğundan, sera gazı salınımını önlemeye yardımcı oluyor. Toshiba Türkiye Ürün Grupları Destek ve Eğitim Müdürü Korhan Oray, tüm dizüstü bilgisayar modellerinin Energy Star etiketine sahip olduğunu belirtiyor.

SEKTÖRÜNDE ÖNCÜLER

Tüm ürünlerini çevre dostu olarak tanımlayan bir diğer şirket SEM Plastik. Şirket 10 yıl önce ambalaj sektöründe bu konudaki ilk uygulamaları başlattı ve sektörüne öncülük yaptı. SEM Plastik’in genel müdürü Yavuz Eroğlu, “Tüm ürünlerini yüzde 100 geri dönüşümlü hammaddelerle ürettiklerini belirtiyor. Kullandıkları üretim teknolojisiyle minimum çevresel etki yarattıklarını belirten Eroğlu, bu yaklaşımları ve teknolojileriyle 3 yıl önce İSO Çevre Ödülü’ne layık görüldüklerini ifade ediyor.

Puratos Türkiye Genel Müdürü Başar Kılıç ise Puratos Belcolade markası olarak tüm dünyada çikolatanın sürdürülebilirliği ve çevre dostu üretimi için çalıştıklarını söylüyor. Kılıç, şöyle devam ediyor: “Kakao üreticilerini kapasite güçlendirmesi, üretimde verimliliklerini ve kaliteyi artırmaları için UTZ Sertifikalı Kakao Programını uyguluyoruz. Ayrıca üretimimizde ağaç, su ve doğal hayatın korunmasına özel bir önem veriyoruz. Bunu Rainforest Alliance sertifikamızla da onaylatmış bulunuyoruz.”

Hipp Pazarlama Müdürü Sayime Emine Arslan tüm ürünlerinin çevre dostu olduğunu söylüyor ve devam ediyor: “Üretimlerinde sıfır karbondioksit emisyonuna sahibiz. Mevcut dış ve iç nakliyelerde de aynı uygulamayı sürdürüyoruz. Çevre dostu ürünlerin ürün portföyümüzdeki payı 10 yıl önce ortalama yüzde 40 iken şimdi yüzde 100 civarında.”

Ilgaz Güler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.