Yeşile talep artıyor

Capital (Turkey) - Green Business - - EDiTÖR~~ -

Son yıllarda odağına sürdürülebilirliği koyan şirketler, markalarının yeşil olması için ciddi bir çalışma içinde. Şirketlerin bu çabasını, Deloitte ve Interbrand gibi şirketler her yıl açıkladıkları “50 En İyi Global Yeşil Marka” gibi araştırmalarla ortaya koyuyor. Peki nedir yeşil marka? Biz de bu sayımızda bu sorunun peşine düştük. Yeşil marka olmanın kriterlerini, dünyada bu konuyla ilgili neler yapıldığını ve Türkiye’de şirketlerin doğa dostu olma yolunda hangi aşamada olduğunu anlatan bir yazı kaleme aldık. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Sadece şirketler değil tüketicilerin de çevreye karşı hassasiyeti artıyor. Artık onlar, çevreci olmayan ürünler almak istemiyor, şirketlerden de bu konuda hassas olmasını istiyor. Tüketicideki bu talep, şirketlerin ürün içeriklerinden ambalaja kadar her süreci gözden geçirmesinin yolunu açtı. Bu sayımızda bilinçli tüketicinin, şirketlerden ne tür yeşil taleplerde bulunduğunu araştırdık.

BASF, 150’nci yılında odağını tamamen sürdürülebilirliğe çevirdi. Şu anda portföylerinin yüzde 97,1 oranında sürdürülebilir ürünlerden oluştuğunu dile getiren BASF İnovasyon Direktörü Christian Beil, kalan yüzde 2,9 için de çalışmalarının devam ettiğini söylüyor. Beil’in, bu konudaki yaklaşımlarını anlattığı söyleşimizi ilerleyen sayfalarda okuyacaksınız. Keyifli okumalar, Hande Yavuz Çalık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.