ÇEVRE DOSTU ÜRÜN DÖNEMİ

Araştırma sonuçları günümüzde tüketicilerin yüzde 75’inin çevre farkındalığına sahip olduğunu gösteriyor. Uzun yıllar önce ozon tabakasının zarar gördüğüne ilişkin bulguların duyurulmasıyla birlikte başlayan bu farkındalık şirketleri de çevreci ürünlere y

Capital (Turkey) - Green Business - - Analiz - Özlem Aydın Ayvacı oaydin@capital.com.tr

P&G’nin global olarak yaptırdığı son araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 75’i çevre ve ekoloji konusunda farkındalığına sahip. Ancak fiyat ve performanstan taviz vermek istemiyorlar. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da “Bu nedenle biz de daha geniş kitlelere ulaşarak ürün performansından taviz vermeden, tüketici için ek bir bütçe gerektirmeyen, çevresel ayak izi azaltılmış ürünler üretmek için çalışıyoruz” diyor.

Deneyimli yönetici geleceğin üretim trendi olan çevre dostu yeşil ürünlerin önemini bu sözlerle ifade ediyor. Pek çok şirket de tüketicilerin hayatını kolaylaştıran, gelecek nesillerin yaşanılabilir çevre hakkını koruyan ürünler üretmeyi ajandalarının üst sıralarına taşıyor. Bu ürünleri tasarlarken onların üretiminde kullanılan hammaddeleri de dikkate alıyorlar. Çevre dostu ürün tedarikten başlıyor diğer yandan karbon emisyonu, geri dönüşüm ve kaynak tasarrufu yönünden ortaya çıkacak çevresel etkilerin hesaplanmasıyla üretim süreci devam ediyor.

Sadece P&G değil BASF’den Vestel’e, Arçelik’ten Toshiba’ya sürdürülebilirlik odaklı pek çok şirket çevre dostu ürünler için çalışıyor.

ÇEVREC PORTFÖYLER

Arçelik, global platformda enerji verimliliğinin liderleri arasında yer alıyor. Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Barış Orbay, “Küresel enerji verimliliğine ve dolayısıyla iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veriyoruz” diyor.

Arçelik ürün portföyünün tamamının çevre dostu ürünlerden oluştuğunu ifade eden Orbay, ev cihazlarının çevreye etkisinin yüzde 95’inin tüketicinin kullanımı sırasında gerçekleştiğini söylüyor.

Orbay, en çevreci ürünleri hakkında şöyle konuşuyor: “Arçelik 8147 CMK A+++ çamaşır makinesi, A+++ enerji sınıfından yüzde 50 daha fazla verim sağlıyor. Arçelik 3887 KT kurutma makinesi A+++ enerji sınıfından yüzde 10 daha verimli. Arçelik 63101 I bulaşık makinesi A+++ sınıfına göre yüzde 10 daha az elektrik harcıyor.”

Fakir Elektrikli Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Aslı Şahin, enerji verimliliğinin Fakir’in öncelikli konuları arasında yer aldığını söylüyor. Özellikle az elektrik harcayan süpürgeleri, deterjan kullanımına gerek kalmadan sadece su ile hijyenik bir ortam sağlayan buharlı temizleyicileriyle tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler ürettiklerini belirtiyor. Şahin, en çevre dostu ürünlerinin S 350 Öko Power elektrik süpürgesi, Deluxe 9800 S Öko Line halı yıkama makinesi ve Steam Mop buharlı temizleyici olduğunu belirtiyor.

HEDEF YÜZDE 90

Türk Pirelli, “yeşil performans” adını verdiği stratejiyle üretim süreçlerinde enerji ve su verimliliği, karbondioksit gibi tehlikeli gazların salımının azaltılması konularını esas alıyor. Türk Pirelli AR-GE ve Kalite Direktörü Bahadır Özer, üretim atıklarının ve kullanılmış lastiklerin tekrar değerlendirilmesine özel ilgi gösterdiklerine dikkat çekiyor.

Türk Pirelli yüzde 60 oranında çevre dostu lastik üretiyor. 10 yıl öncesinde bu oranın yüzde 5 civarında olduğunu söyleyen Özer, “Bundan 10 yıl sonra ise ürünlerimizin yüzde 90’ının çevre dostu olacağını öngörüyoruz” diyor. Bugün ise şirketin

satışlarının yüzde 60’ı çevre dostu lastiklerden geldiğini belirtiyor.

YE L TEDAR K

Adel Kalemcilik, Faber-Castell’in yeşil ürün stratejisiyle üretilmiş ürünlerinin Türkiye’de satış ve pazarlamasını yapıyor. Adel Kalemcilik Pazarlama Direktörü Ayşe Kırımlı, Faber-Castell markasının en temel marka değerlerinden birinin sosyal ve çevresel sorumluluk olduğunu söylüyor. Kırımlı, şirketin bu bilinçle, Brezilya’nın güneydoğusunda kendi lata tedarik programını geliştirdiğini ifade ediyor. Kırımlı bunu şöyle açıklıyor: “Lata, ağaçlardan elde edilir ve kalemin en temel hammaddesidir. Faber-Castell için lata çok önemli bir kaynak. Faber-Castell yılda 150 bin ton lataya ihtiyaç duyuyor. 10 bin hektarlık araziye yaklaşık olarak 30 yıldır milyonlarca Pinus Caribea fidanı dikiyor. Üretim tesislerinin içinde yaklaşık 2 bin 700 hektarlık bir alan el değmemiş olarak bırakılmış ve yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmış birçok hayvan ve bitki türlerine yaşam alanı sağlamakta.”

GER DÖNÜ ÜM ODA I

Geri dönüştürülebilen malzeme kullanımı çevre dostu ürün üretiminde temel hassasiyetlerden biri. Onduline Avrasya, ortalama yüzde 50 geri dönüştürülmüş içerikle ürettiği birçok ürününün yanı sıra yeşil çatı sistemleriyle de yapıların çevreye olan zararlarını en aza indirgemeyi hedefliyor. Onduline Avrasya Sürdürülebilir Büyüme Koordinatörü Ayşe Miray Şen, çevresel etkilerini ‘Çevresel Ürün Beyanları’ ile şeffaflıkla belgelediklerini ifade ediyor.

DeFacto Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş, atık denim iplikleriyle triko hırka ve kazaklar ürettiklerini ve böylece geri dönüşümlü tekstil dünyasına da adım attıklarını dile getiriyor. Ateş, çevre dostu ürün stratejilerini şöyle anlatıyor: “2015’te geri dönüşümlü tekstiller ve organik pamuğun kullanıldığı Ecologic Line’ımızı mağazalarımızda satışa sunacağız. Ecologic Line’ımızda pet şişe atıkları ve pamuk üretim atıklarının geri dönüşümüyle örülen özel bir kumaşımızla yaptığımız Ecologic Line tişörtlerimiz var.”

Duravit Türkiye Genel Müdürü Müfit Ülke, Duravit’in üretim tesislerinde suyu geri dönüştürme sistemleri bulunduğuna dikkat çekiyor. Vitrifiye fırınlama ve kurutma süreçlerindeki atık ısının üretim sürecine iade edildiğini belirten Ülke, “Banyo mobilyası imalatındaki tüm atık ahşap ve yongalar geri dönüştürülerek yakıt olarak kullanılır” diyor.

Real Hipermarketleri Pazarlama Müdürü Levent Gülenay da geri dönüşüme özel önem verdiklerini söylüyor ve “Hipermarketlerde çokça tüketilen plastik poşetlerin gıda ile temasa ve çevreye uygunluğuna özel önem veriyoruz. Plastik

~ Barı Orbay

hsan Ate

Ay e Kırımlı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.